UPS SORUNU

weyselkalkan
17-05-2007, 02:08   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
35 mesaj

ÖNCELİKLE İYİ GECELER HERKESE TABİ BU SAATTE KİMSE VARSA.BENİM BİR KAÇ SORUNUM VAR.EN ÖNEMLİSİNDEN BAŞLAYIM.MAVİ BİLGİSAYARDAN POWERCOM BNT-600AP GÜÇ KAYNAĞI ALDIM.EVDE KULLANIYORUM BİLGİSAYARI.BİZİM BURALARDA VOLTAJ DÜŞÜKLÜĞÜ VAR.AKŞAM BELLİ SAATLERDE VOLTAJ DÜŞÜNCE BİLG. KAPANIYORDU.GÜÇKAYNAĞINI ALDIM FAKAT YİNE AYNI PROBLEMİM DEVAM EDİYOR.BİLG. KONUSUNDA BİRAZ ACEMİYİM BU YÜZDEN NASIL ŞARJ YAPILIR NASIL KULLANILIR GÜÇKAYNAĞI BİLMİYORUM.

Son Düzenleme: weyselkalkan ~ 17 Mayıs 2007 02:43
öcüü
17-05-2007, 02:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
259 mesaj

önce upsyi en az 10 saat şarj etmelisin.
upsnin pcye bağlı olup olmaması fark etmez..
upsnin açık veya kapalı olması da fark etmez..
her iki durumda da şarj olur.

sonra upsyi normal modda çalıştırmalısın
Powercom BNT-600AP nin açma tuşu iki fonksiyonda çalışır..
biri düşük enerji modu (notebooklar ve az güç harcayan diğer elektrikli aletler için) diğeri de normal (yeşil) mod (avr nin full çalıştığı maksimum güç tüketen crt monitor + yzıcı + speaker system + yüksek wattlı kasalar yani böyle kullanımlar için)

"sen normal modda çalıştıracaksın" (yeşil modda) bu da tek tuş üzerinden açma sesine göre ayarlanır. tuşa basılı tutuyorsun uzun bipleme sesi kesilir kesilmez elini çekiyorsun normal modda açılır.

eğer tuşa basmaya devam edersen kesik kesik iki kere bipleme daha duyarsın bu aşamadan sonra tam korumada açılmaz masaüstü bilgisayarı resetleyebilir voltaj düşmelerinde..

upsyi tamamen kapatmak içinde çalışır durumdayken yine aynı tuşa basıyorsun ses kesilene kadar elini çekmiyorsun ses kesilince kapanır

weyselkalkan
17-05-2007, 02:45   |  #3  
OP Yeni Üye
35 mesaj

DEDİKLERİNİ YAPTIĞIM HALDE YİNE BİLGİSAYARI KAPATIYORSA O ZAMAN NE YAPMALIYIM.

weyselkalkan
17-05-2007, 02:47   |  #4  
OP Yeni Üye
35 mesaj

AYRICA BU GÜÇ KAYNAĞI ELEKTRİK GİTTİĞİNDE BANA İŞLEMLERİMİ KAYDETMEM İÇİN EN AZ 10 DAKİKA VERMESİ LAZIM.BIRAK 10 DAKİKAYI VOLTAJ DÜŞÜNCE BİLGİSAYAR KAPANIYOR.BEN BU DURUMU ANLAYAMADIM.CEVABINI BEKLİYORUM.

weyselkalkan
17-05-2007, 02:50   |  #5  
OP Yeni Üye
35 mesaj

GÜVENLİK BÖLÜMÜMDEKİNEDE CEVAP YAZARSANIZ ÇOK MEMNUN OLACAĞIM.

öcüü
17-05-2007, 03:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
259 mesaj
weyselkalkan
dediklerimi yaptığını farz ediyorum.. ;
upsnin com1den bilgisayara bağlantısı olur bu bağlantı sisteminde varsa çıkarmanı tavsiye ederim. upsnin programını da kullanma. çok gereksiz..

yalnız bu bağlantı ve program olmayınca, pil zayıfladığı zaman com1 bağlantısı olmadığı için ups pcyi otomatik kapatamaz sen elle pcyi kapatacan. akü zayıflayınca uyarı sesleri hızlanır ordan anlarsın ve de pcyi kendin kapatman daha iyi yoksa akü çok az zayıflasa bile ups hemen pcyi kapatıyor

weyselkalkan
17-05-2007, 04:40   |  #7  
OP Yeni Üye
35 mesaj

ups'com1'ini nasıl çıkarabilirim.

