Upgrade olur mu ?

plathon
06-01-2014, 22:21   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhaba arkadaşlar,

Eski bilgisayarıma uygun olursa bir upgrade yapmak istiyorum. Donanımdan anlamadığım için size danışmak istiyorum. Resimlerini paylaşcam özellikteki eski bilgisayarıma upgrade yapmam mantıklı mı ? Astarı yüzünden pahalı olur mu ? Upgrade yapalacak gibiyse ne önerirsiniz hangi aralıktan yukarı ödeme yapmıyım ?

Yorum , görüş ve önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Son Düzenleme: plathon ~ 10 Ocak 2014 00:10
DiamondMines
07-01-2014, 22:10   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: plathon  
Merhaba arkadaşlar,

Eski bilgisayarıma uygun olursa bir upgrade yapmak istiyorum. Donanımdan anlamadığım için size danışmak istiyorum. Resimlerini paylaşcam özellikteki eski bilgisayarıma upgrade yapmam mantıklı mı ? Astarı yüzünden pahalı olur mu ? Upgrade yapalacak gibiyse ne önerirsiniz hangi aralıktan yukarı ödeme yapmıyım ?

Yorum , görüş ve önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bütçen ne kadar? Hangi amaçlar parça değiştirmek istiyorsun?

plathon
07-01-2014, 23:21   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

DiamondMines öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bu bilgisayar 2. pc durumunda  yinede aktif olarak kullanıyorum. 2 GB ram takviyesi yaptıktan sonra pc de azda olsa bir hızlanma görünce acaba upgrade yapsam daha rahat kullanır mıyım diye düşünüyorum. Bu pc den çok beklentim yok ama yeni bir bilgisayar alana kadar güçlendirmem iyi olabilir. Bütçe derken onuda şöyle izah edeyim 2 GB ram i ben 1 GB  1 GB olarak 40 ar tl den almıştım bana fazla geldi ama yinede pişman değilim pc yi hızlandırdı. 2. el parça piyasasımı pahallı yoksa bana mı pahallı geldi bilmiyorum. Bu iş için 200-250  tl yi geçmesin istiyorum ama çok mu istiyorum az mı inanın bende bilmiyorum . Bu konuyu açarak hem bir şeyler öğreneceğim hemde uygun ve mantıklı olursa pc yi hızlandıracağım. Umarım sıkıntımı anlatabilmişimdir. 

Not : Amacım ; takılmayan, çok tarayıcı açtığımda kasmayan , ola ki yüklersem photoshop dreamweaver gibi programların eski sürümlerinde rahat çalışacak bir sistem ( Bu şart değil çünkü bütçeyi artırabilecek belkide en büyük etken ama mevcut bütçe içinde bunu da sağlarsa çok güzel olur. ) ...Çok şey mi istiyorum bilmiyorum  ama değerlendirmenize göre hareket edeceğim.

plathon
10-01-2014, 00:31   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

gigabyte anakart 940 ( benimki 939 muş ) +  amd çift çekirdekli işlemci ( benimkine göre daha iyisi ) + 512 mb ekran kartı ( benimki on board mu yoksa haricimi ? ) + 2 GB ram takıp benim anakart ve işlemciyi alıp üstüne 190 TL nasıl uygun mudur acaba ? makul olur mu . Birde benim donanımı vermem mantıklı , sonuçta oldukça eski bir pc ve parça bulmak zor değişeceğim sistem bozuk olur veya sorun yaşarsam yine kendi sistemimi takabilirim ... ? Sizin öneriniz nedir acaba ?

DiamondMines
11-01-2014, 11:59   |  #5  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
DiamondMines öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bu bilgisayar 2. pc durumunda  yinede aktif olarak kullanıyorum. 2 GB ram takviyesi yaptıktan sonra pc de azda olsa bir hızlanma görünce acaba upgrade yapsam daha rahat kullanır mıyım diye düşünüyorum. Bu pc den çok beklentim yok ama yeni bir bilgisayar alana kadar güçlendirmem iyi olabilir. Bütçe derken onuda şöyle izah edeyim 2 GB ram i ben 1 GB  1 GB olarak 40 ar tl den almıştım bana fazla geldi ama yinede pişman değilim pc yi hızlandırdı. 2. el parça piyasasımı pahallı yoksa bana mı pahallı geldi bilmiyorum. Bu iş için 200-250  tl yi geçmesin istiyorum ama çok mu istiyorum az mı inanın bende bilmiyorum . Bu konuyu açarak hem bir şeyler öğreneceğim hemde uygun ve mantıklı olursa pc yi hızlandıracağım. Umarım sıkıntımı anlatabilmişimdir. 

