Türk yapımı 3D cep telefonu!

CHIP Online
17-07-2010, 21:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Türk yapımı ilk üç boyutlu cep telefonu ile tanışmaya hazır mısınız? İşte dev projenin detayları...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/turk ... telefonu_21299.html


Resimlerle: Cep telefonun öldürdüğü 10 kadersiz cihaz

Türk araştırmacıların yürütücülüğünü yaptığı AB 7. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen, "Üç Boyutlu Telefon Projesi" kapsamında üç boyutlu görüntü veren cep telefonunun ilk prototipi yapıldı.

Avrupa'da 7 ülkenin üzerinde çalıştığı, üç boyutlu görüntülerden fotoğraf ve video çekimleri yapabilen telefonun tüm testleri tamamlandığında, cep telefonundan karşılıklı olarak üç boyutlu iletişim kurulabilecek.

Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Çapın,yaptığı açıklamada, günümüz mobil telefon teknolojisinin her yerde kullanılabilen ve erişilebilen bir seviyeye geldiğini, multimedya mesajlaşmaların, cep televizyonlarının ve taşınabilir bir aygıttan yapılan video konferans teknolojisinin her geçen gün geliştiğini anlattı.

AB 7. ÇP kapsamında desteklenen ve çalışmaları devam eden projelerinde, gelecek nesil telefonlar için günümüzde kullanılanlardan çok farklı özelliklere sahip, üç boyutlu görüntü alabilen cep telefonu prototipini üretmeyi başardıklarını bildiren Çapın, telefona ilişkin şu bilgileri verdi:"Geliştirdiğimiz prototip deneysel olarak boyutları normalden büyük bir prototip. Telefonun tüm donanımını sıfırdan hazırladık. Prototipimizin üzerinde kamerası ve üç boyutlu bir ekranı bulunuyor. Bu şekilde, telefonla üç boyutlu görüntü alınıp gösterilebiliyor.

Tüm konu: Türk yapımı 3D cep telefonu!

Resimlerle: Cep telefonun öldürdüğü 10 kadersiz cihaz


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu proje sizi de heyecanlandırdı mı?

ghost841
23-07-2010, 20:49   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
73 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2010

3D oyun ve uygulama için java symbiandan lisans almak gerekmiyo mu