USB Çoklayıcılar

Koray Kocaman
23-03-2008, 15:56   |  #1  
Koray Kocaman avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

Üretici firmaların yapmış olduğu, 1 Cd'den 20 Cd'ye kadar configre edilmiş kasalar görmüştük.Çok sık karşılaşmasak ta USB kullanımı için bazen gerekli olabiliyor.NexCopy firması bu konuyu ele alarak ürettiği cihaz aynı anda 20 farklı USB aygıtına veri aktarabiliyor.Cihazın tasarımı ve boyutları çok hoş karşılansada fiyatı 1300$ civarında.

Kynk:Gearfuse.com

frkn_ua
23-03-2008, 18:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
893 mesaj

bu kadar çok usb ile ne yapılabilirki :D

Koray Kocaman
23-03-2008, 18:48   |  #3  
Koray Kocaman avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,876 mesaj
frkn_ua
bu kadar çok usb ile ne yapılabilirki :
Aynı anda 1'den fazla veri aktarımı yapabilir mesala.

crixallis31
24-03-2008, 06:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

İyi Hoşda çok para bu kadar usb bu kadar pahalı olmamalı:(

Aras Yurtman
24-03-2008, 09:10   |  #5  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

4'lü USB çoklayıcılar kullanılarak çok daha ucuza 20 tane USB bağlantısı elde edilebilir. Örneğin ben laptopumda iki tane 4'lü çoklayıcıyı birbirine bağlayarak fazladan 6 tane USB bağlantısı kullanıyorum.

Borga-x
24-03-2008, 10:27   |  #6  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Ama kullandıgın coklayıcıların extra guc uretemıyorlar.Bir müddet sonra coklayıcılarda iflas eder. kullandıgın coklayıcılarında kalıtelı olmalı. Gıdıp uyduruk çin malı alırsan sıstemdekı USB gırısını bıle yakarsın.

20 Tane coklayıcı ıle verı transferı bır yerden sonra tıkanacaktır. HDD'lerın verı alım verım kapasıtelerı bellı.20  tane usb stıckten bır anda verıyı HDD aktarmaya kalkarsan o HDD kafayı yer gıbı gelıyor bana

Aras Yurtman
24-03-2008, 17:11   |  #7  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj
Borga-x
Ama kullandıgın coklayıcıların extra guc uretemıyorlar.Bir müddet sonra coklayıcılarda iflas eder. kullandıgın coklayıcılarında kalıtelı olmalı. Gıdıp uyduruk çin malı alırsan sıstemdekı USB gırısını bıle yakarsın.

20 Tane coklayıcı ıle verı transferı bır yerden sonra tıkanacaktır. HDD'lerın verı alım verım kapasıtelerı bellı.20  tane usb stıckten bır anda verıyı HDD aktarmaya kalkarsan o HDD kafayı yer gıbı gelıyor

Çoklayıcıların markası BELKIN. Ayrıca bir tanesinin üstünde adaptör (5V DC) girişi var ve sürekli adaptör takılı olarak kullanıyorum. Bu nedenle laptopun USB girişinden güç almıyorlar.

Hız konusunda bir araştırma yaptım ve ürünün asıl liknini buldum: http://www.nexcopy.com/usb-duplicator-pc-based/
Burada belirtilenlere göre, USB belleklere kopyalama işlemi, neredeyse, herbir aygıt anakarttaki ayrı bir USB yuvasına takılmışçasına hızlı gerçekleşiyor. Bunun nedeni, ürünün klâsik USB çoklayıcılardan farklı bir çalışma mantığının olması: Klâsik USB çoklayıcılarda veriler USB aygıta göre gruplandırılıp ilgili aygıta gönderiliyor. Bu yüzden, siz 4 farklı USB belleğe aynı verileri kopyalasanız da, veriler her belleğe ayrı ayrı, yani, ana USB bağlantısından toplam 4 kere gönderiliyor; hız çok azalıyor. Bu çoklayıcıda ise, siz, ürünün yazılımı aracılığıyla tüm USB belleklere kopyalamak istediğiniz verileri seçiyorsunuz ve veriler yalnız 1 kere bilgisayardan çoklayıcıya gönderilirken, çoklayıcı, USB belleklere teker teker yazım işlemini kendisi yapıyor. Bu sayede, yazma hızı, yaklaşık olarak en yavaş USB belleğin hızına eşit oluyor. Bu yöntem ek donanım ve yazılım gerektirdiğinden tabii ki biraz pahalı.