Üst üste yazılan verilerin hdd ömrüne etkisi!!

gultekin13
15-12-2009, 17:15   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
135 mesaj

Merhaba bilindiği üzere hdd den birşey sildiğimizde aslında silmez ve sonrasında yazılan veri eski verinin üstüne yazılır. merak ettiğim bunun hdd ye bi zararı var mı şöyle açıklayayım ben laptopdan birşey silmek istediğimde ya evidence eliminator yada ccleaner (guttman seçeneği ile) siliyorum ve bundaki amacım hddnin sürekli sıfır gibi kalmasını sağlamak. Fakat bu işlem çok uzun sürdüğünden ve cpu yu fazla kullandığından zaman kaybı yaşıyorum. Öğrenmek istediğim ben bunu normal olarak silsem hdd ye bi zararı var mı hdd ömrü açısından bi dezavantaj oluşturur mu veya diğer türlü herşeyi her seferinde kalıcı olarak silmenin hdd ye bir avantajı var mı

Kapalı Hesap (153334)
15-12-2009, 17:26   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

===000===Sadece biraz daha agır çalışır.

gultekin13
15-12-2009, 17:41   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

peki nereye kadar verileri üst üste yazar az önce bir yerde okudum 512mb lık bir hafıza kartından adam 17 gb lık eski verileri çekmiş bu nasıl bir teknolojidir madem 512mb'lık karta 17 gb sığıyor onu 17gb olarak daha fazla paraya sat

Mehmet Çakır
15-12-2009, 17:50   |  #4  
Üye
63 mesaj

Öncelikle hdd'e fazla zararı yok bu silinen veriler 8 mb lık bır alanda birikiyor hdd'de format atarken boşta gözüken 8 mblık bır alan var belki gormüşsünüzdür format atarken o 8 mblık alana dosyaların hepsini sıkıştıyor nasıl bir sıkıştırmaysa artık.. 
Verileriniz silinse bile bazı programlarla kurtarabilirsiniz bu alandan  hardiskinizi sıfır yapmak için bır program var matrox mu neydi ismi hatırlamıyorum fazla boot yaparsanız silinen bilgileriniz geri gelmemek üzere gider ve hdd'iniz sıfır olur. Ama merak etmeyin bir sorun oluşturmaz çok azcık bır yavaşlama olur hissedilmez oda format atarken C surcunuzu silip yenıden oluşturun bu sayede sorun olmaz ve sık sık format atmayın hdd'in ömrunu azaltır..

gultekin13
15-12-2009, 18:06   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

açıklamalar için teşekkür ediyorum formatın hdd ye zararı nedir çoğu yerde aksine bunu daha faydalı olduğunu okudum

Mehmet Çakır
15-12-2009, 18:28   |  #6  
Üye
63 mesaj
Alıntı: gultekin13  
açıklamalar için teşekkür ediyorum formatın hdd ye zararı nedir çoğu yerde aksine bunu daha faydalı olduğunu
Biriyle kavga ettiğinizi ele alalım karşı taraftan size darbe geliyor yıpranıyorsunuz ve biryerleriniz acıyor hardiskte aynı bu şekilde her formatınızda yıpranıyor ve bir süre sonra hardiskinizden sesler gelmeye başlıyor yani ömrü azalıyor harddiskin..  dikkat edin sık sık atılınca 2 gunde bır 3 gunde bır yanı yada haftada 1 atılınca çok yıpratıyor harddiski faydalı olduğunu bende duymuştum ama kesinlikle inanmıyorum ben bunlara düşünsenize 2 gunde bir başınıza bir ağrı giriyor ne kadar dayanabilirsiniz bu ağrıya bir süre sonra pes edersiniz hardiskte bir süre sonra beyaz bayrak çeker ve emekli olur kullanılmaz birdaha böyle harddiski giden çok arkadaşım oldu kafası esince format atıyordu ve sonunda emekliye ayrıldı harddiski format en son çare olmalıdır..

Öncelikle hatayı bulmalısınız araştırıp düzeltmeye çalışmalısınız ve daha sonra baktınız olmadı format atmak tek çözüm olur.. format attıgınız zamanda fdisk yapmanızı şiddetle tavsiye ederim verileriniz başka bir hdd'e yedekledikten sonra fdisk yapın ki bari attıgınıza değsin formatı komple rahatlasın bilgisayar..

gultekin13
15-12-2009, 18:37   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

şimdi darbe ile format arasındaki bağlantıyı kuramadım formatta bozuk sistemi silip yerine yeni sistem kuruyoruz o zaman hddye normal olarak örneğin vdeo oyun vs. sürekli birşeyleri yükleyip silmek te zarar veriyor yani elimizden geldiğince çok az şey yükleyelim ki o hdd yi kullanmanın ne anlamı kaldı

Mehmet Çakır
15-12-2009, 18:43   |  #8  
Üye
63 mesaj

Yanlış anlaşılma oldu sanırım.. Hdd birşey yukleyıp sildiğinizde hdd'e herhangi bir zararı yok  sadece 160 gb'lık bır hdd'e 130-140 gblık bilgi yüklersen eskiye oranla yavaşlama olucaktır.. söylemek istediğim bu format kısmı ise 2-3 günde bir format attığınız o hdd artık bitik hale gelir bunu denemiştim 20 gb'lık bır hdd'de ve bir sre sonra belirli bir miktar alan kayboluyor.. yani 20 gb'lık hdd oluyor 15 gb kullanılmaz hale geliyo alanlar..