UnderC: Hayatınızı kolaylaştırır...

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
hasanyasin
04-03-2004, 03:43   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,100 mesaj

C ve C++ öğrenmek için çaba harcayan ve bunu forumda da ifade eden; gerek yardım isteyip, gerek yorum yapan arkadaşlar. Size hayatınızı kolaylaştıracak bir şey önereceğim. Başlarken yaptıklarınızı tahmin edebiliyorum az çok: Kodunuzu yazıyorsunuz ve yazarken de çalışıp çalışmayacağı konusunda pek bir şey söyleyecek durumda değilsiniz, bir çok şey tahminlerle yürüyor; sonra editörden çıkıp derleyiciye geçiyorsunuz, ya da bir ide kullanıyorsanız bile bu kodu derliyorsunuz, bir pencere açılıyor ve sonucu görüyorsunuz...

İşte size hayatınızı kolaylaştıracak bir ürün. Çok güzel bir şey, bir profesyonelin kişisel çalışmasının sonucu: UnderC [Ne reklam yaptım be...] UnderC'yi, windows'unuzla gelen komut satırına [cmd] benzetebilirsiniz. C kodunuzu yazıyorsunuz ve anında sonucu görüyorsunuz. Bir deneyin, öyle büyük uygulamalar için değil; yeni başlayanların hayatını kolaylaştırmak için:

Beğenip beğenmediğinizi de burada bildirin de, diğerleri de imrensinler ya da "aman aman kalsın baksana ne kötü bir şeymiş" desinler... Gülümseme

magunes117
04-03-2004, 15:57   |  #2  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

hasanyasin burada yeni başlayan arkadaşlara verdiğin destek çok güzel. Umarım değerini bilirler.(bu arada LMandrakeL'i de unutmayalım).

Konuya dönersek, ben hemen indirdim bilgisayarıma ve denedim. Zaten boyutu çok küçük ;download çok kısa sürüyor. Birkaç satır birşeyler yazdım ve iyi çalıştı. Yanlış yazıp denedim her satırdan sonra uyarıyor. Ama biraz sinir bozucu. En azından hataları alt kısma yazabilirdi. Satır aralarında ve kırmızı renkte olması kötü..Bu arada satır sayısı artınca yanlış alarm sayısı da artıyor. Yani bir noktadan sonra yanlış yapmıyor olsanız da uyarı alıyorsunuz. Ama bu uyarılar sizi engellemiyor. Rahatça devam edebilirsiniz..

Yeni başlayanlar için uygun olabilir. Bence idare eder. Merak eden baksın derim..Göz kırpma

Son Düzenleme: magunes117 ~ 16 Haziran 2004 20:52
hasanyasin
04-03-2004, 16:14   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

İltifatların için teşekkürler sevgili magunes. Gülümseme

UnderC, etki-tepki prensibiyle çalışan bir konsol. Daha önce Mupad veya benzerlerini kullananlar bilirler. Burada hedef çalışan büyük programlar yaparken, tasarım ve uygulama başlangıcı aşamasında, özellikle yeni başlayanlar için sürekli derle-çalıştır işlemlerini uygulamaya bir alternatif sunabilmek. Bu konsolda, başka bir yerde [mesela notepad] yazdığınız kodları da kullanabilirsiniz. Bir dosya ya da bir kütüphane ekleyebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için, UnderC komut satırında #help yazın. Dediğim gibi, buna bir derleyici olarak yaklaşmak haksızlık olur. O sadece bir yorumlayıcı ve yeni başlayanların hayatını kolaylaştıracağından eminim. Gülümseme

underdark
05-03-2004, 15:19   |  #4  
Üye
50 mesaj

hepinize biz genç programcılara olan desteğinizden dolayı teşekkürler.hasan yasin:java derleyici istedim buldun.c döngülerini anlatan site verdin.Öneriler verdin.Saolun

Janberka
17-06-2004, 10:10   |  #5  
Yeni Üye
45 mesaj

hasanyasin :) bulunmaz bir kaynak