VB.Net'te Yeni Dosya Formatları

data4use
10-09-2007, 18:08   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
60 mesaj

Hoşgeldiniz arkadaşlar,
size kendi dosya formatlarınızı (yanlış anlamayın NTFS veya FAT gibi değil, benim_formatım.bfm gibi) nasıl oluşturacağınızı anlatacağım. böyle bir şey yapmanızın nedenleri;

• Programınızla belli başlı (özellikle de kendi) dosya uzantılarını açmanız,
  • Örneğin yeni yazdığınız bir resim formatı için bir gösterici (viewer) oluşturmak ve onla açmak ve
  • Sadece programınızın özel olduğunu göstermek olabilir.

ilk önce yapmanız gereken yeni formatın ne üzerine olacağına (yani yazı formatı mı, resim formatı mı yoksa mp3 (mpeg layer 3-mpeg katman 3) gibi bir müzik dosyası formatı mı) karar vermeniz.

daha sonra bunun derlenebilecek (başka bir değişle yazdığınız ilk program tarafında kaydedilip sonra ikinci programınız tarafından gösterilebilecek) olmasına karar vermeniz.

bu iki zor(!) karar aşamasından sonra kalem ve kağıdı ele alıp nasıl yazılacağını düşünüp en uygun yolu bulmanız gerekir. bu şöyle bir şey ki; (örneğin bir şifreleme programınız ve bir şifreleme algoritmanız olduğunu varsayalım) 'windows' kelimesini şifreleyeceksiniz. bunun için bir çok yol vardır;

• Harflerin yerlerini değiştirmek - 'ownwdis'
  • Her harfe başka bir karakter atama - 'klmrjkn'
  • Ya da her ikisi

liste bu gibi örneklerle uzar gider, yanlız biraz kafa çalıştırmak lazım.

şimdi kafanızda bir şeyler oluştuysa (ki oluşmadıysa tekrar tekrar başa dönmeniz gerekebilir) bunları bilgisayara da anlatmanız gerekiyor. bunu da programlama dili (burada vb.net) ile yapacaksınız.

daha sonra isterseniz bir gösterici yazabilirsiniz. bunun için de dosyayı (örneklerdeki gibi) nasıl çözeceğini yazmanız gerekir. yani kısaca şifreleyen programın kodlarının tam tersini.

işleminiz bu kadar. bunu bilmek size ileride kendi özel müzik vb. formatlarını yazmanızı kolaylaştırır. belki de telif hakkı alıp kendi coder/decoder'ınız ile para bile kazanabilirsiniz.Beğendim

data4use
12-09-2007, 16:14   |  #2  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
60 mesaj

İşte burada daha iyi anlamanız ve bir örnek ile çalışmanız için size yazdığım programı veriyorum;

• http://www.dosyaupload.net/download.php?file=955305

• BookWriter kitap yazmanızı ve BookReader'da kitabı okumanızı sağlıyor.