Türkiye 'dumansız hava sahası'na girdi

hiko91
19-07-2009, 00:53   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

Türkiye genelinde kahvehaneler, barlar, kafeler, restoranlar ve eğlence mekanları dahil, halkın ortak kullandığı tüm kapalı alanları kapsayan genişletilmiş sigara yasağı gece 24.00'ten sonra yürürlüğe girdi.

Kapalı mekânlarda tütün ve tütün mamulleri kullanılması durumunda kişilere 2009 yılı için idari para cezası olarak 69 TL uygulanacak.

Sigara yasağı, Türkiye genelinde uygulanmaya başladı. Bu gece 24.00'ten itibaren kapalı alanlarda sigara içme yasağı yürürlüğe girdi.

Yasakla birlikte; kahvehane, kafeterya, birahane, nargile içilen mekânlar, dernek ve vakıflara ait lokaller gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dâhil kamu ve özel hukuk kişilerine ait tüm binaların kapalı alanlarında; taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında; özel eğitim ve öğretim kurumları dâhil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumları ile okul öncesi eğitim kurumlarının, dershanelerin, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı alanları ile birlikte açık alanlarında; apartmanların merdivenleri veya asansörü gibi kapalı ortak kullanım alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek.

Tütün ürünü tüketilebilecek yerler ise şöyle sıralanıyor:

- Kahvehane, kafeterya, birahane, nargile içilen mekânlar, dernek ve vakıflara ait lokaller gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dâhil kamu ve özel hukuk kişilerine ait tüm binaların açık alanları.

- İkamete mahsus evler.

- Yaşlı bakım evlerinin, ruh ve sinir hastalarının yatarak tedavi gördüğü birimlerin, ceza infaz kurumlarının, şehirlerarası veya uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinin yüzde 10'u. (Bu alanlara 18 yaşından küçükler giremeyecek)

- Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı tesislerde toplam seyir alanının yüzde 50'si.

- Otelcilik hizmeti verilen işletmelerin tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalar.

UYGULANACAK CEZALAR

Kapalı mekânlarda tütün ve tütün mamulleri kullanılması durumunda kişilere 2009 yılı için idari para cezası olarak 69 TL uygulanacak.

Yasakların uygulanması ve tedbirlerin alınması ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletme sorumluları, işletme izni veren kurum tarafından yazılı olarak uyarılacak.

Uyarıya rağmen verilen sürede yükümlülüklerini yerine getirmeyenler, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında mahalli mülki amir tarafından 560 TL'den 5 bin 600 TL'ye kadar idarî para cezası ile cezalandırılacak. (CİHAN)

Ahmet_79
19-07-2009, 01:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

5 Yıl önce sigarayı bırakmış biri olarak dumansız hava sahasını sonuna kadar destekliyorum,

İnsan asıl bırakınca daha iyi anlıyor ne kadar zararlı olduğunu ve dolayısıyla da etrafındakilere özelliklede en çok da sevdiklerine kendi eliyle ne kadar zarar verdiğini.

eolos
19-07-2009, 13:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,036 mesaj

sigara yasağı başladı artık kimse benim temiz hava alma özgürlüğümü elimden alamaz. umarsızca havamı kirletemez !!!!!!!!!!!!!

International Affairs
19-07-2009, 13:59   |  #4  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj
Alıntı: eolos  
sigara yasağı başladı artık kimse benim temiz hava alma özgürlüğümü elimden alamaz. umarsızca havamı kirletemez !!!!!!!!!!!!!
                             AMİN İNŞALLAH HERKES BU KURALA UYAR
UYMAZSADA UYMAYANLAR'I GÖRÜRSEK HEMEN POLİS MERKES KARAKOLUNU ARAYIP HABER VERELİM...

TuncaBozkurt
19-07-2009, 22:47   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Yaşasın Dumansız Hava Sahası. Genelde yasakları pek sevmem ama bu tek desteklediğim yasak açıkçası.

Kapalı Hesap (140385)
19-07-2009, 22:49   |  #6  
Kapalı Hesap
204 mesaj

türkiye içkisiz hava sahasına ne zaman gircek acaba
içki daha büyük tehlike sigaradan

Feel Good
19-07-2009, 22:54   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Alıntı: GoodSector  
içki daha büyük tehlike
Hiç değilse içki içmediğin zaman zararı dokunmuyor. Ama sigara öyle değil ki içmesen bile o ortamda bulunduğunda zarar görüyorsun. Ben de destekliyorum bu yasağı.

Selçuk İslamoğlu
19-07-2009, 23:45   |  #8  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Alıntı: GoodSector  
içki daha büyük tehlike

İçki içmem, içeni de sevmem ama yasaklamaya çalışanın karşısına dikilirim...

zrgnlr04
20-07-2009, 09:48   |  #9  
Yıllanmış Üye
977 mesaj

iyi iyi bunlar olumlu,güzel gelişmeler.Kumar,içki,duman ==>ya öldürür, ya söndürür.
Bir de şortu giyip koşmaya başladık mı,bu iş tamam.

alloss
20-07-2009, 10:40   |  #10  
alloss avatarı
Yıllanmış Üye
628 mesaj

1 yıl oldu sigarayı bırakalı. Sigarayı bırakınca sigaralı ortamların ne kadar rahatsız edici olduğunu anladım. Buna yasaya herkes saygı duymalı.  Gerçekten güzel bir uygulama. Şöyle söyleyeyim. Afrikada bir kaç ülkeye gittim. Oralarda böyle bir kural olmadığı için farkı insan orda anlıyor. Düşünün havaalanı dış hatlar terminali resmen kül tabağı kokuyor. Her yer izmarit. Önünde arkanda duran herkes  sigara içiyor.

Bu yasağa mümkün olduğunca uyalım. Gerçekten güzel.

MBTGROUP
20-07-2009, 13:07   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,727 mesaj

Kahvehaneler resmen boşalmış :D İçmeyenlere gün doğmuş,ikidebir sigara içmek için oyunu bırakıp dışarı çıkmak çok koymuş herkese:D