Türkiye'nin notu her yıl biraz daha düşüyor!

CHIP Online
10-04-2009, 15:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

En ucuz telefon konuşma, en ucuz internet... Dünya sıralamasında Türkiye'nin konumu iç açıcı değil.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Turk ... -dusuyor_12046.html

Davos toplantılarıyla ünlü Dünya Ekonomik Forumu, "Küresel Bilgi Teknolojisi Raporu - The Global Information Technology Report 2008-2009"nu yayınladı. Raporda her yıl dünya iş alemine sorulan binlerce soruyla hazırlanan sıralamalarda, Türkiye, 134 ülke içinde en ucuz mobil telefon konuşma ücretlerinde 82'nci, en ucuz internet maliyetinde ise 68'nci sırada...

Diğer tüm sıralamaların belirlendiği, raporun ana konusu "Bilgi Ağı Toplumuna Hazır Olma Derecesi" küresel sıralamasında Türkiye geçen yıla göre 6 sıra gerileyerek 61'inci sıraya düştü.

Türkiye geçen yılki raporda, 127 ülke arasında 55'inci, 2006-2007 raporunda ise 122 ülke arasında 52'nci sıradaydı.

Türkiye'nin diğer bazı sıralamalarda ülkeler içinde bulunduğu sıra ise şöyle:

- İleri teknoloji ihracatında 93'üncü,
- Vergilendirmenin kapsam ve etkinliğinde 123'üncü,
- Fikri mülkiyetin korunmasında 93'üncü,
- Mülkiyet haklarında 83'üncü,
- Bilimsel araştırma enstitülerinin niteliğinde 52'nci,
- Eğitim harcamalarında 90'ıncı, Matematik ve pozitif bilimlerin eğitiminde 73'üncü,
- Mobil telefon konuşmalarının maliyetinde 2006 itibarıyla 82'nci,
- Genişbant internet erişiminde düşük maliyette 68'inci,
- Üniversite-sanayi araştırma işbirliğinde 57'nci.

Tüm konu: Türkiye'nin notu her yıl biraz daha düşüyor!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Türkiye'de teknolojiye yeterli yatırım yapılıyor mu?

Banned
10-04-2009, 15:42   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
232 mesaj

gereğinden çok çok daha iyi bile vermişler notlarını türkiyenin... hepsinde sonuncu olması lazımdı...

Banned
12-04-2009, 01:43   |  #3  
Banlandı
232 mesaj
Ali Yenal Erbil
açıklamalara bakarsak çokfazla yatırım yapılmış. anca para topluyorlar bi halt yedikleri yok daha sattıkları hızı alamıyoruz 1024 satınalıyoruz max 880 çalışıyor http://www.speedtest.net/ sitesine göre dünya genelinde nerdeyiz bakın. idda ediyorum 3g gelirse şuan yargıtayda bekliyor vdsl ve adsl2 arasında fiyat olarak yerini alır
daha düşük olursa fiyatı telekom itiraz eder rekabet kuruluna başvurur neymiş maliyeti kurtarmıyormuş. fiyarlar aynı kalır belki 4-5 tl düşer.
3g kararını yargıtay veriyorsa biz boşuna bekliyoruz demektir..

Selçuk İslamoğlu
12-04-2009, 02:00   |  #4  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Ali Yenal Erbil
3g gelirse .. fiyat olarak yerini alır daha düşük olursa
Sen buna inanıyor musun? :)

Cep telefonu operatörlerinin fiyatlandırma politikası Turk Telekom'a göre daha iyi mi sence? :)

OnlyMann
12-04-2009, 02:12   |  #5  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

Bana kalırsa değil 3g nin gelmesi başka bağlantılarda gelse çözüm olmaz. Çünkü yapılan alt yapı ülkemizde malesef günü kurtarmak için yapılıyor. Yapılan yatırımlar da ona göre bir an önce paramı çıkartayım da nasıl olursa olsun mantığıyla yapılıyor. DARK fiber konusu yıllardır sürüncemede 3g gelince çözülecek denildi hala ortada bir şey yok. Sebep hazır maliyeti kurtarmıyor. Oysa yapılan yatırımlar ileriye dönük yapılmış olsa ileride de kullanılabilir. Yani güncleleme (upgarede) yeteneği olan cihazlarla yapılabilse çok daha kullanışlı olacaktır. Günü kurtarmak için alınan cihaz bir sonraki protokolü desteklemediği için çöpe atılıyor yeni protokole göre yeni cihazlar alın bakalım. Eee buna ne ekonomi dayanır ne kullanıcılar dayanabilir.

