uçtu uçtu hdd uçtu

truvazotti
22-09-2008, 21:43   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

arkadaşlar bir süre 80 gb samsung IDE harddiskte birkaç Bad sektörüm mevcuttu bunları ayıklamak için bulunduğu sektörleri tespit ettim ve partition magic ile bu sektörleri devre dışı bırakacak şekilde harddiski bölümlendiriyordum. fakat o esnada bir terslik oldu ve işlemci kilitlendi. uzun süre beklememe rağmen (1 saat kadar) bilgisayarda herhangi bir değişiklik olmayınca resetletlemek zorunda kaldım ve tahmin edeceğiniz üzere hdd uçtu. bende yeni bi hdd aldım fakat şu an yer sıkıntım var ve o hdd ye bi el atmak istedim. fakat partition magic harddiski görmüyor. rescue dik yapıp dos altından baktığımda görüyor fakat herhangi bir işlem yapamıyor. bende bunun üzerine bazı linux kurumları denedim belki onlarla hallederim diye bazıları hiç görmezken bazıları görüyor fakat biçimlendirme yapamıyor. ayrıca norton ghost la önceden almış olduğum imajı basmak istiyorum fakat bir işe yaramıyor. ayrıca bazı MBR programları ile en azından MBR yi düzeltsem belki olur dedim ama elimdekiler de görmedi hdd.
bu arada bios dan görülüyor. ayrıca bir de paragon partition manager ile görebildim fakat demo sürümü olduğundan sanırım onunla da herhangi bir işlem yapamadım.
bu tarz bir durum başına gelen var mı ya da benim yazdıklarımdan bana yardımcı olabilecek ya da program önerebilecek bir arkadaş varmı   
şimdiden herkese teşekkürlerimi iletiyorum.
amma uzun yazmışım yahu DeliDeliDeli

Son Düzenleme: truvazotti ~ 22 Eylül 2008 21:51
YasarS
22-09-2008, 21:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Aşırı derce bad sektör yapmış veya donanımsal olarak ciddi arıza yapmış hdd yi biosun görmesi normal ama o donanım üzerinde işlem yapılamaz.Bunlardan biride plakalar yanmış olabilir.Aynı sorun arkadaşımın başınada geldi değiştirmekten başka çaresi yoktu sadece içinden bazı bilgileri alabildik

dabbe1
07-10-2010, 00:27   |  #3  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

birde ubuntu ve gparted ile bak gözükürse formatla yoksa o disk mefta...