Türkiye'de Yazılımcılık

Kapalı Hesap (160605)
31-07-2012, 00:11   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 2
139 mesaj

Merhabalar arkadaşlar, merak ettiğim bir konu var. Tükiye'de neden yazılımcılık gelişemiyor? Türkiye'de bilgisayar ile ilgili sürüyle evrenkent (üniversite) var; ancak neden ev kullanıcılarına yönelik, Türk malı, adam gibi yazılım sayısı bu kadar az? Biri bana açıklayabilir mi?

Kısacası 75 milyonuz ama üretemiyoruz.

İlginiz için şimdiden teşekkürler. :)

Akrep2693
31-07-2012, 19:51   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1 mesaj

Bence yazılım ve diger şeylerde gelişememizin sebebi herkezin başkaları yapıyor ben yapamıyorum diye degilde  başkaları yapıyor bizim millet yapamıyor demesi diye düşünüyorum

Akrep2693 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Kapalı Hesap (160605)
01-08-2012, 15:25   |  #3  
OP Kapalı Hesap
139 mesaj

Bu tür konular hakkında derinlemesine düşünüp araştırma yapmadım, bu yüzden kesin bir şey söylemeyeceğim. Ancak sizin düşündüğünüze katılmıyorum; çünkü bana göre Türkiye'de yazılımcılığın gelişememesinin arkasında başka nedenler var.

Bana göre Türkiye'de yazılımcılığın gelişememesinin önemli nedenleri arasında evrenkentlerde yapılan "yabancı dilde eğitim" ile genç beyinlerimizin dumura uğratılması ve beyin göçü ile genç beyinlerimizin ülkemize hizmet etmeleri yerine başka ülkelere hizmet etmeleri de var.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (160605) ~ 09 Ağustos 2012 16:20
dead man
02-08-2012, 23:57   |  #4  
dead man avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
1,341 mesaj

Bizden Bi Cacık Olmaz Psikolojisi[":<]

Kapalı Hesap (153535)
03-08-2012, 00:12   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj
Alıntı: eersoy93  
Bu tür konular hakkında derinlemesine düşünüp araştırma yapmadım, bu yüzden pek bir şey söylemeyeceğim. Ancak sizin düşündüğünüze katılmıyorum; çünkü bana göre Türkiye'de yazılımcılığın gelişememesinin arkasında başka nedenler var.

Bana göre Türkiye'de yazılımcılığın gelişememesinin önemli nedenleri arasında evrenkentlerde yapılan "yabancı dilde eğitim" ile genç beyinlerimizin dumura uğratılması ve beyin göçü ile genç beyinlerimizin ülkemize hizmet etmeleri yerine başka ülkelere hizmet etmeleri de var.

Dil eğitiminden bahsetmişsin fakat şöyle bir gerçeği de kabul etmemiz gerekiyor.İngilizce açısından bakarsak ki bütün dünyanın kullandığı evrensel bir dil o yüzden bu noktada üniversitelerde(özellikle bazı bölümler için) ben ingilizce eğitim verilmesine karşı değilim tersine sıcak bakıyorum.Örneğin bir ürünü farklı bir millet(Japon,Çin gibi) de üretebilir ama dışarıya açılırken ürününü mecburen İngilizce olarak yayınlamak zorunda kalıyor.(en azından ingilizce kullanım kılavuzunu hazırlıyor.)Zaten İngilizcenin bütün dünyada yaygın olması onların dünyadaki en ileri medeniyet seviyesine sahip bir millet olduğunu göstermiyor ama zamanında dillerini bütün dünyaya yaydıkları için bu yönden üstünler.Ama gerçekten de bütün dünyanın hayran kalacağı bir yazılım geliştirebilsek keşke bunu ben de çok isterdim.Ama o kadar umutsuz da değilim sonuç olarak Türkiyeden çıkmış çok iyi projeler ve yazılımlar mevcut(GVZ Free Talk gibi) ve ilerisi için de umutluyum açıkçası.Gelişmemiz tamamen bizim çabalarımıza ve performansımıza bağlı.(çok klasik oldu ama :d )

Kapalı Hesap (153535)
03-08-2012, 00:20   |  #6  
Kapalı Hesap
2,297 mesaj

Genelleme yapmak tabi ki yanlış ama çok okumayan ve araştırma yapmayan bir millet olduğumuz da doğru.

