Ubuntu Hakkında Bir Kaç Sorum Mevcut

DesmaL
09-04-2011, 07:29   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
60 mesaj

Merhaba,

Normalde 2-3 ayda (Genelde 3'ü bulmaz) bir kere bilgisayarına format atıp, windows Xp-7 işletim sistemleri ve yine bu işletim sistemlerinin modifiye edilmiş hallerini kuran biriyim. Bir de Linux deneyimi yaşamak istedim.

Çeşitli sitelerde yeni başlayanlar için daha çok Ubuntu'yu öneren makaleler okudum. Bununla beraber yeni başlayanlar için özel yazılmış makaleler ve Ubuntu kurulumu ile hemen sonrasından yapılması gerekenler tarzında bir kaç makale daha.

Şuan herhangi bir Ubuntu kurma girişimi yapmadan önce aklıma takılan bir kaç soruya cevap vermenizi umuyorum.

1. Bilgisayarda; İnternet'te gezinmek, Paint ile uğraşmak, Video İzlemek dışında çok da ahım şahım yaptığım birşey yok. Ubuntu'ya geçmek bu noktada sizce mantıklı olur mu?
2. Ubuntu'da yazılım kurmak komut bilgisi mi gerektiriyor? Yani windows sürümlerinden aşına olduğumuz next next mantığı var mı, yoksa her yazılım ve ek paket (codec, tarayıcı eklentileri, java vs) için komutlara mı ihtiyacım olacak?
3. İnternet üzerinden çeşitli flash tabanlı oyunlar [genelde oyun siteleri ve facebook uygulamaları] oynanılıyor. Ubuntu'ya geçersem bir sorun yaşar mıyım?
4. Çok fazla oyun oynamam ama olurda oynarsam; "Crysis", "NFS: Most Wanted" ve "CoD: Modern Warfare 2" oyunlarınıı Ubuntu üzerinden oynayabilmek mümkün müdür?

İlk sorularım bunlar, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok makbule geçer..

dabbe1
09-04-2011, 11:50   |  #2  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj
Alıntı: DesmaL  
Merhaba,

Normalde 2-3 ayda (Genelde 3'ü bulmaz) bir kere bilgisayarına format atıp, windows Xp-7 işletim sistemleri ve yine bu işletim sistemlerinin modifiye edilmiş hallerini kuran biriyim. Bir de Linux deneyimi yaşamak istedim.

Çeşitli sitelerde yeni başlayanlar için daha çok Ubuntu'yu öneren makaleler okudum. Bununla beraber yeni başlayanlar için özel yazılmış makaleler ve Ubuntu kurulumu ile hemen sonrasından yapılması gerekenler tarzında bir kaç makale daha.

Şuan herhangi bir Ubuntu kurma girişimi yapmadan önce aklıma takılan bir kaç soruya cevap vermenizi umuyorum.

1. Bilgisayarda; İnternet'te gezinmek, Paint ile uğraşmak, Video İzlemek dışında çok da ahım şahım yaptığım birşey yok. Ubuntu'ya geçmek bu noktada sizce mantıklı olur mu?
2. Ubuntu'da yazılım kurmak komut bilgisi mi gerektiriyor? Yani windows sürümlerinden aşına olduğumuz next next mantığı var mı, yoksa her yazılım ve ek paket (codec, tarayıcı eklentileri, java vs) için komutlara mı ihtiyacım olacak?
3. İnternet üzerinden çeşitli flash tabanlı oyunlar [genelde oyun siteleri ve facebook uygulamaları] oynanılıyor. Ubuntu'ya geçersem bir sorun yaşar mıyım?
4. Çok fazla oyun oynamam ama olurda oynarsam; "Crysis", "NFS: Most Wanted" ve "CoD: Modern Warfare 2" oyunlarınıı Ubuntu üzerinden oynayabilmek mümkün müdür?

İlk sorularım bunlar, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok makbule geçer..

1. için evet aynen devam edersin gimp yüklersen yazılım yükleme merkezinde var...
2. Google Chrome, picassa, earth, Opera browser indirip kurabilirsin dep paketi şeklinde onu seç sağ tıkla aç de... konsolda yazacağın ise sudo apt-get install gimp ( örnek olarak... )
3.flash oyunları oynarsın... sorun olmaz ilk kurulumda eklentileri kurunca sorun olmaz...
4. Windows oyunlarını PlayOnLinux ile oynaya bilirsin... onu kurunca Wine'da kuruluyor...
Ubuntu 9.10 play windows games on linux wine(Need for speed pro street)Ubuntu 9.10 play windows games on linux wine(Need for speed pro street)
Ubuntu 9.10 play windows games on wine need for speed pro street

first install wine 1.1.38
and install directx this link
and wine tricks sh
use command #sh winetricks.sh

enestalha
09-04-2011, 15:53   |  #3  
enestalha avatarı
Yıllanmış Üye
198 mesaj

kurulum yapmadan önce live cd ile deneyebilirsin.
bir fikir sahibi olduktan sonra gerekirse bir bölüme 2. işletim sistemi olarak ta kurabilirsin

DesmaL
10-04-2011, 02:51   |  #4  
OP Üye
60 mesaj

@dabbe ve @Enes teşekkürler. Live CD olayını deneyeyim, dediğiniz gibi.
Bu arad Dabbe, verdiğiniz video sanırsam oyunla ilgiliydi ama "Video Yüklenmedi" diye bir ekran çıktığından dolayı izleyemedim. [Merakta kaldım]

muhammedguler
10-04-2011, 09:42   |  #5  
muhammedguler avatarı
Yıllanmış Üye
539 mesaj

ccod vs windows işletim sistemleri için yazılmıştır linüxte yardımcı prgramlarla açarsın ama windowstaki kadar akıcı olmaz

dabbe1
10-04-2011, 18:11   |  #6  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

http://www.youtube.com/watch?v=wGjCFBlXAo0
direkt sitesinden izleyin...