vaıo leptobumdan ses çıkmıyo

HPQ-User
12-04-2009, 10:56   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

izafe sormuş:
Amerikadan alınan sony vaıo VGN-NS240E leptobumun geldiğinde sesi çıkıyordu.1 saatlik kullanımdan sonraki açıldığında sesinin artık çıkmadığını farkettik.Toolbarda ses ikonununda herhangi bi uyarı yok.Herhangi bir müzik açıkken ses alçalıp yükseldiğinide görebiliyorum.Driverida yüklü.Kulaklıkla da denedim ses öylede gelmiyor.Bilgisayardan anlayan biçok kişiye gösterdim ama hiç kimse bir anlam veremiyor.Herşeyin olması gerektiği gibi olduğunu sorunun neden kaynaklandığını anlayamadıklarını söylüyorlar.Okuduğum bölümde sürekli bilgisayarla çalıştığımız için tekrar amerikaya gönderemem de.lütfen bana yardımcı olun.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
3GB PC2-6400 DDR2 memory
250GB Serial ATA hard drive
Intel® Centrino® processor technology with interrelated Intel® Core™2 Duo mobile processor T6400
Intel® High Definition Audio

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; GoogleT5; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.1; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 3.0.30618; OfficeLiveConnector.1.3; OfficeLivePatch.0.0)

Süleyman.
12-04-2009, 11:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Amerika'daki değil de Türkiye'deki Sony servisine götürebilirsiniz. Sürücü ve diğer unsurlar normal olduğuna, hoparlör ve kulaklıktan da ses gelmediğine göre ses kartınız arızalanmış olabilir. Yine de önce ses kartı sürücüsünü güncellemeyi deneyin.

izafe
12-04-2009, 20:00   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Burdaki serviste de garantisi geçerli oluyor mu?Bir de servise gidip gelen leptoplarda başka sorunların da çıktığını duyuyorum hep.Yani daha çok mağdur olunuyormuş. Bu konuda bi bilginz var mı?

Süleyman.
12-04-2009, 22:08   |  #4  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Uluslararası garantisi olması lazım. Ama yine de siz servise sorun. Garanti kapsamında olmasa bile ciddi bir meblağ tutacağını sanmıyorum. Servislere güvenmeyin tabi ki, cihazınızı teslim ettiğinizdeki durumuna ilişkin ayrıntılı bir rapor tutturun ve bunu serviste imza yetkisine sahip bir kişiye kaşeletip imzalatın. O zaman haklarınızı savunabilirsiniz. Aksi takdirde problem yaşayanlar olabiliyor. Ayrıca birkaç tane servisle görüşün. Sizin sorununuzu hangisi daha hızlı çözecekse ona bakın. Bazı servisler işleri sıraya alıyor çünkü...

izafe
13-04-2009, 20:32   |  #5  
Taze Üye
9 mesaj

türkiyede servis kapsamına girmiyormuş.sadece açmak ve bakmak için 150euro istediler.masraflar  hariç.
Ama bir arkadaşım usb gibi takılan ve ses duyabilceğim bişeyden bahsetti.Bu konuda bi fikriniz var mı?

Fatih_ARMAĞAN
13-04-2009, 20:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Başlat menüsünden Sistem araşlarındaki Sistem geri yükleme ye girin bir önceki gün vb. bir tarihe yüklenebiliyorsa yükleyin.

eğer yüklenmiyor ise aygıt yöneticisinden sürücüsünü tamamen kaldırıp tekrar yükleyin.
GÜncel ses kartı sürücünüz;
Model: VGN-NS240E
Operating System(s): Microsoft® Windows Vista® Home Premium

izafe
13-04-2009, 22:10   |  #7  
Taze Üye
9 mesaj

Sistem geri yükleme yapmıştım zaten ondan bi sonuç alamamıştım.Şimdi diğer söylediğinizi de denedim.Ama bundan da bi sonuç alamadım

Fatih_ARMAĞAN
13-04-2009, 23:17   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
izafe
Sistem geri yükleme yapmıştım zaten ondan bi sonuç alamamıştım.Şimdi diğer söylediğinizi de denedim.Ama bundan da bi sonuç alamadı
acaba cihazın sagında solunda bir switch gibi bişey olabilirmi yanlışlıkla kapatmış olabilirsiniz..

izafe
13-04-2009, 23:29   |  #9  
Taze Üye
9 mesaj

evet dediğiniz gibi bir switch var fakat switch açık .

