USB'den çalışan işletim sistemini cebinizde!

CHIP Online
05-03-2011, 12:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Kendi işletim sisteminizi hazırlayın, USB belleğe kurun ve her zaman yanınızda taşıyın!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/usb- ... ebinizde_25604.html

Resimlerle: Hiç bilmediğiniz 5 eğlenceli Linux oyunu!

Hem donanım, hem de işletim sistemi özellikleri her geçen gün artıyor. Bu sayede en gelişmiş programlar ve oyunları, en sağlıklı şekilde çalıştırmak mümkün. Fakat sorun şu ki; herkesin her zaman bu kadar gelişmiş teknolojilere ihtiyacı yok. Hatta kullanıcıların büyük kısmı bilgisayarlarını ağırlıklı olarak internette sörf yapmak ve temel ofis yazılımları kullanmak için açıyorlar. Öyleyse bu tip durumlar için çok az sistem kaynağı kullanan, hızlı çalışan ve yüklemesi kolay bir işletim sistemi yeterli olabilir. Örneğin USB'den boot edilebilen sadece 200 MB büyüklüğe sahip bir Linux sürümü olan Slax gibi...

Slax'ın web sitesini ziyaret ettiğinizde size indirmek istediğiniz işletim sistemini kişileştirme imkanı sunduğunu da göreceksiniz. "Add more modules" seçeneği ile işletim sistemi ile birlikte elde edebileceğiniz oyunlar, editörler, araçlar, güvenlik uygulamaları ve daha pek çok kategoride seçiminizi yapabilirsiniz. Normalde 200 MB civarında olan işletim sisteminin büyüklüğü burada yapacağınız seçimler ile biraz daha artabilir.

İndirme işlemini tamamladıktan sonra Slax'ı USB'ye kurmanız gerekiyor. Bunun için boot ve slax klasörlerini USB'ye kopyaladıktan sonra Windows'ta boot klasörü içerisindeki bootist.bat dosyasını çalıştırmanız yeterli. Linux kullanıcıları ise bootist.sh dosyasını çalıştırmalılar. Ayrıca bu işlemi klasörler USB içerisindeyken yapmaya dikkat edin yoksa yüklü olan sisteminizin boot ayarları bozulabilir.

Slaxşu adresten indirip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.


Tüm konu: USB'den çalışan işletim sistemini cebinizde!

İzleyin: USB diskte işletim sistemi

Resimlerle: Hiç bilmediğiniz 5 eğlenceli Linux oyunu!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Slax'ı nasıl buldunuz?