Tüm Sürümleri ile Windows 7 RTM

AyPrensii
10-09-2009, 13:01   |  #1  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
747 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

Starter
[/url]
Starter sürümünden bir görüntü.

En düşük Windows 7 sürümü, Starter olacak ve tüm dünyada yeni bilgisayarlarla birlikte satışa sunulacak. Starter sürümünün en büyük dezavantajı, aynı anda üçten fazla uygulamanın çalışmasına izin vermiyor olması. Aslında buna dezavantaj demek pek doğru olmaz; çünkü [url=http://tr.wikipedia.org/wiki/Microsoft]Microsoft, büyük ihtimalle Starter'ı netbooklarla birlikte sunmayı planlıyor. Düşük performans sunan netbooklarda sorun yaşamak istemeyen yazılım devinin, böyle bir yolu seçmesi çok da şaşırtıcı değil.
Microsoft gelişmekte olan ülkelerde Windows 7'nin daha ucuz olan Starter sürümünü satacak. Bu sürümün amacı, netbooklarda Windows XP'nin yerini almak olacak. Starter'da Windows Aero, sistem yedekleme, Windows Media Center ve 64 bit desteği bulunmuyor. Ayrıca bu sürümde varsayılan olarak gelen veya bilgisayar üreticisinin belirlediği masaüstü duvar kağıdının kullanıcı tarafından değiştirilmesi mümkün değil.
Windows 7 Starter sistem ihtiyaçları düşük ama performansı yüksek bir işletim sistemi olarak, Windows 7 seçenekleri içerisinde kullanıcılaraen ucuza mal olan olacak. Ancak Microsoft, Starter'ı sadece orijinal donanım üreticilerine (OEM) satacak. Kullanıcılar bilgisayarcıya gidip masaüstü bilgisayarları için Windows 7 Starter alamayacak.
Microsoft Starter sürümünü sadece 10.2 inç ekran, 1GB bellek, 250GB sabit disk veya 64GB SSD ve 2GHZ'i aşmayan tek çekirdekli işlemciye sahip netbook'larda kurulabilecek.

Home Premium [/url]
Home Premium sürümünden bir görüntü.

Home Premium sürümünde şu özellikler mevcut olacak :


Windows 7 Professional
[/url]
Professional sürümünden bir görüntü.

Microsoft, iş yerleri için artık "Business" tabirini kullanmayı bırakarak Professional etiketine geri döndü. Vista Home Premium'dan, Vista Business'a geçen kullanıcılar iş yeri için gelişmiş ağ ve dosya yedekleme imkanına kavuşurken, Windows Media Center'dan oluyorlardı. Bu, pek çok kullanıcı için iş yerinde bile Vista Home Premium'da kalmaya teşvik ediyordu. Neyse ki daha önce de dediğimiz gibi Windows 7'de özellikler sürümden sürüme eksilmiyor, artıyor. Home Premium'daki bütün özelliklerin üzerine, Professional şu özellikleri sunuyor:

Peki neden Windows 7 Professional'a geçilir? İş yerinde sık sık domain ve ağ değişiklikleri yapıyorsanız ve Windows XP uyumluluğu gerektiren yazılımlar kullanmanız gerekiyorsa fiyat farkına değer. Ağdaki paylaşımlarınızı yedeklemek için ek bir yazılıma para vermek istemiyorsanız. Bu XP uyumluluğu modunun pek çok iş yeri için çok önemli olduğunu belirtmek lazım. Değişen programların getireceği güçlü sistem ihtiyacının yanında, değiştirilmeden kullanılabilecek binlerce dolarlık işe özel ofis yazılımlarını kullanmaya devam etmek önemli bir fark yaratır. Uzun zamandır kullanılan eski sürüm muhasebe ve internet kafe yazılımları buna örnek verilebilir.

Windows 7 Ultimate [/url]
Windows 7 Ultimate Flip 3D görüntüsü

En üst sürüm olan Windows 7 Ultimate, bütün özellikleri içinde barındırmaktadır. Windows 7'nin halka açık betasını veya RC sürümünü denediyseniz, Ultimate sürümünün çıkış öncesi halini denediniz demektir.

 Minumum Donanım ÖzelllikleriYapı32-bit - x86 İşlemci64-bit - x64 İşlemciİşlemciEn az 1 GHz Hızında İşlemci 1.60 veya 2.00 GHz önerilir. (Performans için)[url=http://tr.wikipedia.org/wiki/Bellek]Bellek1 GB RAM - 1-3 GB (Performans ve XP modu için)2 GB RAM - 4 GB (Performans ve XP modu için)Ekran KartıDirectX 9 grafiklerini Destekleyen 128 MB'lık Grafik kartı hafızası (Windows Aero için)Sabit Disk(HDD) Alanı16* GB boş alan (*Tüm Windows özellikleri ile.)20* GB boş alan (*Tüm Windows özellikleri ile.)SürücüDVD-R/W Sürücü ya da 4 GB veya daha büyük USB flash bellek
Kaynak : Vikipedi

Son Düzenleme: AyPrensii ~ 10 Eylül 2009 13:04
OSMAN BAĞÇEVAN
10-09-2009, 13:06   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2009
Alıntı: NoquitgamE  
Starter
Ayrıca bu sürümde varsayılan olarak gelen veya bilgisayar üreticisinin belirlediği masaüstü duvar kağıdının kullanıcı tarafından değiştirilmesi mümkün değil.
şaşırtıcı  Oha!

teşekkür konunuz için

aswerth
10-09-2009, 13:44   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

sanırım starter daki duvar kağıdı değiştirme düzeltilmişti sonradan tam emin değilim ama...