UPS SORUNU

benersince
17-05-2007, 12:28   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj
Borga-x
Benim amacım bilgilendirmekti, senin yaptıgın yoruma saygısızlık değiil.sakın yanlış anlaşılması
Gözünü devirmişGözünü devirmiş Göz kırpma

öcüü
17-05-2007, 13:04   |  #27  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
259 mesaj

UMARIM GECİKMEMİŞİMDİR..

benersince..
erkek olabilirsin ama benim kadar anlamazsın..
ortalığı karıştırmaktan başka bişe yapmamışsın..
boşuna kendini parçalama.
ve kullanıcı profilimden bakıp bakıp yorum yazdığım yerlere anında damlıyorsun anlamıyorum mu sanıyorsun arkadaşım.. :)
neyse kızmıyorum sana yanlış anlama ok. kafana göre takıl ;)

weyselkalkan..
sana ilk sayfada yazdıklarım gibi kullanırsan bi sorun olmaz eğer upsde bir arıza yoksa veya aşırı yüklenmiyorsan
en önemlisi de upsnin mutlaka yeşil modda çalıştığına emin olmalısın..

weyselkalkan
Bir de sistemden com1'i çıkarmamı söylediler.COM1 nedir ve nasıl çıkartılır acaba arkadaşlar.
bu soruya şöyle bir cevap versem daha anlaşılır olur sizin için:
upsnin arkasında elektrik fişi haricinde gördüğün bağlı kablo varsa çek pcyi öyle çalıştır...
çünkü com1 ile pcye bağlı ups, pilleri biraz zayıflasa bile hemen com portundan uyarı yolluyor elektrik gitti diye bilgisayarda upsnin yazılımı bu uyarıyı anlıyor ve sana diyorki şu kadar saniye içinde (artık programda kaç saniyeye ayarlıysa) bilgisayar kapanacak.. vs vs..

benim burda demek istediğim şu:
mesela comdan bilgisayara bağlı ups 5 dakika gidiyorsa bağlı olmayınca piller bitene kadar yani pil zayıf diye ups bağırana kadar gider...
eğer com1 bağlantısı varsa pil bitmesin diye bir an önce kapamaya çalışır..

ben bu com1 olayını gece anlatmıştım. yani sen söylediklerinizi denediğim halde yine düzelmezse dediğin için önceden anlattım.. senin sorunun yamulmuyorsam com1 bağlantısı değildir.. bilgisayarın anında reset atıyorsa ya fazla yükleniyorsun ya ups de sorun var yada çalıştırmayı bilmiyorsun..

düşük bir ihtimal ama belki buda sorun olabilir: senin güç kaynağın line interactive. yani sinüs çıkışlı olmadığı için pc nin psu sunda sorun çıkarıyor olabilir.. pilden çalışırken kare dalga çıkışı verir. piller devre dışıyken sinüs çıkış verir..
bazı psular kare dalga alınca sapıtır ve pc nin reset atması o zaman normaldir..

Son Düzenleme: öcüü ~ 17 Mayıs 2007 13:20
benersince
17-05-2007, 13:19   |  #28  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

BEN ELEKTİRİK TEKNİKSİYENİYİM AYRICA ÖGRENCİYİM ELEKTİRİK BENİM İŞİM ARKADAŞIM EGER VOLTAJ DÜŞÜKLÜGÜ DİYORSA BİRİSİ BU BENİM ALANIMA GİRER VE ÖNERİLERİM DOGRUDUR EN AZINDAN VERDİGİM BİLGİ

ŞİMDİ AÇIKLA BANA BAKALIM JENERATÖR DEVREYE GİRDİGİNDE UPS NİYE SAPITIR COM 1 BAGLANTISINDANMI ACABA .....DÜŞÜK VOLTAJLI BİR EVDE PC NEKADAR ÇALIŞIR

ELBETTE BENDEN FAZLA BİLEBİLİRSİN BEN BU İŞİN EGİTİMİ Nİ ALMADIM AMA BİR PC KULLANICISIYIM DOGRU TAHMİN ETTİGİM SORULAR HAKKINDA YORUM YAPARIM

EGER YORUM YAPACAK SORU KALMADIYSA TÜM FORMLARA BAKARIM BU BENİM EN DOGAL HAKKIM

SENİ TAKİP ETMİYUORUM
BENİM İÇİN YAZDIKLARINA SADECE GÜLÜYORUM CİDDEN GÜLÜYORUM

NE İSTİYORSUN PEKİ SENİN CEVAP VERDİGİN SORULARA CEVAP VERMEYEYİMMİ ?

