Toshıba 2,5 Harici Hdd 320 gb SORUN

hüseyin kurt
28-08-2010, 22:23   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
329 mesaj

Tsohıba 2.5  320 gb   harici hdd almıştım uzun zaman önce.Bugün tam bir hüsran .....

Kendi kablosu bozuldu (kopmuş galiba )Bende yeni usb kablo aldım. Başlangıçta iyiydi gene aynı hataları vermeye başlayınca konuyu açtım.

*Kabloyu takınca pc görmüyor hddyi.Harici hardiske taktığım  kısma elimle baskı yapınca, kabloyu ellerimin arasında düz bir hale getirdikten sonra çalışıyor.

* Boyutu ne kadar olursa olsun atmaya çalıştığım her dosyada hata vermeden harddiskim kendini atıyor. Sonra tekrar kendini buluyor Kahkaha

* 50,3 mb'lık bir dosyayı  fareyle atınca gene  bir üstekiler oluyor ama kopyala-yapıştır deyince  dosyayı atıyor. ama bu durum atmaya çalıştığım diğer dosyalarda farklı.Yarıya kadar geliyor ve hdd kenidin atıyor.

*Birde hdd durup dururken kendini atıyor ve kabloyu oynattığımızdada atıyor.
Ve son olarak bu hdd yüzünden resimlerimi, müziklerimi,servis (programlarımı) ve film arşivimi kaybettim.

Sorun kabloda mı yoksa hddde mi ?
*Başka bilgisayarlarda da denedim. (bende xp var  görüyor ,win7  ve vista'da görmüyor hddyi )

İYİ Akşamlar,

hüseyin kurt
28-08-2010, 22:32   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj

*ntfs olarak biçimlendirmiştim.

bosluk
28-08-2010, 23:50   |  #3  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Sabit sürücüyü uzaktan görmeden birşey dememiz yanlış olur. Ama kontrolü kendiniz şu şekilde de yapabilirsiniz. Kutusundan çıkartırsınız sabit sürücüyü ve kasanın içine bağlarsınız. Zaten gerek 2.5, gerekse de 3.5'luk sata'ların bağlantı girişleri arasında fark yoktur. O şekilde yine hata verirse (ki kuvvetle muhtemel vermesi), sabit sürücünüzü atarsınız. Normal çalışırsa sorun kutusundadır, değiştirirsiniz. Geçmiş olsun...

hüseyin kurt
29-08-2010, 00:07   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj
Alıntı: bosluk  
Sabit sürücüyü uzaktan görmeden birşey dememiz yanlış olur. Ama kontrolü kendiniz şu şekilde de yapabilirsiniz. Kutusundan çıkartırsınız sabit sürücüyü ve kasanın içine bağlarsınız. Zaten gerek 2.5, gerekse de 3.5'luk sata'ların bağlantı girişleri arasında fark yoktur. O şekilde yine hata verirse (ki kuvvetle muhtemel vermesi), sabit sürücünüzü atarsınız. Normal çalışırsa sorun kutusundadır, değiştirirsiniz. Geçmiş olsun...
 Öncelikle cevabınız  ve geömiş olsun dileğiniz için  teşekkürler.  Benim anakartım  İDE destekli , imzadaki laptopta deneyemeyeceğime göre bu  önerin biraz yattı .Anakartımda çalışmaz  yoksa çalışır mı?

bosluk
29-08-2010, 00:22   |  #5  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Hımm, masaüstünde sata desteği yoksa evet malesef o şekilde bağlayamayız. Gerçi şöyle olabilir, başka bir 2.5 varsa elinizde sağlam, onun kasasına takabilirsiniz kontrol için. Onun dışında boşuna masraflar yapmak gerekli, adaptördür, sata kartıdır, vs.. Bir hata tespiti için gereksiz olacaklar.

Bu arada cihazın kasasını açıp, sabit sürücünün yerine yerleşip yerleşmediğini de kontrol edin isterseniz. Ve bağlarken çift uçlu usb ile bağlayın. Hoş her durumda üzülerek söylemeliyim ki sürücülerin kafa atmaları pek de hayra alamet işler olmuyorlar :(

hüseyin kurt
29-08-2010, 00:57   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj

http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/specs/ga-8vm800m-775.html

Dahili G/Ç Bağlantı Noktaları

• 2 x SATA

bunu gördükten sonra bir kez daha soruyorum. kasanın içine bağlanır mı?

