USB bellekler ve autorun birleşince...

CHIP Online
14-09-2009, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Bütün Windows'larda olan bir özellik virüs yaymayı sürdürüyor. Nedir, nasıl kapatılır? İşte detaylar

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/usb- ... rlesince_15214.html

Resimlerle: Bu USB'ler yaratıcılığın sınırlarını zorluyor

USB günümüzün en vazgeçilmez standartları arasında yer alıyor. Neredeyse bütün cihazlarda bir USB portu var ve USB flash bellekler de ceplerde, anahtarlıklarda kolaylıkla taşınıyor.

Kullanıcıların bu derece kolaylıkla veri taşıması, virüslerin de yayılma hızını arttırıyor. Özellikle internet kafeler ya da baskı merkezlerinde dikkatsizlik, çok hızlı bir şekilde virüslerin USB belleklerden sistemlere, herkesin bağlandığı sistemlerden de USB belleklere virüs bulaşmasına sebep oluyor.

Peki bu sorunun sebebi ne? Microsoft Windows'un autorun yani otomatik başlatma özelliği sorunun ana sebebi olmasa da başlıca sorumlularından. USB bellekler, sabit diskler, hafıza kartları gibi taşınabilir medya depoları takıldığında autorun çalışıyor. Kullanıcının hayatını kolaylaştırmaya yönelik olarak düşünülen bu özellik ne yazık ki kötü amaçlarla kullanılarak virüslerin yayılmasını sağlıyor.

Anti-virüs kullanmaya ek olarak bizim tavsiyemiz autorun özelliğini kapatmanız ve ihtiyacınız olan yazılımları kendiniz tıklayarak çalıştırmanızdır. Microsoft'un destek bilgileri arasında bunu nasıl yapacağınızı Türkçe olarak bulabilirsiniz.

Tüm konu: USB bellekler ve autorun birleşince...

İzleyin: USB bellekler işte böyle üretiliyor

Resimlerle: Bu USB'ler yaratıcılığın sınırlarını zorluyor

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: USB belleğinize virüs bulaştı mı?

Fattur
14-09-2009, 00:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

İsteyerek olmadı :(
Tartışıyoruz: USB belleğinize virüs bulaştı mı?
Bulaştı ama pc me bulaşamadı

Kırık Çocuk
14-09-2009, 00:31   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
473 mesaj

Evet bulaştı. Hem de autorun.inf dosyasına. Formatladım.

hsngrms
14-09-2009, 03:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
401 mesaj

benim taşınabilir hard disk var içinde onlarca oyun ve film olduğu için sürekli arkadaşlar istiyor ve onlardan hep virüs bulaşıyor (dikkat bu kişilerin içinde güncel norton, kaspersky, mcafee ve avira kullananlar var). durum böyle olunca bende mecburen kaliteli antivirüs için arayışa geçtim yıllarca ücretlilerden bir fayda göremediğim için bu defa ücretsizlerdeydi gözüm; avira, avast, avg derken Comodo Internet Security karşıma çıktı. kesinlikle en uzun süre hiç değiştirmeden kullandığım tek antivirüs, hiç kaçırmıyor özellikle USBden virüsleri hemen siliyor. programın FİREWALLunu yapan üstad (piyasadaki en iyi firewall COMODOdur isterseniz bir araştırın) ve CEOsu TÜRK olan şirketin bu ve diğer tüm programlarını ŞİDDETLE ÖNERİRİM..!!
SAYGILAR, SEVGİLER.

Son Düzenleme: hsngrms ~ 14 Eylül 2009 03:54
Semih Özyurt
14-09-2009, 04:12   |  #5  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

bulaştı tabi bulaşmazmı hergün bisürü pc'ye takıp çıkarıyorum haliyle bulaşıyor

PcMaKeR
14-09-2009, 08:54   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Taşınabilir aygıtlara sağ tıklayıp araştır demeyi alışkanlık haline getirmek iyidir.

arada mecburen internet cafeye giderim her zaman bu yöntemi uygularım. iki flashdiskim var ikisinede bir kere bulaşmadı.

arkadaşıma usb hdd yi verdim akıllı ona bulaştırmış...

gokhan38
14-09-2009, 12:06   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,097 mesaj

hic virüssüz flash bellek görmedim :D:D

PcMaKeR
14-09-2009, 12:14   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Alıntı: gokhan38  
hic virüssüz flash bellek görmedim :D:
Harbimi? İlginç.

Ahmet Ertuğrul
14-09-2009, 13:24   |  #9  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Bulaştı. Okuludaki bir bilgisayardan. Autorun ı zaten çoktan kapatmıştım. Bir de autorun virüslerine karşı Panda'nın USBVaccine programıyla usb belleklerimi korumaya aldım.

pcman34
14-09-2009, 14:42   |  #10  
pcman34 avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj
Alıntı: crazymafya  
Evet bulaştı. Hem de autorun.inf dosyasına. Formatladım.
aynen banada oldu Kahkaha bir open var bir de aç open deafult seçili ama hangisi Soru

Umut_Pardus
14-09-2009, 18:15   |  #11  
Yıllanmış Üye
184 mesaj

Benim dershanedeki hocam her bulduğu bilgisayara flash diski taktığı için maşşallah bi tarattık flash tamamen virüslü hayır oda bişey değil dershanedeki pc'lerede bulaşıyor avast virsü buluyor ama dosyalar ders anlatımında lazım old. için SİLEMİYORUZ!

ultimate501
06-12-2009, 21:20   |  #12  
Yıllanmış Üye
128 mesaj

bulaştı tabi...:D

bitlisgoldcomputer
07-12-2009, 10:11   |  #13  
Yeni Üye
49 mesaj

arkadaşlar benim ytavsiyem usb disk security programı ne autorun bırakıyor nede başka bir şey. bir kez kurun flash belleği taktınız gibi  otomotik olarak virüslerin isimlerini söylüyor sil diyorsunuz hepsini siliyor.