sosyalik
03-08-2012, 00:35   |  #7  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

Yabancı dil eğitimi de yerlerde sürünüyor zaten. 5 sene İngilizce görüp de ortaokuldan mezun olan birine öğrendiği (aslında öğrenemediği) kelimelerle cümle kur desen çoğu kuramaz.. SBS'deki İngilizce soruları zaten resmi gör doğru kelimeyi işaretle yarışması gibi bir şey. Liseye kadar kimse kullanma amacıyla yabancı dil görmüyor, sadece sınavlarda yapmak zorunda olduğundan dolayı öğreniyorlar. Lisede biraz farkına varıyorsun aslında yabancı dili kullanmak için öğrenmen gerektiğini. Ben de isterim başka ülkelerde Türkçe öğretilsin ama günümüzün şartları yabancı dil öğrenmeyi (özellikle İngilizce) gerktiriyor. Kendimizi geliştirmek açısından da bu önemli. Üniversitelerde İngilizce'de eğitim verilmesi bazı meslek dalları için (yazılım, bilgisayar, makine gibi) çok yararlı olabilir. Sonuç olarak eğer kendimizi geliştirmek istiyorsak yabancı dil şart.

Kapalı Hesap (223846)
03-08-2012, 00:37   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 206
5,277 mesaj

Yazılım yazanıda avrupaya çekiyorlar.

Kapalı Hesap (160605)
03-08-2012, 11:57   |  #9  
OP Kapalı Hesap
139 mesaj
Alıntı: tekir2611  
Yazılım yazanıda avrupaya çekiyorlar.
Ben, bu konunun 3. gönderisinde bunu demek istemiştim. Yetenekli öğrencilerimiz, özellikle evrenkentler ile yurtdışına gönderiliyor.

Kapalı Hesap (160605)
03-08-2012, 12:27   |  #10  
OP Kapalı Hesap
139 mesaj

Yazdığım herhangi bir gönderiyi göndermeden önce birkaç kez gözden geçirme alışkanlığıma karşın konunun 3. gönderisinde "yabancı dilde öğretim" diyecekken "yabancı dilde eğitim" demişim, kusura bakmayınız. Eğitim ile öğretim farklı kavramlardır.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (160605) ~ 03 Ağustos 2012 12:40
Kapalı Hesap (160605)
03-08-2012, 12:39   |  #11  
OP Kapalı Hesap
139 mesaj
Alıntı: sosyalik  
Yabancı dil eğitimi de yerlerde sürünüyor zaten. 5 sene İngilizce görüp de ortaokuldan mezun olan birine öğrendiği (aslında öğrenemediği) kelimelerle cümle kur desen çoğu kuramaz.. SBS'deki İngilizce soruları zaten resmi gör doğru kelimeyi işaretle yarışması gibi bir şey. Liseye kadar kimse kullanma amacıyla yabancı dil görmüyor, sadece sınavlarda yapmak zorunda olduğundan dolayı öğreniyorlar. Lisede biraz farkına varıyorsun aslında yabancı dili kullanmak için öğrenmen gerektiğini. Ben de isterim başka ülkelerde Türkçe öğretilsin ama günümüzün şartları yabancı dil öğrenmeyi (özellikle İngilizce) gerktiriyor. Kendimizi geliştirmek açısından da bu önemli. Üniversitelerde İngilizce'de eğitim verilmesi bazı meslek dalları için (yazılım, bilgisayar, makine gibi) çok yararlı olabilir. Sonuç olarak eğer kendimizi geliştirmek istiyorsak yabancı dil şart.
Sanırım, yabancı dil öğretimi ile yabancı dille öğretim birbiriyle karıştırılıyor. Bu iki kavramın arasındaki anlam farkını ayırt edebilmek için bir örnek vereyim. Yabancı dil öğretimi ile İngilizce öğrenilir; yabancı dille öğretim ile matematik İngilizce olarak öğrenilir.

