Uganda Android telefonlarla kalkınıyor

CHIP Online
23-07-2011, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Sonunda cep telefonunun yapamadığı şey kalmayacak! İşte bunu kanıtlayan son "mucize"!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ugan ... lkiniyor_28197.html

Resimlerle: En iyi 10 Android widget'ı!

Cep telefonu firmaları, uzun zamandan beri gelişmemiş ülkelerdeki halkı güçlendirmek için hava durumu gösterme ve ekin fiyatlandırma gibi temel özellikleri olan telefonlar üzerinde çalışmışlardı. Şimdi ise Grameen Kuruluşu bu fikri üstün teknoloji düzeyine taşıyor.

Seattle merkezli Grameen şirketinin bu projesinde, Uganda'da çiftçiler Android işletim sistemi kullanan telefonlar sayesinde ne zaman ve nasıl ekin ekmeleri gerektiğini, çiftlik hayvanlarıyla nasıl ilgilenmeleri gerektiğini ve ürünlerini nerelerde satışa çıkarabilecekleri gibi birçok bilgiye ulaşabiliyorlar. Zamanla uzmanlaşan çiftçilerse "Kamu Bilgi Çalışanı" unvanını alarak kendi bölgelerinin bilirkişisi oluyorlar.

"İnsanlar, neden düşük maliyetli telefonlar yerine akıllı telefonları tercih ettiğimizi merak ettiler. Android telefonların birçok avantajı var." diyen Grameen Şirketi ICT Yenilikleri yöneticisi Heather Thorne ise bu konuya şöyle açıklık getirdi; "Android açık bir kaynak, bu yüzden Grameen konu hakkında çalışan elemanlarıyla, Android'i gelişmiş güç kullanımı sağlayacak ve herhangi bir ağa bağlanmadan uygulama özelliklerini kullanabilecek bir hale getirebilir."

Tüm konu: Uganda Android telefonlarla kalkınıyor

Resimlerle: En iyi 10 Android widget'ı!


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Akıllı telefonlar hayatlarımızı ne derece etkiliyorlar?