üstüne OS kurmadan sadece sata'yı tanıtmk istiyorm

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
civerb
21-07-2005, 13:09   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
36 mesaj

ben de bugunlerde samsung sata almayı planlıyorum.. forumdaki yazilarin cogunu okudum, kullananların hepsi aldıgı sata diske yeni bi isletim sistemi kurmus veya kurarken sorun yasiyanlar.. ben bu diski alinca bi süre ikinci disk olarak kullanıcam, ondan sonra üzerine xp yukliycem.. bu sirada xp benim eski ide'mde olucak.. şimdi sorum şu: yeni bi sata yı üzerine os kurmadan bilgsyra tanıtma işi nası yapılıyo?? driver vercekler mi bana diskle beraber? yoksa xp cd siyle f6 diye biseyler duyuyorum öyle mi yapmak lazım?? nedir?

Recep Baltaş
21-07-2005, 23:06   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

yoo sürücüyü takacan olacak bitecek bildiğim kadarı ile...hdd lerin sürücüsü genelde olmaz...

civerb
25-07-2005, 16:05   |  #3  
OP Yeni Üye
36 mesaj

ben de bugune kadar sürücüsü oldugunu duymadım ama ilk kez sata kullanıyorum.. anakartta sata olmadıgından pci kart ile bu eksigi giderdim.. kart calisiyo.. sata diski karta ve guc kaynagına bagladım ama tanımadı.. kagıdında bios tan blmasını sagla diye yaziyo, ama bios ta sata ile alakalı bisey yok, hepsi ide.. ne yapmalı??

Eyüp Korkusuz
25-07-2005, 16:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,077 mesaj

xp cd sini takıp xp nin önyüklemesi esnasında disk ile beraber gelen disketi takıp f6 basıp diski tanıt ondan sonra olmazsa tekrar görüşelim bu konuyu...

civerb
26-07-2005, 11:51   |  #5  
OP Yeni Üye
36 mesaj

nası olduysa diski gorüverdi blgsyr, temassızlık vardi heralde.. şimdi xp de admin.tools > disk mangmnt a girince sta diski buluyo.. bunu basic veya dinamik olarak görse de sag fareye basınca format diye bi secenek cikmiyo.. ve diskim için unallocated diyo.. my computer sayfasında tabiki diskin adı gecmiyo, ama aygıt listesinde adı var.. sonradan akıl ettim diskmanagement'ta new partition yapmayı.. :)) sorun çözüldü.. ilgi gösteren herkese tesekkurler..

Son Düzenleme: civerb ~ 26 Temmuz 2005 12:17
cyclops
17-08-2005, 12:12   |  #6  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

ya ben hard disk kullandım ide yani ata da kullnadım sata da kullandım satayla alakalı bir sürü sorunum oldu ama böle bi hard disk tanıtımı gibi bişi hiç görmedim varmı öle tanıtım cd si filan ya bence öle bişi yok biri desinki eger varsa evet var hatta ben hard diskimi onunla birlikte verdikleri driver sayesinde yükledim ama nasıl böle bişey olabilir ki windows hard diski tanımıyosa hard diski kullanamıyosun demektir kullanamadıgın bi hard diske nesıl driver bırakın driveri herhangi bişey nasıl yüklenebilir ki.biri desin evet ben driveri yükledim hard diskim calıştı yoksa calışmıyodu varmı böle bi driver ve işe yarıyomu ve nasıl yükleniyo bizde anlayalım yani