Siz, yabancı dille öğretimle birlikte yabancı dil öğretiminden de söz etmişsiniz; ancak ben yabancı dil öğretimi hakkında bir şey söylemedim. Doğrusu, ben yabancı dil öğretimine karşı değilim.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (160605) ~ 03 Ağustos 2012 12:42
sosyalik
03-08-2012, 12:43   |  #12  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,710 mesaj
Sanırım, yabancı dil öğretimi ile yabancı dille öğretimbirbiriyle karıştırılıyor. Bu iki kavramın arasındaki anlam farkını ayırt edebilmek için bir örnek vereyim. Yabancı dil öğretimi ile İngilizce öğrenilir; yabancı dille öğretim ile matematik İngilizce olarak öğrenilir.

Siz, yabancı dille öğretimle birlikte yabancı dil öğretiminden de söz etmişsiniz; ancak ben yabancı dil öğertimi hakkında bir şey söylemedim. Doğrusu, ben yabancı dil öğretimine karşı değilim.

Aslında bunu tam olarak sizin yazdığınıza karşılık olarak yazmadım. Gördüğüm yabancı dil eğitimi sorunundan bahsettim. Bu sorun küresel bir yazılım şirketi olmayı da engelliyor.

Kapalı Hesap (223846)
03-08-2012, 12:49   |  #13  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 206
5,277 mesaj

İlerde söylemedi demeyin yazılımcılık benim sayemde gelişicek Kahkaha

Kapalı Hesap (160605)
03-08-2012, 15:28   |  #14  
OP Kapalı Hesap
139 mesaj
Alıntı: cs87  
Dil eğitiminden bahsetmişsin fakat şöyle bir gerçeği de kabul etmemiz gerekiyor.İngilizce açısından bakarsak ki bütün dünyanın kullandığı evrensel bir dil o yüzden bu noktada üniversitelerde(özellikle bazı bölümler için) ben ingilizce eğitim verilmesine karşı değilim tersine sıcak bakıyorum.Örneğin bir ürünü farklı bir millet(Japon,Çin gibi) de üretebilir ama dışarıya açılırken ürününü mecburen İngilizce olarak yayınlamak zorunda kalıyor.(en azından ingilizce kullanım kılavuzunu hazırlıyor.)Zaten İngilizcenin bütün dünyada yaygın olması onların dünyadaki en ileri medeniyet seviyesine sahip bir millet olduğunu göstermiyor ama zamanında dillerini bütün dünyaya yaydıkları için bu yönden üstünler.Ama gerçekten de bütün dünyanın hayran kalacağı bir yazılım geliştirebilsek keşke bunu ben de çok isterdim.Ama o kadar umutsuz da değilim sonuç olarak Türkiyeden çıkmış çok iyi projeler ve yazılımlar mevcut(GVZ Free Talk gibi) ve ilerisi için de umutluyum açıkçası.Gelişmemiz tamamen bizim çabalarımıza ve performansımıza bağlı.(çok klasik oldu ama :d )
Anadili, yani küçüklüğünden beri sürekli kullandığı dili Türkçe olan bir insan, derslerini, Türkçe olarak mı daha iyi öğrenir; yoksa İngilizce olarak mı daha iyi öğrenir? Bence o insan derslerini Türkçe olarak daha iyi öğrenir, çünkü o insanın anadili Türkçe'dir.

Bir insanın, daha anadiliyle anlaması güç olan konular varken kalkıp da bu konuları yabancı dille öğrenmeye çalışması daha güçtür ve zaman kaybıdır. Yabancı dille öğretim yapan bir evrenkentten mezun olan bir öğrenciyle ana dille eğitim yapıp yabancı dilleri ayrı bir ders olarak okutan, o evrenkentle aynı nitelikte olan, o evrenkentle aynı dersleri veren bir evrenkentten mezun olan bir öğrenci, aynı seviyede mi olur? Tabii ki hayır. Bellirtiğimiz ikinci öğrenci, diğerinden daha iyi bir seviyede olur.

Eğer İngilizce öğrenilip dış dünyaya açılınacaksa, çok hızlı yöntemlerle güzel bir şekilde mesleki İngilizce öğrenilerek bu durum halledilebilinir.

Doğrusu, bu yabancı dille öğretim yüzünden, Türkiye'de doğru dürüst yazılımcılık değil, doğru dürüst bilim bile yapılamıyor.