benersince
17-05-2007, 09:16   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

ups lerin elektirik kesintyisi veya voltaj düşüklügünün sebeb oldugu kesinilerde 30 dk kasayı beslemesi gerekir kaliteye göre kasa + monitörü besleyenlerde var

weyselkalkan
17-05-2007, 09:17   |  #9  
OP Yeni Üye
35 mesaj

BENDEKİ BNT-600AP POWERCOM

weyselkalkan
17-05-2007, 09:22   |  #10  
OP Yeni Üye
35 mesaj

MAVİ BİLGİSAYARDAN POWERCOM BNT-600AP GÜÇ KAYNAĞI ALDIM.EVDE KULLANIYORUM BİLGİSAYARI.BİZİM BURALARDA VOLTAJ DÜŞÜKLÜĞÜ VAR.AKŞAM BELLİ SAATLERDE VOLTAJ DÜŞÜNCE BİLG. KAPANIYORDU.GÜÇKAYNAĞINI ALDIM FAKAT YİNE AYNI PROBLEMİM DEVAM EDİYOR.BİLG. KONUSUNDA BİRAZ ACEMİYİM BU YÜZDEN NASIL ŞARJ YAPILIR NASIL KULLANILIR GÜÇKAYNAĞI BİLMİYORUM. AYRICA BU GÜÇ KAYNAĞI ELEKTRİK GİTTİĞİNDE BANA İŞLEMLERİMİ KAYDETMEM İÇİN EN AZ 10 DAKİKA VERMESİ LAZIM.BIRAK 10 DAKİKAYI VOLTAJ DÜŞÜNCE BİLGİSAYAR KAPANIYOR.BEN BU DURUMU ANLAYAMADIM.CEVABINI BEKLİYORUM.ups'com1'ini nasıl çıkarabilirim.

Borga-x
17-05-2007, 09:25   |  #11  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

arkadaşım öncelikle bağlantılarını dogru yapıp yapmadıgına bır bak.Anladıgım kadarıyla UPS'ı sarj etmişsin ama kullanamıyorsun. Bağlantı fişlerini kontrol et kullanma klavuzu varsa ıyıce okumadan kullanmaya kalkma yoksa bilgisayarına zarar verebilirsin.

İkinci olasılık UPS'i tam şarj etmeden bilgisayarına bağlıyorsun. UPS'ini bilgisayarından çıkartıp o şekilde şarj et 10 saat,ondan sonra bilgisayarına bağla.

benersince
17-05-2007, 09:26   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

apc 500 kullanıyorum ve böyle sorun olmuyor
bence teknik servisi ile irtibata geçmelisin
apc nin kablolarını taktım okadar ne ayar ne bişeey

benersince
17-05-2007, 09:33   |  #13  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

ilk kez kullanalılan kuru sıkı akülü arçlar ilk şarz süresi 10 ila 14 saat olmalıdır eger ups ini bu direktiflere göre çalıştırmadıysan ve hemen kullandıysan şarj etmememiş olabilir

dip not kuru sıkı akü pil ller ilk dolumda sıkıştırma dedigimiz şekille diger dolumlara hazırlanır ve dolar
örnegin ilkkez aldıgın cep telini ilk kez jarj ediyorsun normal şarz süresü 2 saat iki saat şarj süresi ile 5 gün hizmet veriyor ancak ilk dolumda 14 saat şarjda beklememiş ise bu 5 gün 2veye3 e düşer

weyselkalkan
17-05-2007, 11:13   |  #14  
OP Yeni Üye
35 mesaj

ilk aldığım gün tam 14 saat şarj ettim.Daha sonra UPS fişini prize UPS deki prizede üçlü prizle PC ve monitörü bağladım.Fakat voltaj düşünce resetliyor.Voltaj çok düşünce hem kendini hemde PC yi kapatıyor.

weyselkalkan
17-05-2007, 11:25   |  #15  
OP Yeni Üye
35 mesaj

Bir de sistemden com1'i çıkarmamı söylediler.COM1 nedir ve nasıl çıkartılır acaba arkadaşlar.

weyselkalkan
17-05-2007, 11:31   |  #16  
OP Yeni Üye
35 mesaj

EMİN OLUN BİLGİSAYAR KAPALIYKEN BİLE ŞARJDA DURUYOR BU PROBLEMİN ŞARJLA ALAKASI OLDUĞUNU SANMIYORUM.NE OLUR BU İŞİ İYİ BİLEN BİRİ YOKMU. BENİ BU KONUDA Bİ AYDINLATIN LÜTFEN....