ARKADAŞLAR KUSURA BAKMAYIN SİZEDE BU ANLAMSIZ TARTIŞMAYI OKUTMAK ZORUNDA KALDIGIM İÇİN

SAYGILARIMLA

weyselkalkan
17-05-2007, 13:19   |  #29  
OP Yeni Üye
35 mesaj

KULLANDIĞIM BNT-600AP POWERCOM    BU PC VE MONİTÖRÜ KALDIRMIYOR OLABİLİRMİ.

öcüü
17-05-2007, 13:35   |  #30  
Yıllanmış Üye
259 mesaj

benersince arkadaşım..
bişeyler biliyor olabilirsin.
önemli olan onları anlatabilmek...
o kadar şeyi yazmışsın hiç gerek yoktu ben kötü anlamda sana bişey demedim.. yanlış anlamışsın.. "arkadaşlar kusura bakmayın sizede bu anlamsız tartışmayı okutmak zorunda kaldığım için" de yazmana da gerek yoktu... bana özelden de yazabilirdin... arkadaşlara okutmak niyetinde değilsen..

neyse arkadaşım elektrik teknisyeniymişsin o zaman ben karışmıyım bakalım sorunu sen çöz ben en son bakar yaptığın işe imzamı atarım....
hadi kolay gelsin.. yoruldum ben.. :(

Borga-x
17-05-2007, 13:49   |  #31  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
weyselkalkan
KULLANDIĞIM BNT-600AP POWERCOM    BU PC VE MONİTÖRÜ KALDIRMIYOR OLABİLİRMİ.
Hayır arkadaşım kaldırır ama bence bilgisayarın,monitorun bağlı olsun diğer bileşenlerini (modem, ext.HDD gibi)başka bir prize bağla.Beğendim

weyselkalkan
17-05-2007, 14:46   |  #32  
OP Yeni Üye
35 mesaj

BANA ÖNEREBİLECEĞİNİZ UPS VARMI.EVDE KULLANACAĞIM.BİLG:INTEL PENTIUM D İŞLEMCİ 2.8 GHZ. 1GB RAM 256 ATI RADEON X550 EKRAN KARTI 80GB HDD. MONİTÖR SAMSUNG SYNCMASTER 793MG BÜTÜN BUNLARI KALDIRABİLECEK UYGUN FİYATLI AMA KALİTELİ BİR UPS ÖNEREBİLİRMİSİN.ŞİMDİDEN VERDİĞİM ZAHMETLER İÇİN ÖZÜR DİLERİM.SAYGILARIMLA.

weyselkalkan
17-05-2007, 14:47   |  #33  
OP Yeni Üye
35 mesaj

BORGA-X DEDİĞİN GİBİ YAPIYORUM ZATEN.

benersince
18-05-2007, 09:43   |  #34  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj
öcüü
benersince arkadaşım..
bişeyler biliyor olabilirsin.
önemli olan onları anlatabilmek...
o kadar şeyi yazmışsın hiç gerek yoktu ben kötü anlamda sana bişey demedim.. yanlış anlamışsın.. "arkadaşlar kusura bakmayın sizede bu anlamsız tartışmayı okutmak zorunda kaldığım için" de yazmana da gerek yoktu... bana özelden de yazabilirdin... arkadaşlara okutmak niyetinde değilsen..

neyse arkadaşım elektrik teknisyeniymişsin o zaman ben karışmıyım bakalım sorunu sen çöz ben en son bakar yaptığın işe imzamı atarım....
hadi kolay gelsin.. yoruldum ben.. :(

ANLATMAK İSTEDİGİM O DEGİLDİ  TAMAM HAKLISIN ÖZÜR Göz kırpmaGöz kırpmaGülüş

Aras Yurtman
18-05-2007, 10:10   |  #35  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Anladığım kadarıyla voltaj düşünce senin UPS'in kapanıyor. Bu aşırı yüklenmeden de olabilir.

Şunları deneyebilirsin:
- UPS tam şarjlıyken UPS'in fişini prizden çek ve (sanki elektrikler gitmiş gibi) PC'ni UPS ile çalıştır. PC'ni açınca UPS kapanıyorsa (özellikle CRT monitörler ilk açıldığında çok fazla yüklenir) aşırı yüklenme olabilir.
- UPS'ine bilgisayardan farklı bir şey (meselâ bir lâmba) bağla ve lâmba yanarken UPS'in fişini prizden çek. Eğer lâmba kısa bir süre sönüp tekrar yanıyorsa UPS'in pilden besleme yapması gecikiyordur ve senin kasanın power supply'ı bunu telâfi edemiyor olabilir.
- UPS'in elektrik kesikken hiç açılmıyorsa büyük bir ihtimalle UPS'inde bir sorun vardır; servise götürmelisin.