Son Düzenleme: hüseyin kurt ~ 29 Ağustos 2010 01:09
şafak89
31-08-2010, 15:46   |  #7  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

bağlanır sata yazıyor orda :D

hüseyin kurt
02-09-2010, 16:24   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj

@ Boşluk
Hocam yardımların için çok sağol.

@ Şafak89
Birkaç gündür internetim yoktu ama  bugün düzeltim.Teşekkürler.

Geriye bir tek  hddyi kutusundan çıkarmak kalıyor.

İyi günler

Kapalı Hesap (154666)
03-09-2010, 18:52   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Hdd nin usb giriş konnektörü bozulmuştur. Aynı marka Hdd te bende de aynı sorun olmuştu.. bazen temas etmiyor bazen de kafasına göre temas ediyordu.
Çözümleri.
1 Harddiskin usb giriş konnektörünü değiştir (elektronik bilgi ve beceri gerektirir)
2 Bir büyüteç yardımıyla giriş konnektörünü incele Pinlerde oluşmuş bir yamulma yada kirlenme sözkonusu ise bir toplu iğne ile gidermeye çalış.
3 USB giriş konnektörünün bağlantısı esnasında bir gevşeklik söz konusu ise USB giriş konnektörünün dış metal çerçevesindeki gevşekliği hafif sıkıştırma yaparak gidermeye çalış

hüseyin kurt
07-09-2010, 19:54   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Hdd nin usb giriş konnektörü bozulmuştur. Aynı marka Hdd te bende de aynı sorun olmuştu.. bazen temas etmiyor bazen de kafasına göre temas ediyordu.
Çözümleri.
1 Harddiskin usb giriş konnektörünü değiştir (elektronik bilgi ve beceri gerektirir)
2 Bir büyüteç yardımıyla giriş konnektörünü incele Pinlerde oluşmuş bir yamulma yada kirlenme sözkonusu ise bir toplu iğne ile gidermeye çalış.
3 USB giriş konnektörünün bağlantısı esnasında bir gevşeklik söz konusu ise USB giriş konnektörünün dış metal çerçevesindeki gevşekliği hafif sıkıştırma yaparak gidermeye çalış
dediklerini yaprım hocam ilk başlarda  hddyi hemen gördü(normalde   5-10 dk içinde zorlamalarda pc görüyordu.)Sonra dsoya atmaya çalıştım(200 mb)Gene aynısı oldu ( işlemi yarıda bıraktı ve kendini resetledi )

Şimdi diyorum ki ben harici disk kutusu alsam (sata, 2.5 ) içinden o  usb dönüştürücü  çıkar mı(ismini tam olarak bilmediğimden usb dönüştürücü dedim)

İnşallah sorun hdd'de değildir

bosluk
07-09-2010, 20:47   |  #11  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

SATA girişi varmış anakartınızda. Başka birşeye gerek kalmadı neyseki. Kutusundan çıkartın sürücüyü ve kasanıza direkt olarak bağlayın. Aynı sorunu yaparsa sürücü bozulmuş demektir atarsınız, yok normal çalışırsa dilerseniz kutu alırsınız, dilerseniz de o şekilde dahili olarak kullanırsınız. Ama her iki durumda da şükretmek lazım ki sürücü çok da büyük boyutlu birşey değilmiş :) Geçmiş olsun tekrardan.

hüseyin kurt
07-09-2010, 21:10   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj
Alıntı: bosluk  
SATA girişi varmış anakartınızda. Başka birşeye gerek kalmadı neyseki. Kutusundan çıkartın sürücüyü ve kasanıza direkt olarak bağlayın. Aynı sorunu yaparsa sürücü bozulmuş demektir atarsınız, yok normal çalışırsa dilerseniz kutu alırsınız, dilerseniz de o şekilde dahili olarak kullanırsınız. Ama her iki durumda da şükretmek lazım ki sürücü çok da büyük boyutlu birşey değilmiş :) Geçmiş olsun tekrardan.
şimdi deneyeceğim  hocam

sağolun hocam  tekrardan

iyi akşamlar ,

bosluk
07-09-2010, 21:13   |  #13  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Rica ederim efendim. İyi akşamlar size de...

hüseyin kurt
14-09-2010, 22:30   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj

Şimdilik kutu almadım bilgisyara bağlamaya çalıtım fakat kablolar uymadı.
İçinde saat varmış gibi tik tik sesler geliyor doğal olarak pcde hddyi görmüyor.  ama hddnin ışığı yanıyor?
Bir bilgisayarcıya sordum bakarız ama servis ücreti alırız dedi zaten ürünün sıfır fiyatı 90 tl bunlar uğraşmak istemiyorum. Ne yapmam lazım?