Üstadlar Yok mu Yardım Edecek ???

nosurprises
29-12-2009, 23:29   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Arkadaşlar sayın üstadlar kasada 12v luk fanım mevcut ve gerçekten çok sesli çalışıyor (tozlamadan dolayı değil) yüksek devirde çalıştığından dolayı ve setup a girdiğimde maalesef ayarlarıyla oynayamıyorum yada beceremiyorum büyük bir ihtimal öle fan speed le manuel olarak değiştiriyim yani fanı çalışma hızını biraz düşüreyim dedim ekran kartı ve işlemciyi görüyor ama maalesef kasa fanını görmüyo sizden ricam bilgilerinizi paylaşmanız inanın ıvır zıvır sesler değil ama accayip derecede rüzgar sesi diyelim işte çok olduğundan dolayı insan gerçekten ç.ok rahatsız oluyo şimdiden çok teşekkür ederim
anakart:M2N/M2N DH

Son Düzenleme: nosurprises ~ 30 Aralık 2009 02:29
nosurprises
30-12-2009, 02:16   |  #2  
OP Taze Üye
12 mesaj

pardon yanlış yazmısım düzelttim M2N modeli olarak gözüküyo normalde green asus un sitesinde yazmıyo ama anakart kutusunda m2n green diye geçiyo.

fan sisteme anakart üzerinden 3 pinli  power speed soketinden bağlı.

bıos ta POWER bölümünden 12 v power speed fan olarak görebiliyorum voltajını ve rpm değerini görebiliyorum ama maalesef değişiklik yapamıyorum sadece disable seçeneği karşıma çıkıyor. yada ben bilmiyorum inanın çok sinirlerimi bozdu bu fan eski bir fanda değil ama artık takıntılı oldum.

Belki ana kart sadece 4 PINLI - PWM fanlari kontrol edebiliyor, fakat sisteme bagli fan 3 PINLI olabilir
böle sölemiisinz ve sistemdeki fan 3 pinli peki bunu kontrol edebildiğini nerden öğrenebilirim 3pinli yada 4pinli fan kontrol olup olmadığını ???
bunu fan speed de işlemciyi kontrol edebildiğim için sölüyosunuz dimi ??

ayrıca anakartın kitapçığında power speed ile ilgili bi yer buldum çevirdim ama bişey anlamadım ben gene orjinalini buraya yazıyım belki yardımcı olur.

the onboard hardware monitor automatically detects and displays the cpu,chasis,and power fan speed in rotations per minute (rpm).If the fan is not connected to the motherboard,the field shows N/A. Select Ignored if you do not wish to display the detected speed.

Son Düzenleme: nosurprises ~ 30 Aralık 2009 02:44
marosarap
30-12-2009, 09:22   |  #3  
marosarap avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj
Alıntı: TBCMagic  
Ana kartin modeline tekrar bakabilirmisin? (Mesela MN2 yazmisin, fakat M2N olmali / ASUS sayfasinda GREEN olarak cikmiyor)

Ayrica fan sisteme hangi sekilde bagli? Dogrudan ana karta /  dogrudan PSU'ya ?

Ayrica:
a) BIOS ayarlarinda bir ayar mevcut olmayabilir
b) Belki ana kart sadece 4 PINLI - PWM fanlari kontrol edebiliyor, fakat sisteme bagli fan 3 PINLI olabilir ....
cevabın burda. kontrol edilebilen fanlar 4 pinli fanlardır eger gürültüden çok rahatsız oluyorsan 20 lira gibi bi degere güzel ve sesiz fanlar alabilirsin

by murat 58
30-12-2009, 17:19   |  #4  
by murat 58 avatarı
Yıllanmış Üye
1,067 mesaj

fanın sök arka taraftaki marka poşetini çıkar oradaki yağ kase kapağını çıkar sonrada makine yağı daomlat ses fln kalmaz.

Halil Şahin
30-12-2009, 18:26   |  #5  
Halil Şahin avatarı
Yıllanmış Üye
715 mesaj

Yağı yanlış yere dökme dikkat et :))

escape
30-12-2009, 19:06   |  #6  
Yıllanmış Üye
183 mesaj
Alıntı: TBCMagic  
BIOS sana sadece fan hizini gösteriyor, ayar yapman icin bir opsiyon yok (bir profil göremedim)

Alternatif olarak böyle bir "sistem" düsünebilirsin: FAN hizini elle ayarliyorsun.

Normal bir cpu fanı için gereksiz masraf olur kanısındayım

nosurprises
30-12-2009, 23:47   |  #7  
OP Taze Üye
12 mesaj

Öncelikle ilginiz için teşekkürler arkadaşlar

TBMMagic;o sistemi bulunduğum yerde bulmak çok zor denizli gibi bi yerdeyim ama eminim yok burda :(
hava akımını voltajını değiştirebiliceğim RPM Değerlerini işte 4pinli fan almam gerekiyo ozaman ama şöle bi durum var üstad anakartımda başka 4 pin yok peki nası bağlıycam ??

Marosarap;20 tl sessiz çalışan fan bulabilirsin demissin hani önerin :) teş ederim.

Bymurat58 ve Muratşahin ;arkadaşlarım sizin önerileriniz içinde ayrıca teşekkür ederim yanlız yukarıda belirttim sorunum tozlanma yada vss değil voltaj akım RPM  kontrolü.fANIM kASANIN İçindeki havayı dışarı atarken çıkardığı rüzgar sesi problem.

Son Düzenleme: nosurprises ~ 30 Aralık 2009 23:48
by murat 58
31-12-2009, 16:50   |  #8  
by murat 58 avatarı
Yıllanmış Üye
1,067 mesaj

kasanın arkası duvara fazla yakınsa rüzgar sesi fazla çıkabilir.