Ayrıca kullanım kılavuzuna da bir bak; orada büyük bir ihtimalle bu tip sorunlara değinilmiştir.

Borga-x
18-05-2007, 10:43   |  #36  
İlk Maestro
11,767 mesaj
arasyurtman
Anladığım kadarıyla voltaj düşünce senin UPS'in kapanıyor. Bu aşırı yüklenmeden de olabilir.

Şunları deneyebilirsin:
- UPS tam şarjlıyken UPS'in fişini prizden çek ve (sanki elektrikler gitmiş gibi) PC'ni UPS ile çalıştır. PC'ni açınca UPS kapanıyorsa (özellikle CRT monitörler ilk açıldığında çok fazla yüklenir) aşırı yüklenme olabilir.
- UPS'ine bilgisayardan farklı bir şey (meselâ bir lâmba) bağla ve lâmba yanarken UPS'in fişini prizden çek. Eğer lâmba kısa bir süre sönüp tekrar yanıyorsa UPS'in pilden besleme yapması gecikiyordur ve senin kasanın power supply'ı bunu telâfi edemiyor olabilir.

Katılıyorum birde bu şekilde deneme yapabilirsin.PSU'n bu güç dalgalanmasını karşılayamıyor da olabilir.

weyselkalkan
18-05-2007, 14:38   |  #37  
OP Yeni Üye
35 mesaj

SERVİSE GÖTÜRDÜM ORADA SİZİN DEDİĞİNİZİN AYNISINI YAPTILAR ÇALIŞIYOR FAKAT BENDE ÇALIŞMAMIŞTI.YİNEDE YENİSİYLE DEĞİŞTİRDİLER.ŞU AN ŞARJDA 21.5 SAAT OLDU. 24 SAAT OLUNCA BAĞLAYIP ÇALIŞTIRACAĞIM.ACABA BENİM BİLGİSAYARLA İLGİLİ BİR ŞEYDEN OLABİLİRMİ.

Borga-x
18-05-2007, 14:40   |  #38  
İlk Maestro
11,767 mesaj

PSU'nda sorun olabilir.Bir denemesini yap bakalım.Yıne aynısı oluyorsa PSU'nu değiştir derim

weyselkalkan
18-05-2007, 15:23   |  #39  
OP Yeni Üye
35 mesaj

sabredemedim ve şu an bağladım bakalım ne olacak olmazsa sizin dediğiniz gibi değiştireceğim.

weyselkalkan
18-05-2007, 15:24   |  #40  
OP Yeni Üye
35 mesaj

sizden yanıt gelince mailime haber geliyor ya aynı mesajdan 3 tane geliyor anlamadım bunu nasıl düzelteceğiz.

Borga-x
18-05-2007, 15:32   |  #41  
İlk Maestro
11,767 mesaj

konuya abone olmuşsun bildirimlerden ıptal et.

weyselkalkan
18-05-2007, 20:58   |  #42  
OP Yeni Üye
35 mesaj

SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ YAPTIM UPS'İN FİŞİNİ ELEKTRİK'TEN ÇIKARTTIM.BİLG.  ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİ FAKAT VOLTAJ DÜŞTÜ VE BİLG.  RESET ATTI.UPS TAM ŞARJLIYDI.ŞARJLA İLGİLİ DEĞİL. BU DURUMDA PROBLEM NEDEN KAYNAKLANABİLİYOR.HAFİF VOLTAJ DÜŞÜKLÜKLERİNDE UPS GÖREVİNİ YAPIYOR ACABA VOLTAJ ÇOKMU DÜŞÜYOR.YANİ UPS'İN DESTEKLEDİĞİNDENDE FAZLAMI DÜŞÜYOR?

weyselkalkan
19-05-2007, 00:00   |  #43  
OP Yeni Üye
35 mesaj

- UPS'ine bilgisayardan farklı bir şey (meselâ bir lâmba) bağla
ve lâmba yanarken UPS'in fişini prizden çek.
Eğer lâmba kısa bir süre sönüp tekrar yanıyorsa
UPS'in pilden besleme yapması gecikiyordur
ve senin kasanın power supply'ı bunu telâfi
edemiyor olabilir. BUNU DENEDİM AYNEN DEDİĞİ GİBİ UPS'DE BİR PROBLEM VAR.

