Türkiye'nin cep telefonu değiştirme sıklığı

CHIP Online
24-09-2008, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Türk kullanıcıların çok sık cep telefonu değiştirme alışkanlığı ne boyutta? İşte sorunun cevabı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Turk ... e-sikligi_8683.html

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneğinin (MOBİSAD) yaptırdığı ankette, Türkiye'de cep telefonunu ortalama değiştirme süresinin 18-20 aydan, 24-26 aya çıktığı, azalan satışların, 3G'nin (üçüncü nesil mobil hizmetler) devreye girmesiyle yükselmesinin beklendiği belirtildi.

MOBİSAD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Uğur Çetindağ, cep telefonu sektörünün çok dinamik olduğunu, cep telefonu satışları ve kullanıcıların model değiştirme hızının dönem dönem farklı sebeplerle değişebildiğini kaydetti.

Çetindağ, cep telefonlarının tamamı ithal ve fiyatı dövize bağlı olduğu için dövizdeki hareketlerin alımları etkilediğini, ayrıca cihazlardaki yeni özelliklerin, yeni fonksiyonların uygulandığı yeni modellerin, operatörlerin yeni ürün ve hizmetlerinin, üreticiler arasındaki rekabetle sürekli gerileyen fiyatların ve tüketim alışkanlıklarının ortalama kullanım süresinde değişiklikler ve dalgalanmalar yarattığını belirtti.

Türkiye'de cep telefonu değiştirme hızının, yaptırdıkları ankete göre 18-20 aydan, 24-26 aya çıktığını ifade eden Çetindağ, şöyle devam etti: "2007 yılında satılan cihaz sayısı yaklaşık 12 milyon adetti. Bu yıl 10 milyon adeti yakalamada zorlanacağız. Yani satışlarda genelde bir düşüş yaşamaktayız."

Tüm konu: Türkiye'nin cep telefonu değiştirme sıklığı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Cep telefonunuzu ne kadar zamandır kullanıyorsunuz?

reactor
24-09-2008, 01:06   |  #2  
reactor avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
287 mesaj

2 ay oldu ben yeni cep telefonu alalı. bundan öncekinide 2005 in başında almıştım..
azalan cep telefonu satışlarını 3g ile arttıracaklarını umuyorlar ama bence yanılıyorlar çünkü şebekelerin 3G desteği olmasada 3-4 seneden beri 3G destekleyen telefonlar satıldı.
Vergileri düşürmeden satışları arttıramazlar bence. herhangibir marka telefonun fiyatına internetten yabancı alışveriş sitelerindeki ve türk alışveriş sitelerindeki fiyatlara baktığınız zaman türkiyedeki telefonların 2 misli fiyattan satıldığını görürsünüz.

Berat Kaçar
24-09-2008, 01:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
157 mesaj

Avrupada,okudugum bi yaziya gore, telefon degistirme sıklıgı 2 yılda bir. turkiyede ise bunn yarisindan bile az. adamlar deaha zengin ama bizim gibi gormemislik yapmiyorlar.

bende en son telefonumu 2 sene once aldim,bu sene 3 e girecez, bnm degistirme vaktim geldi ama piyasada hala telefonumdan kotu telefon var. hem de yeni modeller...

uguruygur
24-09-2008, 09:59   |  #4  
Yeni Üye
24 mesaj

Telefon dediğin konuşmaktan başka bir işe yaramaz. Bunu kavradıktan sonra bir sorun kalmayacaktır. İlk telefonumu 2000 yılında aldım. 2005'te pili ve ekranı miadını doldurduğu için en ucuz telefonlardan birini aldım. (Markaları vermiyorum ama genelde alınanlar) 2007 yılında kardeşim bluetooth'lu ve symibian telefonunu değiştirirken onun 2006 da aldığı eski telefonunu ben aldım. Halen onu kullanıyorum. Kırılmadan da değiştirmeye niyetim yok. Yani bilgisayar varken niye telefonda oyun oynayıp internete gireyim ki? Hava atmak ta artık cep telefonu ile olmuyor. Cebinde para yokken milyarlık telefon almak bana gerçekten garip geliyor.

frkn_ua
24-09-2008, 20:22   |  #5  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

3 senedir aynı telefonu kullanıyorum.alo diyebiliyorum,alarmı var,2-3 tanede mp3 alıyor(12mb hafıza),saatide var eee daha ne isterimki :)

burakcekili
30-09-2008, 14:46   |  #6  
Taze Üye
11 mesaj

1 Temmuz 2006'da Nokia 6630 almistim.12 eylul 2008'de Nokia N73 aldim.2 veya 3 senede bir telefon degistiriyorum.Farkim teknolojiyi biraz geriden takip etmem.Hatta bilgisayarimda 5 senelikti 2 gun once onuda degistirdim.Boyle daha iyi.