Ünlü isimden efsane yazılıma çok sert sözler!

CHIP Online
23-10-2013, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Ünlü isim, neredeyse hepimizin PC'sinde bulunan efsane yazılıma öyle bir "salladı" ki...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/unl ... t-sozler_43238.html

Resimlerle: TEST: Office 2013 Kullanıcı Önizleme

Microsoft'un kelime işlem yazılımı Word, kelime işlem yazılımları alanında standartları belirleyen bir konumda bulunuyor. Ancak bu pozisyonu, yazarların çok hoşuna gitmiyor gibi görünüyor. İngiliz bilimkurgu yazarı Charles Stross'un da MS Word hakkında yayınladığı eleştiri sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.


Microsoft'un domine ettiği kelime işlemci alanında, yayınevlerinin de sürekli Word yazılımını kullandığını ve yazarları da Word formatında yazı yazmaya zorladıklarını vurgulayarak şikayet eden Charles Stross, Word'un işleri zorlaştıran ve fazladan iş gücü harcamasına neden olan yapısından son derece rahatsız olduğunu yazdı.


Microsoft'un neredeyse bir monopol haline geldiğini, bağımsız yazılım üreticilerinin de beynini yıkadığını ve herkesin Word "gibi" kelime işlemciler üretmek için çabaladığını, bağımsız yazılımcıların daha pratik, daha zekice, daha yaratıcı yöntemlerle çalışan yazılımlar üretmek için hiçbir çaba sarf etmediğini anlatan yazar, Word'un çok sorunlu bir imla kontrol sisteminin olduğunu, otomatik tamamlama sisteminin felaket olduğunu, formatlama ve şekillendirme araçlarının yeterince hızlı olmadığını, .doc formatıyla açılan dosyaların bilgisayarları çok fazla yorduğunu ve çok sayıda sayfayla çalışan yazarların Word'un tüm bu eksiklikleri yüzünden gereksiz zaman ve iş gücü harcamak zorunda kaldığını vurgulayarak adeta isyan etti.


Word'den şikayet eden çoğu kullanıcı, açık kaynak kodlu ofis yazılımlarına geçiş yapıyorlar ama Microsoft'un geliştirdiği .doc dosya formatı standart olarak kabul edildiği için tüm bu yazılımların .doc formatı ile uyumlu dosyaları üretmesi gerekiyor. Bağımsız yazılımcılar da kelime işlem yazılımları geliştirirken "Word ile uyumlu" gibi ifadeler kullanarak daha fazla tercih edilmeye çalışıyorlar. İş dünyasına da çok büyük oranda nüfuz eden MS Word'un hakimiyetini kırmak son derece zor görünüyor.

Tüm Konu: Ünlü isimden efsane yazılıma çok sert sözler!

Resimlerle: TEST: Office 2013 Kullanıcı Önizleme

Kaynak: www.chip.com.tr