weyselkalkan
17-05-2007, 11:32   |  #17  
OP Yeni Üye
35 mesaj
öcüü
weyselkalkan
dediklerimi yaptığını farz ediyorum.. ;
upsnin com1den bilgisayara bağlantısı olur bu bağlantı sisteminde varsa çıkarmanı tavsiye ederim. upsnin programını da kullanma. çok gereksiz..

yalnız bu bağlantı ve program olmayınca, pil zayıfladığı zaman com1 bağlantısı olmadığı için ups pcyi otomatik kapatamaz sen elle pcyi kapatacan. akü zayıflayınca uyarı sesleri hızlanır ordan anlarsın ve de pcyi kendin kapatman daha iyi yoksa akü çok az zayıflasa bile ups hemen pcyi kapatı

İŞTE BENİM ANLAMADIĞIM BU KISIM...

benersince
17-05-2007, 11:33   |  #18  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

ARKADAŞIM BENCE BİR YÜKSELTİCİ ALMALISIN NEİŞE YARAR BU YÜKSELTİCİ DÜŞÜK GELEN AKIMI SABİTLER BU ALET SADECE PC Nİ DEGİL TÜM EVİN AKIMINI DÜZELTİR VE ELEKTRONİK CİHAZLARA EKSTRA GÜVENLİK SAGLAR

benersince
17-05-2007, 11:36   |  #19  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

ONUN İÇİN ÖCÜÜ YÜ BEKLİYECEN COM 1 FELAN DİYEN O

weyselkalkan
17-05-2007, 11:40   |  #20  
OP Yeni Üye
35 mesaj

YÜKSELTİCİ FİYATLARI NE DURUMDA.. ÖNEREBİLECEĞİNİZ MARKA MODEL VARMI...

Borga-x
17-05-2007, 11:54   |  #21  
İlk Maestro
11,767 mesaj

arkadaşım senin yükselticiye ihtiyacın yok napıyosun sen?.
UPS'ın şarjlıysa o zaman UPS'ınde bir sorun var demektir. O yükseltici dediğin voltaj regülatörü, gelen voltajı filtreliyor Voltaj düştügü zaman dengelemeye çalışıyor.Senin UPS'ınde zaten regülatör var.

Öcünün Com bir dedigi olay UPS ile bilgisayar arasında serial veya usb kabloysu ile birbirine bağlama yöntemi.Eğer UPS'ını bilgisayardan yönetmek istersen bu şekilde bir bağlantı yaparsın. Bence gereksiz varsa öyle bir sey bağlantılarını sök birde öyle dene. Eğer olmuyorsa UPS'ını aldıgın yere veya teknık servıse götür.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 17 Mayıs 2007 11:55
weyselkalkan
17-05-2007, 12:15   |  #22  
OP Yeni Üye
35 mesaj

EN İYİSİ TEKNİK SERVİS ÇÜNKÜ ÖYLE BİR BAĞLANTI YOK.TEŞEKKÜR EDERİM.SAYDILARIMLA..

benersince
17-05-2007, 12:19   |  #23  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj
Borga-x
arkadaşım senin yükselticiye ihtiyacın yok napıyosun sen?.
UPS'ın şarjlıysa o zaman UPS'ınde bir sorun var demektir. O yükseltici dediğin voltaj regülatörü, gelen voltajı filtreliyor Voltaj düştügü zaman dengelemeye çalışıyor.Senin UPS'ınde zaten regülatör var.

Öcünün Com bir dedigi olay UPS ile bilgisayar arasında serial veya usb kabloysu ile birbirine bağlama yöntemi.Eğer UPS'ını bilgisayardan yönetmek istersen bu şekilde bir bağlantı yaparsın. Bence gereksiz varsa öyle bir sey bağlantılarını sök birde öyle dene. Eğer olmuyorsa UPS'ını aldıgın yere veya teknık servıse götür.

TAHMİN ETTİGİM KADARIYLA EVİNDEDE BİR DÜŞÜK AKIM OLAYININ OLDUGU AYNI SORUNU BENİM UPS TE JENERATÖR DEVREYE GİRDİGİNDE YAPIYOR BU NEDENLE BU YORUMDA BULUNDUM
BİLGİ YANLIŞ DEGİL ANCAK YORUM BU OLAYA UYMAYA BİLİR

BENCEDE TEKNİK SERVİSİNE BİR GÖTÜR

weyselkalkan
17-05-2007, 12:24   |  #24  
OP Yeni Üye
35 mesaj

HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM KONUYU KAPATIYORUM.

Borga-x
17-05-2007, 12:24   |  #25  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Benim amacım bilgilendirmekti, senin yaptıgın yoruma saygısızlık değiil.sakın yanlış anlaşılmasın