Türkiye'de DNS'lerin de "kökü kazınıyor!"

CHIP Online
29-03-2014, 01:22   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Görünüşe göre bu gece, Türkiye'nin en büyük internet operasyonu için düğmeye basıldı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/tur ... aziniyor_46256.html

Resimlerle: Twitter yasağında bunlar yaşandı!

Şu anda OpenDNS ile birlikte, Google DNS ve pek çok Public DNS teker teker kapanıyor. Sanırız, Türkiye tarihinin en büyük internet operasyonu için düğmeye basılmış durumda... 


Artık internet başına geçtiğimizde hangi site, hangi servis yasaklı anlayamıyoruz bile. Herhangi bir siteye, hizmete erişemediğimizde "herhalde onu da yasakladılar" diyoruz ama emin olamıyoruz. Çünkü neyin yasak olduğu, neyin yasak olmadığı net bir şekilde açıklanmıyor. 


Bu durumun en son kanıtı, OpenDNS, Google DNS ve diğer pek çok public DNS hizmeti ... İlk YouTube yasağı ile hayatımıza giren OpenDNS hizmeti galiba ikinci YouTube yasağı ile birlikte bizzat yasaklılar listesine girdi diyorduk ki, Google DNS ve benzeri DNS'ler de teker teker "uçmaya başladı." Şu anda Turkcell Superonline ve Turkcell 3G kullanıcıları, OpenDNS ve Google DNS üzerinden internete bağlanamıyor. Smile ve D-Smart abonelerinden de benzer haberler gelmeye başladı. Diğer servis sağlayıcılarda ise henüz bir engel söz konusu değil. Ancak engelleme kararının, her servis sağlayıcı tarafından aynı anda uygulanmadığını da biliyoruz.


Ben YouTube'a giriyorum, siz de girin!


DNS hizmetlerinin kendi durum sayfalarında herhangi bir sorun görünmüyor. İlerleyen saatlerde diğer servis sağlayıcıları kullanan aboneler de DNS erişimlerini teker teker kaybetmeye başlarlarsa; Türkiye'nin en büyük internet operasyonunun başladığını daha net bir biçimde söyleyebileceğiz. 


Ve son bir söz: Acaba sırada ne var?

Tüm Konu: Türkiye'de DNS'lerin de "kökü kazınıyor!"

Resimlerle: Twitter yasağında bunlar yaşandı!

Kaynak: www.chip.com.tr