NOT: "İş İngilizcesi" yerine "mesleki İngilizce" yazmayı daha mantıklı buldum; bu yüzden yukarıdaki "iş İngilizcesi" söz öbeğini "mesleki İngilizce" olarak değiştirdim.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (160605) ~ 14 Ağustos 2012 14:14
Kapalı Hesap (153535)
03-08-2012, 16:38   |  #15  
Kapalı Hesap
2,297 mesaj
Anadili, yani küçüklüğünden beri sürekli kullandığı dili Türkçe olan bir insan, derslerini, Türkçe olarak mı daha iyi öğrenir; yoksa İngilizce olarak mı daha iyi öğrenir? Bence o insan derslerini Türkçe olarak daha iyi öğrenir, çünkü o insanın anadili Türkçe'dir.

Bir insanın, daha anadiliyle anlaması güç olan konular varken kalkıp da bu konuları yabancı dille öğrenmeye çalışması daha güçtür ve zaman kaybıdır. Yabancı dille öğretim yapan bir evrenkentten mezun olan bir öğrenciyle ana dille eğitim yapıp yabancı dilleri ayrı bir ders olarak okutan, o evrenkentle aynı nitelikte olan, o evrenkentle aynı dersleri veren bir evrenkentten mezun olan bir öğrenci, aynı seviyede mi olur? Tabii ki hayır. Bellirtiğimiz ikinci öğrenci, diğerinden daha iyi bir seviyede olur.

Eğer İngilizce öğrenilip dış dünyaya açılınacaksa, çok hızlı yöntemlerle güzel bir şekilde iş İngilizcesi öğrenilerek bu durum halledilebilinir.

Doğrusu, bu yabancı dille öğretim yüzünden, Türkiye'de doğru dürüst yazılımcılık değil, doğru dürüst bilim bile yapılamıyor.

Söylediklerinizde haklı olabilirsiniz ama örneğin ben iki yıl boyunca İngilizce eğitim gördüm ve neredeyse hiç sıkıntı yaşamadım hatta İngilizce pratiğim bu yolla daha da gelişti.Bu aslında biraz da yetenek meselesi.Dediğim gibi bölümüm için(yazılım) zaten zorunluydu ve o yüzden İngilizce eğitim görmem kendi açımdan daha da iyi oldu.Türkiyede yazılımcılığın gelişememesinin sebebinin acaba yabancı dilde eğitimle ne alakası var?Bilgisayarla ilgili terimleri(İngilizce) öğrenemezseniz zaten gelişemezsiniz.Ama dediğim gibi bilgisayar bilimleri için İngilizce zaten zorunlu buna itiraz ederseniz de size şunu sorarlar : Türkler icat etseydi o zaman bilgisayarı, yazılımla ilgili bütün kavramların temeli Türkler tarafından atılsaydı?Öyle olsaydı yabancı dilde eğitime de(bilgisayar ile ilgili bölümlerde) gerek kalmazdı.Evet aslında İngilizce açısından geri ve yeni bir dil öğrenme konusunda da yeteneksiz bir milletiz orası da doğru(tabi yine genelleme yapmıyorum.).Dediğiniz gibi İngilizce eğitim tamamen kalksa bunu ben de isterim(ama söylediğim nedenlerden dolayı imkansız) ayrıca diğer ülkelerde bu durum nasıl(eğitim anlamında) ben de merak ediyorum.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (160605) ~ 03 Ağustos 2012 16:39
bicisim
03-08-2012, 16:43   |  #16  
Üye
64 mesaj

devlet bu adamlara imkan sağlamıyor yardım etmiyor adamlarda yurtdışına gidiyor başka ülkeler zengin oluyor Türkiyenin nesi gelişmişki yazılımda gelişmesini bekliyorsunuz saçma!

Kapalı Hesap (153535)
03-08-2012, 16:44   |  #17  
Kapalı Hesap
2,297 mesaj

Yabancı dil(İngilizce) özellikle benim meslektaşlarım adına dışarıya açılmak için bir neden değil zorunluluk.

Kapalı Hesap (153535)
03-08-2012, 16:53   |  #18  
Kapalı Hesap
2,297 mesaj

Artık İngilizce olarak eğitim vermeseler bile bütün üniversiteler İngilizce hazırlığı zorunlu tutuyor.Hatta Yüksek Lisans için de sınav yapıyorlar iki gün önce bunun için YTÜ'de sınava girdim ve geçtim.Başvurumu bugün yaptım(Bilgisayar Mühendisliğine) umarım kabul edilecek ve gireceğim bu okula.

