Uzun pil ömrü için bunu yapmaktan kaçının!

CHIP Online
11-04-2011, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Cep veya laptop'unuzun pili daha uzun ömürlü olsun istiyorsanız doğru sandığınız bu yanlışı yapmayın

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/uzun ... -kacinin_26283.html

Resimlerle: Cep telefonu pilleri: En dayanıklı kim?

Pilleri konu alan Battery Univeristy adındaki web sitesi, pil ömrü ve şarj arasındaki ilişkiyi açıkladı. Bugünlerde akıllı telefon ve piller hakkında duyduğumuz çelişkili bilgilerin bazılarının hiç de doğru olmadığı ortaya çıktı.

Battery University'ye göre birçok akıllı telefondaki ve laptop'daki piller, pil ömrünü uzatmak için zaman zaman tam olarak boşaltılma ihtiyacı duymuyor. Site, bu durumu şöyle açıklıyor:

'Mekanik bir cihazın yoğun kullanımın ardından çabuk bozulması gibi, pillerin şarj derinliği de onların ömrünü belirler. Deşarjın derinliği ne kadar az olursa pil ömrü o kadar uzun olur. Eğer mümkünse pilinizi tamamen boşaltmaktan kaçının ve kullanımlarınız arasında daha sık şarj edin. Li-ion'larda kısmi deşarjlar kabul edilebilir ve akıllı pillerde kalibrasyon dışında periyodik tam deşarjlara ihtiyaç yoktur.'

Tüm konu: Uzun pil ömrü için bunu yapmaktan kaçının!

İzleyin: HTC cep hayat kurtardı!

Resimlerle: Cep telefonu pilleri: En dayanıklı kim?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Li-ion pilinizin ömrünü uzatmak için ne yapıyorsunuz?

panda34
11-04-2011, 20:54   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,344 mesaj

komple yalan mart 2008'de aldigim laptop'um ilk aldigimda bataryadan 4 saat calisirken su anda 2 saat 50 dakika calisiyor daha ne olsun, laptop'un modasi gecti batarya hala canavar gibi :D, bataryayi haftada 1 defa yuzde 7'ye kadar bitirdim ve sarj ettim, yarim sarj'i bilincli olarak hic yapmadim anca birkac kere ben bilgisayar basinda degilken download yaparken elektrik gittigi icin laptop mecburi olarak yarim sarj olmustur elektrik gelince.

Unspoken88
11-04-2011, 23:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
195 mesaj

Ya gerçekten bizde çok araştırdık nasıl uzatabiliriz ömrünü diye, ama sonuç dediğin gibi haftada bir kere doldur boşalt yapıyorsun, ama dikkat etmemiz gereken nokta pilde kullanmaya başlarken bir anda bitirmek yerine yavaş yavaş bitirmek pilin ömrünü uzatıyor, yani hızlı bitirmekten kaçınmalıyız, bu 2 faktöre dikkat ettiğimizde batarya ömrünü uzatıyoruz!

siber961
07-07-2011, 15:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
313 mesaj

Bu haber doğru olabilir çünkü eski telefonumu tamamen pili bitene kadar hatta bittiğinde de kullanırdım pil ömrü çok kısalmıştı.