Fatih_ARMAĞAN
14-04-2009, 09:59   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

bana göre bi arıza değil gibi hala yazılımsal bir sıkıntı olduğu konusunda ısrarcıyım.

yeni cihaz demiştiniz recovery gibi bir yazılı olması lazım onu denedinizmi aldıgınız ilk ayarlara geri dönmesini sağlayan bir yazılım.

izafe
14-04-2009, 15:55   |  #11  
Taze Üye
9 mesaj

sistem geri yükleme yapıldı ama dediğiniz farklımı yada sorunu bu çözermi bi fikrim yok.
eğer silinmiş dosyaları geri getirmek içinse bu ben bişey silmedim.

Fatih_ARMAĞAN
14-04-2009, 18:23   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

silinmişleri geri getirmez bozulan ayarları geri getirir.

Süleyman.
14-04-2009, 22:12   |  #13  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
izafe
türkiyede servis kapsamına girmiyormuş.sadece açmak ve bakmak için 150euro istediler.masraflar  hariç.
Ama bir arkadaşım usb gibi takılan ve ses duyabilceğim bişeyden bahsetti.Bu konuda bi fikriniz var mı?
Uçmuşlar. Farklı servislerle pazarlık yapmayı deneyin bence. Ayrıca sistem geri yükleme silinen dosyaları geri getirmez. Sistemi kararlı olarak çalıştığı bir zamana geri alır. Arkadaş yazılım kaynaklı arıza olduğunu düşündüğü için önermiş. Yapılabilecek standart şeylerdendir. Ben ise sorunun donanım kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Süleyman.
14-04-2009, 23:19   |  #14  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
izafe
Size USB'li harici ses kartı önermişler. Ona da ayrıca hoparlör bağlamak gerekir. O da ayrı bir dert tabi, bilgisayarınızın kendi ses kartı hoparlörleri dururken...

izafe
14-04-2009, 23:53   |  #15  
Taze Üye
9 mesaj

Ben bahsettiğiniiz USBli harici ses kartını şimdilik aldım.Dediğiniz gibi ayrıca kulaklık yada hoparlör gerekiyor.Ama şimdilik işimi görüyor.
Amerikayla burdaki voltaj ve akım değerleri tutmadığı için ses kartının yanmış olabileceğini söylüyorlar.Bu da bana mantıklı geldi çünkü biz sesi duyduğumuz zaman leptop şarjda değildi.Sistem geri yüklemeyide deniycem haklı olabilirsiniz.Umarım işe yarar:)

Fatih_ARMAĞAN
15-04-2009, 10:17   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

woltaj dan ses kartının yanması bana pek mantıklı gelmedi.

eğer bir voltaj problemi olduysa bundan ilk etkilenecek olan cihazın şarj yada power katı dır. hiç sanmıyorum.  Bilgisayardaki Recovery özelliklerini iyice kontrol edip bilgisayarı ilk aldıgınız güne recovery edin.

Fatih_ARMAĞAN
15-04-2009, 10:38   |  #17  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

ayrıca Sony vaio notebook larda ilk açılışta gelen bir ses vardır.
onu kontrol ettinizmi ? o ses çıkıyormu ?
Bios ayarlarını Default a almayı denedinizmi ?

izafe
15-04-2009, 21:39   |  #18  
Taze Üye
9 mesaj

Zaten anlayamadığımız bişey de bizim açılışta gelen sesi duymamış olmamız.Kardeşim leptopun içindeki mayın tarlasını oynarken ses duymuş sadece Açılışta herhangi bi ses duymadık sebebini bilmiyorum.
LINUX CANLI CD ile ses kontrolü yapabilirsinz demişsiniz bunun hakkında bir fikrim yok.Yardımcı olursanız bunu denemek isterim.
Bios ayarlarını Default a almayı da bilmiyorum.
Busıra biraz yoğunum en kısa zamanda bu söylediklerinizi deniycem.

izafe
07-05-2009, 23:07   |  #19  
Taze Üye
9 mesaj
sakarboy
bana göre bi arıza değil gibi hala yazılımsal bir sıkıntı olduğu konusunda ısrarcıyım.

yeni cihaz demiştiniz recovery gibi bir yazılı olması lazım onu denedinizmi aldıgınız ilk ayarlara geri dönmesini sağlayan bir yazılım.

merabalar recovery le denedim ama herhangi bi sorun bulmuyor bi değişiklik de olmadı
son olarak microfonla ses kaydetmeyi denedim sesi aldıladığını yani sesin artıp azaltığını görebiliyorum
başka önerebilceğiniz bişey varmı?