"Uygunsuz" reklamların nedeni anlaşıldı

CHIP Online
06-05-2013, 00:01   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Web sitelerinde dolaşırken ilgisiz, üstelik uygunsuz reklamlar görüyorsanız, sebebi bu olabilir!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/uyg ... nlasildi_40190.html

Dünyada 33 ülkede dijital pazarlama iletişimi endüstrisinin gelişmesi için faaliyet gösteren IAB'nin (Interactive Advertising Bureau) Türkiye merkezi IAB Türkiye, internet kullanıcılarını uyardı. IAB Türkiye son dönemde, bazı internet sitelerinde yer alan "uygunsuz" reklamlar hakkında yazılı bir açıklama yayınladı.


Açıklamada, son dönemde bazı internet sitelerinde görülen ve internet kullanıcılarını rahatsız eden "uygunsuz" reklamların, sanılanın aksine ziyaret edilen site tarafından yayınlanmadığının altı çizildi.


IAB Türkiye, bu tür reklamların kullanıcının bilgisayarına yerleşen zararlı yazılımlar (malware) tarafından site yayıncılarının sayfalarına eklendiğini ve söz konusu reklamları sadece bilgisayarına bu tür yazılımlar bulaşmış olan kullanıcıların gördüğünü belirtti. Açıklamaya şöyle devam edildi:


"Bu zararlı yazılımların bilgisayara bulaşma nedeni kullandığınız web tarayıcısı (Internet Explorer, Chrome, Firefox vb.) olabilir. Zararlı yazılımlar bir eklenti olarak web tarayıcısına kuruluyor ve böylece "uygunsuz" reklamlar, ziyaret ettiğiniz bazı sitelerde karşınıza çıkıyor. Bu durumdan kurtulmak için web tarayıcınızın ayarlar menüsünden, eklentiler bölümüne girerek, tanımadığınız tüm eklentileri silmeniz gerekiyor."


IAB Türkiye'nin açıklamasında yer alan, internet kullanıcılarının tarayıcılarına özel yardım sayfalarına ait adresler şöyle;


Chrome için: http://support.google.com/chrome ... n&answer=187443


Internet Explorer 9 için: http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows7/how-to-manage-add-ons-in-int...


Internet Explorer 8 için: http://windows.microsoft.com/tr- ... er-8-add-on-manager


Internet Explorer 10 için: http://windows.microsoft.com/tr- ... ge-add-ons#ie=ie-10


Firefox için (İngilizce kaynak): https://support.mozilla.org/tr/kb/disable-or-remove-add-ons


Tüm Konu: "Uygunsuz" reklamların nedeni anlaşıldı

Kaynak: www.chip.com.tr