Kapalı Hesap (153535)
03-08-2012, 17:42   |  #19  
Kapalı Hesap
2,297 mesaj

O kadar da gelişemiyor değiliz aslında.Bakın neredeyse tamamen kendi çabamlarımla yapmış olduğum bir program(hatta orta seviye sayılabilecek bir yazılım :D) : https://www.chip.com.tr/forum/vis ... ogrami_t234009.html

Batuhan Karsan 26
04-08-2012, 03:56   |  #20  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

En iyisi gelse bize ne yazar.Öldürülüyorlar.2008 de ISPARTADA düşen uçakta mesela.İsrailin güvenlik sistemini alt üst eden gençleri yaktılar hep.Devlet hala başka ülkeler tarafından yönetiliyor.

Kapalı Hesap (160605)
04-08-2012, 13:20   |  #21  
OP Kapalı Hesap
139 mesaj
Söylediklerinizde haklı olabilirsiniz ama örneğin ben iki yıl boyunca İngilizce eğitim gördüm ve neredeyse hiç sıkıntı yaşamadım hatta İngilizce pratiğim bu yolla daha da gelişti.Bu aslında biraz da yetenek meselesi.Dediğim gibi bölümüm için(yazılım) zaten zorunluydu ve o yüzden İngilizce eğitim görmem kendi açımdan daha da iyi oldu.Türkiyede yazılımcılığın gelişememesinin sebebinin acaba yabancı dilde eğitimle ne alakası var?Bilgisayarla ilgili terimleri(İngilizce) öğrenemezseniz zaten gelişemezsiniz.Ama dediğim gibi bilgisayar bilimleri için İngilizce zaten zorunlu buna itiraz ederseniz de size şunu sorarlar : Türkler icat etseydi o zaman bilgisayarı, yazılımla ilgili bütün kavramların temeli Türkler tarafından atılsaydı?Öyle olsaydı yabancı dilde eğitime de(bilgisayar ile ilgili bölümlerde) gerek kalmazdı.Evet aslında İngilizce açısından geri ve yeni bir dil öğrenme konusunda da yeteneksiz bir milletiz orası da doğru(tabi yine genelleme yapmıyorum.).Dediğiniz gibi İngilizce eğitim tamamen kalksa bunu ben de isterim(ama söylediğim nedenlerden dolayı imkansız) ayrıca diğer ülkelerde bu durum nasıl(eğitim anlamında) ben de merak ediyorum.
Doğrusu, ben de bilgisayar ile ilgili bölümlerde gelişmek için İngilizce öğrenmenin zorunlu olduğunu düşünüyorum; çünkü İngilizce olarak hazırlanmamış kaynaklar yetersiz kalıyor. İngilizce hazırlanmış kaynaklardan çalışırken İngilizceyi kullanacağız tabii ki; ancak bu tür bölümlerde İngilizce öğretim yapılması gereksiz. Bu tür bölümlerde, anadilde öğretim yapılırken mesleki İngilizce derslerinde başka derslerde öğretilen terimlerin İngilizcesi öğretilerek İngilizce açığı kapatılabilinir. Çok hızlı bir şekilde, yabancı dil veya mesleki yabancı dil öğrenmenin yöntemleri varken yabancı dilde öğretim yapılması bence çok gereksiz.

Türkiye'de yazılımcılığın gelişememesinin önemli nedenlerinden birisinin yabancı dilde öğretim olduğunu bu konunun 14. gönderisinde yazmıştım. Bir insanın yabancı dil yeteneği ne kadar iyi olursa olsun o insanın bir dersi anadilinde öğrenmesi, o dersin yabancı dilde öğrenmesinden çok daha kolay olur.

Diğer ülkelerde yapılan yabancı dilde öğretime gelince, bildiğim kadarıyla, Hindistan ve Afrika ülkeleri gibi eski sömürge ülkelerinde ağırlıklı olarak yabancı dille öğretim yapılıyor; ancak Avrupa Birliği'ne üye olan ülkeler gibi gelişmiş ülkelerde ağırlıklı olarak anadilde öğretim yapılıyor.