öcüü
19-05-2007, 08:40   |  #44  
Yıllanmış Üye
259 mesaj
weyselkalkan
- UPS'ine bilgisayardan farklı bir şey (meselâ bir lâmba) bağla
ve lâmba yanarken UPS'in fişini prizden çek.
Eğer lâmba kısa bir süre sönüp tekrar yanıyorsa
UPS'in pilden besleme yapması gecikiyordur
ve senin kasanın power supply'ı bunu telâfi
edemiyor olabilir. BUNU DENEDİM AYNEN DEDİĞİ GİBİ UPS'DE BİR PROBLEM VAR.
gözle görülür bir gecikme normaldir. lambaya dikkatli bakınca anlaşılması lazım yoksa lambadaki çok belli bir kapanıp açılma röledeki gecikmenin fazla olduğunu gösterir. lamba çok belirgin bir şekilde göz kırpıyorsa sorun yaratacaktır. yalnız upsde kesinti ve avr farklı entegrasyonlardır birbiriyle alakalı olacağını pek sanmıyorum.....
upsnin devreye girme gerilimleri vardır.. alt sınır ve üst sınır olarak şehir şebekesi upsnin standartlarında ise avr devrede bulunmaz.. bu durumda dalgalanan gerilim psunun standartlarına uymuyorsa reset atması normaldir.. belkide upsnin avr için alt sınırı ve üst sınırı arası çok fazla olabilir yani sorun psudan olabileceği gibi upsden de olabilir..
online ups almanızı veya psunuzu değişmenizi tavsiye ediyorum.. veya dedim çünkü kesin bi tavsiyede bulunak yanlış olur bu sorun burdan kesin konuşarak çözülmez..

uzaktan değilde yakından bir teknik servisle görüşün derim..

(bu arada benim tercihim, ups alacaksanız en az 1000va inform,
psu değişecekseniz tagan olurdu)

Aras Yurtman
19-05-2007, 11:59   |  #45  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Tam olarak şunu anlamadım: Bilgisayar açıkken fişi prizden çıkarınca çalışmaya devam ediyor mu? Yalnızca (elektrik tam kesilmyip de) voltaj düşünce mi resetleniyor? UPS bu durumlarda tamamen kapanıyor mu yoksa çalışmaya devam ediyor mu?

Eğer yalnızca voltaj düşünce bilgisayar resetleniyorsa (ve sonra çalışmaya devam edebiliyorsa) güç kaynağı voltaj düşüklüğünde yeterince çabuk davranamıyor demektir. Bunu (belki) bilgisayarının (kasanın içindeki) güç kaynağını değiştirerek çözebilirsin. Ancak bu UPS'in kalitesinden de olabilir ve başka UPS'lerde böyle bir sorun olmayabilir. Bence eğer UPS'i başka bir masaüstü bilgisayarda deneme şansın varsa dene; ancak sorunun çözümünü bulman zor.

Bir örnek vereyim: Benim de masaüstü bilgisayarıma (kasa, monitör, hoparlör seti ve kablosuz modeme) bağlı 600VA'lık bir UPS'im var ve elektrikler kesilince bilgisayarım çalışmaya devam ediyor. Ancak modemim aynı senin bilgisayarın gibi resetleniyor. Yani modemim, güç kaynağının pilden besleme yapmak için gecikmesi nedeniyle oluşan milisaniyelik kesintiye dayanamıyor.

Ben olsam, eğer yeni aldıysan UPS'i değiştirmeyi denerim. Olmazsa power supply'ı değiştiririm (ama hangileri buna dayanır, nasıl bulursun bilmiyorum).

Borga-x
19-05-2007, 12:25   |  #46  
İlk Maestro
11,767 mesaj
arasyurtman
Tam olarak şunu anlamadım: Bilgisayar açıkken fişi prizden çıkarınca çalışmaya devam ediyor mu? Yalnızca (elektrik tam kesilmyip de) voltaj düşünce mi resetleniyor? UPS bu durumlarda tamamen kapanıyor mu yoksa çalışmaya devam ediyor mu?