Not : Amacım ; takılmayan, çok tarayıcı açtığımda kasmayan , ola ki yüklersem photoshop dreamweaver gibi programların eski sürümlerinde rahat çalışacak bir sistem ( Bu şart değil çünkü bütçeyi artırabilecek belkide en büyük etken ama mevcut bütçe içinde bunu da sağlarsa çok güzel olur. ) ...Çok şey mi istiyorum bilmiyorum  ama değerlendirmenize göre hareket edeceğim.

Sistem gerçekten çok eski DDR bellek kullanıyor, çipset, işlemci, ekran kartı gerçekten çok eski. Bu sisteme yatırım yapılmaz. 3GB belleğin var böyle devam et. Değişiklik yapacaksan paranı biriktir ilk olarak yeni anakart (130 TL civarı), yeni işlemci (250 tl civarı), ve 4GB DDR3 bellek (130 TL) ile başlayabilirsin. Bu durumda onboard kullanır olacaksın fakat bu sistemden daha iyi olacaktır. Ondan sonrada ekran kartı alırsın devam edersin.

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
plathon
12-01-2014, 00:57   |  #6  
OP Taze Üye
5 mesaj

İlgin için tekrar teşekkür ederim  DiamondMines 

Bugün tekrar bir araştırma yaptım ... gigabyte 940 ana kart + amd athlon 2 X 5200 2.7 GHz işlemci + 2 GB DDR 2 ram + 1 GB 64 bit ekran kartı 250 tl dedi .. bunu alsam hız olarak ciddi bir fark hisseder miyim ? mantıklı mı ... Zaten orta vadede yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum . Bu zaten 2. bilgisayar olarak kullanıyorum. Öğrenmek istediğim 250 Tl ye bu sistem gerçekten mevcut bilgisayarıma göre hız artışı gösterir mi ? Senin görüşün nedir ?

DiamondMines
12-01-2014, 13:57   |  #7  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
İlgin için tekrar teşekkür ederim  DiamondMines 

Bugün tekrar bir araştırma yaptım ... gigabyte 940 ana kart + amd athlon 2 X 5200 2.7 GHz işlemci + 2 GB DDR 2 ram + 1 GB 64 bit ekran kartı 250 tl dedi .. bunu alsam hız olarak ciddi bir fark hisseder miyim ? mantıklı mı ... Zaten orta vadede yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum . Bu zaten 2. bilgisayar olarak kullanıyorum. Öğrenmek istediğim 250 Tl ye bu sistem gerçekten mevcut bilgisayarıma göre hız artışı gösterir mi ? Senin görüşün nedir ?

Hayır kesinlikle hayır. Athlonlar, DDR2 ler çok eskide kaldı. DDR4 çıktı geliyor 6 aya kadar. Minimum 2/4 çekirdekli güncel bir işlemci alman gerek AMD A6 6400K/AMD A8 6600K serilerinden olabilir veya Intel'in Pentium G2020 serisi de olabilir. 250 TL yi boşuna harcama performans artışı olmicak. Ve ilerde de HD 6670 veya GT 630 gibi bir ekran kartı tavsiye ederim oyun oynamak istiyorsan. Bunların altında yeni parça almak mantıklı değil.

plathon
14-01-2014, 22:11   |  #8  
OP Taze Üye
5 mesaj

DiamondMines  ilginiz için tekrardan teşekkür ederim . Dediğiniz gibi yapacağım o zaman .

Peki başka bir sorum olacak bu eski sistem jeneratör gibi ses çıkartıyor.Gülüş bu sesi nasıl kesebilirim ?

DiamondMines
15-01-2014, 10:32   |  #9  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
DiamondMines  ilginiz için tekrardan teşekkür ederim . Dediğiniz gibi yapacağım o zaman .

Peki başka bir sorum olacak bu eski sistem jeneratör gibi ses çıkartıyor.Gülüş bu sesi nasıl kesebilirim ?

Sesin nerden geldiğine bir bak büyük ihtimal güç kaynağındandır 230/250/280W olabilir. Bunu daha güçlü ve verimli bir güç kaynağı ile 400/450/500W giderileceğini düşünüyorum. Zira ses işlemci soğutucusundan geliyorsa 50 TL ye farklı bir soğutucu al. Diğer fanlarada bak onlardan da gıcık ve ağır sesler gelebilir.