Ayrıca, yabancı dilde öğrenim gören bir kişinin, anadilini kullanma yeteneği azalır ve o kişi yavaş yavaş anadiline öğrenim aracı olarak kulandığı dili yerleştirmeye başlar. Etiket yerine tag demek, araç yerine tool demek, düğmeye buton demek gibi yanlış sözcük kullanımları o kişide git gide artar. Ülkemizde yabancı dilde öğretim yüzünden bu yanlışları yapan bir sürü kişi yetişiyor; böylece Türkçe'miz gelişeceğine yozlaşıyor.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (160605) ~ 04 Ağustos 2012 21:14
Kapalı Hesap (160605)
04-08-2012, 13:43   |  #22  
OP Kapalı Hesap
139 mesaj
Artık İngilizce olarak eğitim vermeseler bile bütün üniversiteler İngilizce hazırlığı zorunlu tutuyor.
Sanırım hazırlık sınıfını zorunlu tutan o okullar, Türkçe öğretim adı altında %30 İngilizce öğretim yapıyor.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (160605) ~ 04 Ağustos 2012 14:09
Kapalı Hesap (160605)
04-08-2012, 13:46   |  #23  
OP Kapalı Hesap
139 mesaj
Hatta Yüksek Lisans için de sınav yapıyorlar iki gün önce bunun için YTÜ'de sınava girdim ve geçtim.Başvurumu bugün yaptım(Bilgisayar Mühendisliğine) umarım kabul edilecek ve gireceğim bu okula.
Sınavınız için tebrik ederim, başarılarınızın devamını dilerim. İnşallah Türkiye'de yazılımcılığın gelişmesine biraz da olsa katkıda bulunursunuz.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (160605) ~ 04 Ağustos 2012 13:46
Kapalı Hesap (160605)
04-08-2012, 13:56   |  #24  
OP Kapalı Hesap
139 mesaj
O kadar da gelişemiyor değiliz aslında.Bakın neredeyse tamamen kendi çabamlarımla yapmış olduğum bir program(hatta orta seviye sayılabilecek bir yazılım :D) : https://www.chip.com.tr/forum/vis ... ogrami_t234009.html
Ben, Türkiye'de yazılım üretilmiyor demiyorum. Ben, Türkiye'de ev kullanıcılarına yönelik doğru dürüst yazılım sayısı neden bu kadar az diye yakınıyorum.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (160605) ~ 04 Ağustos 2012 14:15
sosyalik
04-08-2012, 14:31   |  #25  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,710 mesaj
Diğer ülkelerde yapılan yabancı dilde öğretime gelince, bildiğim kadarıyla, Hindistan ve Afrika ülkeleri gibi eski sömürge ülkelerinde ağırlıklı olarak yabancı dille öğretim yapılıyor; ancak Avrupa Birliği'ne üye olan ülkeler gibi gelişmiş ülkelerde ağırlıklı olarak anadilde öğretim yapılıyor.
Hayır, Avrupa'da ünlü büyük üniversitelerin çoğunda İngilizce eğitim verilir. Zaten başka ülkelerden Avrupa'daki üniversitelere olan talebin fazla olmasının en büyük nedenlerinden biri bu.
Ayrıca, yabancı dilde öğrenim gören bir kişinin anadilini kullanma yeteneği azalır ve o kişi yavaş yavaş anadiline öğrenim aracı olarak kulandığı dili yerleştirmeye başlar. Etiket yerine tag demek, araç yerine tool demek, düğmeye buton demek gibi yanlış sözcük kullanımları o kişide git gide artar. Ülkemizde yabancı dilde öğretim yüzünden bu yanlışları yapan bir sürü kişi yetişiyor; böylece Türkçe'miz gelişeceğine yozlaşıyor. 
Türkçe kelimeler yerine İngilizce kelimeler kullanmanın yabancı dil bilmekle doğrudan alakası olduğunu düşünmüyorum. O kelimeler  medya aracılığıyla yabancı dil bilmeyen insanların beynine de yerleşiyor. Buna ben de çok sinir oluyorum ama iyi bildiğiniz bir yabacı dili Türkçenin içinde kullanacaksınız diye bir şey yok.

Etraftaki çoğu insan Türkçe anlamını bilmeden söyler yabancı kelimeleri, o da dil öğrenmiş sayılmaz zaten.