Türkiye e-imzayı ve zaman damgasını sevdi!

CHIP Online
16-01-2013, 00:01   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Elektronik imza devinin açıkladığı rakamlar, e-imzanın ulaştığı boyutu gözler önüne serdi!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/tur ... ni-sevdi_38144.html

Türkiye'nin ilk ve lider elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN'in 2012 yılı değerlendirmesine göre; elektronik imzanın ülkemizde kullanılmaya başlanmasından bugüne kadar geçen 7 yıllık sürede, sadece E-GÜVEN tarafından 300 bin nitelikli elektronik sertifika üretildi. Tek başına Türkiye'deki elektronik sertifikaların önemli bir bölümünü sağlama başarısını gösteren E-GÜVEN'in sunduğu hizmetler üzerinden ise 2012 yılında 36 milyon adet doğrulama işlemi yapıldı. Elektronik ortamda yapılan işlemlerin kayıt altına alınması, elektronik verilerin üretildiği ve değiştirildiği zamanın tespit edilmesine yönelik 1 yıl içerisinde 1 milyon 200 bin adet zaman damgası atıldı.


Sektörüne ve ülkemize birçok ilki ve yenilikçi uygulamayı kazandıran E-GÜVEN, elektronik imza sektörünün değerlendirmesini yaptığı toplantıda, elektronik imzanın ülkemizde kullanılmaya başlandığı yıl olan 2005'ten bugüne kadar geçen sürede E-GÜVEN tarafından 300 bin nitelikli elektronik sertifika üretildiğini açıkladı. Kamu ve özel sektör talepleri doğrultusunda Türkiye'deki nitelikli elektronik sertifikaların önemli bir bölümünü tek başına sağlama başarısını gösteren E-GÜVEN'in sunduğu hizmetler üzerinden 2012 yılında 36 milyon adet doğrulama işlemi yapıldığı belirtildi. Elektronik ortamda yapılan işlemlerin kayıt altına alınması, elektronik verilerin üretildiği ve değiştirildiği zamanın tespit edilmesi odağında ise 1 milyon 200 bin zaman damgası işlemi yapıldığına dikkat çekildi.


Konuya ilişkin açıklama yapan E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, 2012 yılında yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu'nun elektronik imza kullanımını önemli oranda arttıracağına dikkat çekerek, "Elektronik imza; e-devlet, e-şirket ve e-vatandaş gibi tanımların altında yatan mantığın olmazsa olmazı... Bu nedenle elektronik imzanın yaygınlaşması devletin vatandaşlara, şirketlerin de müşteri ve çalışanlarına daha iyi hizmet veriyor olması anlamına geliyor. E-GÜVEN de bu konuda üstlendiği misyon uyarınca elektronik imzaların yaygınlaşması için önemli çalışmalar yapıyor. Diğer taraftan Yeni Türk Ticaret Kanunu sayesinde elektronik imza ticaret hayatının içine de vazgeçilmeyecek şekilde girmeye başladı. Bu sayede E-GÜVEN'in üretmiş olduğu elektronik ve mobil imzalar da daha geniş kitlelere ulaşarak günlük hayatımızı kolaylaştıracak hale gelecekler" dedi.


Tüm Konu: Türkiye e-imzayı ve zaman damgasını sevdi!

Kaynak: www.chip.com.tr