Upgrade MB/CPU/RAM

Terms
09-09-2007, 13:34   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
180 mesaj

Konu daha önce açıldımı bulamadım ama aylardır düşündüğüm ve forumlardan bulmaya çalıştığım konu.
Upgrade yaparken hep Hızlardan bahsediyoruz Ama genelde CPU ve Board hızlarının ortak hızı FSB hızını oluşturuyor.
Peki ramlerin hızı genel olarak sistemlerin çoğunda daha düşük.

Örnek;
Ben sistemi upgrade yaparken
İşlemci 1066
Board 1066
Ram 1066
Yapmak istedim ama

Bilgisayar kullanıcılarının çoğunda olduğu gibi
CPU/BOARD 1066
RAM 800Mhz
yapabildim.
Soru
Üçünün de eşit hızda olmasımı daha iyidir
yoksa işlemci ve board yüksek olsun ram ler onlara ayak uydururmu diyeceğiz.
  Veya genel olarak çoğunlukta olan sistemlerde ki gibi ramlerin düşük olanımı daha performanslı çalışıyor?

Son Düzenleme: Terms ~ 09 Eylül 2007 13:43
blackhawkmilan31
09-09-2007, 15:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj

Anakartın desteklediği bir miktar vardır.Ram ve ve işlemcinin aynı olması hiçbir anlam taşımıyor.Biri FSB hızını gösteriyor.

FSB hızı, anakartla ortak desteklenen ve işlemcinin anakart üzerindeki diğer birleşenlerle haberleşme hızını ve bu haberleşmede aktaracağı verinin miktarını, yani bant genişliğini belirleyen bir kriter.

Ramlerdeki MHz değeri ise ramin çalışma hızıdır.

Yani biri anakartın üstündeki haberleşmeyi sağlıyor, diğeri ise ramin kendi içindeki çalışma hızını.Bunlar birbirlerinden bağımsızlar.Performans istersen anakartın desteklediği en son değerlere kadar bileşen almalısın.Kapiş ?

Terms
09-09-2007, 22:43   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
180 mesaj
blackhawkmilan31
Anakartın desteklediği bir miktar vardır.Ram ve ve işlemcinin aynı olması hiçbir anlam taşımıyor.Biri FSB hızını gösteriyor.

FSB hızı, anakartla ortak desteklenen ve işlemcinin anakart üzerindeki diğer birleşenlerle haberleşme hızını ve bu haberleşmede aktaracağı verinin miktarını, yani bant genişliğini belirleyen bir kriter.

Ramlerdeki MHz değeri ise ramin çalışma hızıdır.

Yani biri anakartın üstündeki haberleşmeyi sağlıyor, diğeri ise ramin kendi içindeki çalışma hızını.Bunlar birbirlerinden bağımsızlar.Performans istersen anakartın desteklediği en son değerlere kadar bileşen almalısın.Kapiş ?

Kapiş?  !!!