Üni. kazanamadım :(

DonmuşKral
28-09-2009, 14:50   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
741 mesaj

Evet arkadaslar devlet üniverstesi kazanamadım özel kazandım :S
anadolu ticaret meslek lisesi menzunuyum su an bosdayım
sizce ne yapmam lazım sabah aksam pc basındayım
bi iş felan düsündım ama eğitim önde gelir diye ise girmedim
netten ders konuları felan indirip bisey öğrenmeye calısıyorum
sizce ne yapmam lazım özel üniversteye gidicek kadar paramız var  lakin sınıf tekrarı yaparım diye korkuyorum o yüzden özele gitmedim babam üsteledi hatta git diye sınıf tekrarı yaparsam bi 22 milyar bosa gider diye gitmedim dershanelerde acıldı su an kayıt yaptırma gibi imkanım yok tekrar tercih yapma hakkımda yok galiba :S  sizce ne yapmam lazım
meslek lisesi menzunlarından cevap istiyorum varsa
anadolu , fen , felan beni ilgilendirmez

Kapalı Hesap (113439)
28-09-2009, 15:09   |  #2  
Kapalı Hesap
464 mesaj

üniversite kazanamadım diye hiç üzülme bence. bu ülkede üniversite mezunu olsan da işsiz kalıyorsun, işsiz kalma korkusuyla okuyorsun. İş garantisi oldugu iddia edilen bölümler bile beş para etmez.  250 bin işsiz öğretmen adayının oldugu bir ortamdayız. Kendini bireysel çabanla geliştirmeye bak, birincisi mutlaka İngilizce bilmen gerek, özel üniversiteye vereceğin paraya yazık. onun yerine ingiltereye gidip ingilizce öğren derim. illa üniversite istiyorsan da ingilizce eğitim veren bir üniversiteye git. kesinlikle devlet okuluna gitme , hem niye üzülüyorsun devlet olmadı diye anlamıyorum. Devlet üniversiteleri çok kötü durumda , eğitimleri tam bir facia , ortamları dejenere. Ben devlet üniversitesi mezunuyum , adını bile agzıma almaya utanıyorum insanlar içinde , üstelik 5 senelik bir bölüm okudum. onun da adını vermeyeyim... sonuç sıfır ! üniversitede ısrar ediyorsan İstanbul Bilgi Üniversitesi ni tavsiye ederim ..

Kapalı Hesap (149655)
28-09-2009, 15:24   |  #3  
Kapalı Hesap
260 mesaj
Alıntı: numbb  
üniversite kazanamadım diye hiç üzülme bence. bu ülkede üniversite mezunu olsan da işsiz kalıyorsun, işsiz kalma korkusuyla okuyorsun. İş garantisi oldugu iddia edilen bölümler bile beş para etmez.  250 bin işsiz öğretmen adayının oldugu bir ortamdayız. Kendini bireysel çabanla geliştirmeye bak, birincisi mutlaka İngilizce bilmen gerek, özel üniversiteye vereceğin paraya yazık. onun yerine ingiltereye gidip ingilizce öğren derim. illa üniversite istiyorsan da ingilizce eğitim veren bir üniversiteye git. kesinlikle devlet okuluna gitme , hem niye üzülüyorsun devlet olmadı diye anlamıyorum. Devlet üniversiteleri çok kötü durumda , eğitimleri tam bir facia , ortamları dejenere. Ben devlet üniversitesi mezunuyum , adını bile agzıma almaya utanıyorum insanlar içinde , üstelik 5 senelik bir bölüm okudum. onun da adını vermeyeyim... sonuç sıfır ! üniversitede ısrar ediyorsan İstanbul Bilgi Üniversitesi ni tavsiye ederim ..
çok güzel cevap katılıyorum

PcMaKeR
28-09-2009, 15:24   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

numbb üni mezunlarının işsiz kalması üniversiteden yada devletten değil. Kendilerinden kaynaklanıyor.

Çamur atmak basittir herzaman.

İş sende bitiyor. O zaman ben torpilliyim. 2 yıllık mezunuyum daha okul bitmeden iş teklifleri geldi... Devlet okuluydu hem... Demekki insanlarda azim ve hırs olacak bu tür durumlarda yoksa:" devletin hali perişan ben perişan " diye aynanın şarkısına benzer bir durum ortaya çıkıyor.