Eğer yalnızca voltaj düşünce bilgisayar resetleniyorsa (ve sonra çalışmaya devam edebiliyorsa) güç kaynağı voltaj düşüklüğünde yeterince çabuk davranamıyor demektir. Bunu (belki) bilgisayarının (kasanın içindeki) güç kaynağını değiştirerek çözebilirsin. Ancak bu UPS'in kalitesinden de olabilir ve başka UPS'lerde böyle bir sorun olmayabilir. Bence eğer UPS'i başka bir masaüstü bilgisayarda deneme şansın varsa dene; ancak sorunun çözümünü bulman zor.

Bir örnek vereyim: Benim de masaüstü bilgisayarıma (kasa, monitör, hoparlör seti ve kablosuz modeme) bağlı 600VA'lık bir UPS'im var ve elektrikler kesilince bilgisayarım çalışmaya devam ediyor. Ancak modemim aynı senin bilgisayarın gibi resetleniyor. Yani modemim, güç kaynağının pilden besleme yapmak için gecikmesi nedeniyle oluşan milisaniyelik kesintiye dayanamıyor.

Ben olsam, eğer yeni aldıysan UPS'i değiştirmeyi denerim. Olmazsa power supply'ı değiştiririm (ama hangileri buna dayanır, nasıl bulursun bilmiyorum).

1-UPS'ı fısten çekersen veya voltaj dalgalanmalarında calışmaya devam eder.yanlız voltaj dalgalanması oldugunda röle devreye gırer ve cıkar bu arada ups elk. stabıl hale getırmeye calısır.
2- 2 paragraftan ıtıbaren soyledıklerın dogru.Bunun ıcın yaa kalıtelı bır marka UPS veya PSU alacaksınkı aradakı elk.kesıntısını tolore edebilsin.
Bence Senın UPS kalıtelı bır cıhaz değil.Hemen değiştirmeni öneririm

öcüü
19-05-2007, 12:56   |  #47  
Yıllanmış Üye
259 mesaj

iki durum var işte:

öcüü
upsnin devreye girme gerilimleri vardır.. alt sınır ve üst sınır olarak şehir şebekesi upsnin standartlarında ise avr devrede bulunmaz.. bu durumda dalgalanan gerilim psunun standartlarına uymuyorsa reset atması normaldir..
öcüü
belkide upsnin avr için alt sınırı ve üst sınırı arası çok fazla olabilir yani sorun psudan olabileceği gibi upsden de olabilir..
Göz kırpma

weyselkalkan
19-05-2007, 15:10   |  #48  
OP Yeni Üye
35 mesaj

TAMAM HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM ÜRÜNÜ İADE EDİYORUM.BU ÜRÜNÜ İMAL EDENLER BİR BİLGİSAYARDA KALİTESİZ PSU'DA OLABİLECEĞİNİDE DÜŞÜNEREK ÜRETMELİLERDİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.SAYGILARIMLA.

weyselkalkan
19-05-2007, 15:14   |  #49  
OP Yeni Üye
35 mesaj

OLAY KISACA ŞU BENCE 2 GÜNDÜR BU OLAYI KONUŞUYORUZ.BÜTÜN BUNLARDAN ÇIKARTTIĞIM EN MANTIKLI SONUÇ ŞU; UPS VOLTAJ DALGALANMALARINDA BESLEMEDE GECİKEREK BİLGİSAYARIN RESETLENMESİNE SEBEP OLUYOR.FAKAT ELEKTRİK KESİNTİLERİNDE BESLEME SORUNU YOK.VOLTAJ DALGALANMASINDA BESLEME YAPAMAMASININ SEBEBİDE BENCE DESTEKLEDİĞİ VOLTAJ ALT SINIRINI BİZİM ELEKTRİKLERİN AŞTIĞIDIR.HERKESE SELAM.

jeomania
06-06-2007, 19:54   |  #50  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

konu eski ama ben yinede söyliyim böyle bi durumla karşılaşanlar dikkat etsin;
olay çok basit senin ups in biraz dandik olduğu için avr nin alt ve üst sınır farkı biraz fazla ve bu farkı psu karşılayamıyor çünkü o daha beter dandik Gülümseme
aslında özlem arkadaşım çözmüş işi de siz anlamamışını

öcüü
upsnin devreye girme gerilimleri vardır.. alt sınır ve üst sınır olarak şehir şebekesi upsnin standartlarında ise avr devrede bulunmaz..
bu durumda dalgalanan gerilim psunun standartlarına uymuyorsa reset atması normaldir..
kırmızıyla yazdığım kısma dikkat ediniz

Son Düzenleme: jeomania ~ 06 Haziran 2007 19:59