Türkiye de yeterince yatırım yapılıyor mu sorusu içinse eee işte verdiğim alayımda gerisi ne olursa olsun şeklinde. Yani kullanıcı düşünülmeden yatırım yapılıyor. Eğer adına yatırım denilirse. 3g gelse ne olur gelmese ne olur. Bir zamanlar Uydu net vardı şimdi nerde? kablo net ne kadar kullanılıyor? ADSL var ne kapasite ile kullanabiliyoruz? VSDSL ve ADSL+2 geliyor ne kadar kullanabileceğiz? ADSL +2 geldiğinde denecek olay şu elinizdeki modemler desteklemiyor buyrun size yeni modemler eskileri çöpe...

emre__
12-04-2009, 09:23   |  #6  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

Türkiyede yetrince yaturım var ama yemek için dewletim malı deniz olayı sen git topladığın vergilerle çokmlazımmış gibi uçak al ondan sonra ne çiftçiye yatırım yap sulama olanaklarını geliştir. ne teknoloji alt yapısı yap. he teknolojiye biraz yapıyolar ama nasılsa para geliyo ucuzunu alalım sonra bidaha alırız mantığı var. nasılsa vergiler geliyo ya :S

Banned
12-04-2009, 17:49   |  #7  
Banlandı
232 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Sen buna inanıyor musun? :)

Cep telefonu operatörlerinin fiyatlandırma politikası Turk Telekom'a göre daha iyi mi sence? :)

cep üreticileri uğraşıyor en azından 30 yıllık telefon kablolarından 3 kuruşluk bilgi geçirmeye 30 lira istemek nere onca baz istasyonu nere...3g nin gecikmesinin nedeni de cep operatörleri değil sonuçta...

Selçuk İslamoğlu
12-04-2009, 17:58   |  #8  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Piranha_ , internet GPRS olarak cep telefonlarında zaten var. Ucuzluk niyetinde olan onda da yapardı. 3G ile adamların masrafları azalmayacak sonuçta... Altı üstü GPRS'ten daha hızlı (tabi sağlayabilirse) teknoloji değişikliği... Ellerindeki internetin miktarı artmayacak, artsa da, ek masrafa girecekler.

Kampanyalar haricinde şu andakinde çok daha ucuz olacağını sanmıyorum.

Banned
12-04-2009, 20:20   |  #9  
Banlandı
232 mesaj

ya o değil de kendim kişisel uğraşlarımla şu ttnetin hızlı internet dediğinden çok çok daha hızlısını bölgesel LAN ağı ile yapmam mümkün diye düşünüyorum böylece kısıtlı bir alanda arapların hiçbir kablosu olmadan son sürat oyunlar oynayıp hd kalitesinde webcam görüşmeleri mümkün olur...bunların insafına kalırsak matbaa 300 yıl kalitesinde yayınla yaşa yaşayabilirsen..sizi bilmem ama bana hiç uymaz ben fiber optik konusunda araştırmalara başlayayım en iyisi...

TuncaBozkurt
30-04-2009, 19:46   |  #10  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Türkiye? Teknoloji? Yatırım? Bağlantılı mı ki onlar?
Şaka bir yana, Türkiye bu konuda "berbat". Aslında teknolojiyi sadece bilgisayarlar, internet, altyapı olarak düşünmemek lazım. Ama teknolojinin en çok kullanımda olan parçaları bunlar. Savaş teknolojisinde çok da kötü değil sanki. Ama altyapı olarak hiç de iyi değiliz. Örneğin İstanbul. En gelişmiş şehir. Tamam, yerleşim yerlerinin büyük bölümü çok eskiden beri var. Ama bir sürü yeni yerde yerleşim alanları oluşturuldu. Bunların altyapısı ne kadar iyi?