PcMaKeR
28-09-2009, 15:32   |  #5  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Ek olarak üniversiteyi sadece şu mantıkla okuyanlar var:
"Okuyam bari elimde diploma bulunsun"

Bu tür düşünenler nedense iş bulamıyoruz diye yakınıyorlar. Yada kafasını kitaptan kaldırmayıp ezber yapan sonra sınavlardan geçip ama Tekniki anlamda hiçbirşey yapamayan mezunlar var. Özellikle bilgisayarda, elektronikte, makina bölümünde bu tür insanlar yığınla projeyi para verip yaptırır sınavlarda durmadan kitaptaki defterdekileri okur öyle geçerlerdi.
Hepsine şait oldum. Çoğu kişiye parayla proje yaptım. Özel ders bile verdim parayla.

Ama bu insanların işşisiz iş arıyoruz demeleri benim sinirime gidiyor. Devlet bize bakmıyor. Yaw siz önce kendinize bakın. Azim yok.

Kitaptan okuduklarıyla düşünsene bilgisayar programlamaya giren birini.
"Yap şu projeyi" diyecek iş veren.
"Biz bunu görmedik"
"Tamam kapı orda."

Sonuç = 0 bu durumda.

uGuR.uK
28-09-2009, 16:50   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

hiç takma, üniversite şu durumda bizim memlekette formaliteden öte bişey değil. başarılı ve zeki olan herşekilde yapıyor yapıcağını. gözünü açana imkan çok, kim ne derse desin...

Kapalı Hesap (113439)
28-09-2009, 22:15   |  #7  
Kapalı Hesap
464 mesaj

pcmaker yazdıklarımı ya dikkatli okumadın ya da yanlış anladın. Ben devlete veya üniversiteye çamur atmadım, senin söylediklerine aynen katılıyorum, benim de dediğim bireysel çaba ve çalışmanın önemiydi. fakat kusura bakma ama devlet okullarının kepazeliğini de görmemezlikten gelemeyiz. allahın bildiğini kuldan mı saklayacağız ? sen ne kadar kalifiye bir insan olsan, çabalasan da bu tür okullar insanı köreltiyor, tornadan çıkmış gibi tek tipleştiriyor. ben kendi tecrübelerime dayanarak arkadaşa yardımcı olmak istedim. senin hayat gerçekliğini bilemem . saygılar

PcMaKeR
28-09-2009, 22:43   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

orası öyle 15 tane üni var adam gibi iş gören...

DonmuşKral
01-10-2009, 12:41   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
741 mesaj

Anladıgım kadarı ile ingilizce eğitimi almalıyım sonra ne yapmalıyım ? üniversteyi sadece diploma için okumuyacağım tabı , tabıkı yurtdışında üniverste okumak daha iyi bir tanıdıgım isviçrede 2 yıllık üniverste okudu (oradaki 2yıllık türkiyede ki tüm üniverstelerden daha iyiymiş) şimdi  istanbulda 7 yıldızlı bir otelde çalışıyor , anladıgım kadarı ile ingilizce eğitimi + yurtdışında eğitim ? doğrumuyum
Not ; üniversteyi türkiyede okudukdan sonra master ı yurtdışında yapınca değişen birşey olurmu
Üniverste ; bahçeşehir , yeditepe

Son Düzenleme: DonmuşKral ~ 01 Ekim 2009 12:46
sendotilyon
01-10-2009, 14:57   |  #10  
sendotilyon avatarı
Yıllanmış Üye
475 mesaj

nasılsa sistem değişti git dershaneye öss ye hazırlan dershane açıldı diye gitmemek delilik sanki açılsa almayacaklarmı alırlar git dershaneye hazırlan bir daha artık  nerdeyse herkez eşit

RaYMoNDa
03-10-2009, 17:19   |  #11  
Yeni Üye
25 mesaj

numbb İstanbul Bilgi Üniversitesini tavsiye etmendeki nedeni açıklayabilir misin.O üniversiteye çok yakınımda...