VENTRİLO(VENT)PK yaparken cLandakiLerle Konusmanı

baroca5
24-06-2010, 23:56   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2010

İLK PROGRAMIMIZI İNDİRİYİROUZ

[link=http://www.upload.gen.tr/d.php/s13/aehg7b5g/ventrilo-3.0.rar.html]İNDİR[/link]


PROGRAMI KULLANMAK ÇOK KOLAY OKUMANIZA ASLINDA GEREK YOK İNDİRİN KENDİNİZ YAPARSINIZ AMA BEN YİNEDE PAYLAŞIYORUM YAPAMADIGINIZ TAKILDIGINIZ YERLEDE AŞŞADAN DESTEK ALABİLİRSİNİZ !

Ventrilo programı sesli iletişim kurmak için yapılmış bir programdır..Online oyunlarda Ventrilo veya Teamspeak kullanılmasının sebebi oyunun bağlantıyı minimum seviyede kullanıp oyunda Lag a sebep olmamasıdır.

İndirip bilgisayarınıza kurup çalıştırdıktan sonra ekrana programın ana menüsü gelecektir.
Program için ilk olarak yeni bir kullanıcı olarak kendinizi tanıtmanız gerekmektedir


[image]http://img242.imageshack.us/img242/332/newuseruw1ht6.jpg[/image]


Yukarıda görünen ön taraftaki menü kullanıcı ayarları menüsüdür..bu menüye girebilmeniz için 1 numarlı ikona tıklamanız gerekmektedir. Menü açıldıktan sonra 2 numaralı New ikonuna tıklayıp kullanıcı adınızı girmeniz gerekmektedir.Kullanıcı adınızı girip onayladıktan sonra resimdeki 3 numaralı benim kullanıcı adım olan "Muerte" yazısı olan yere sizin girdiğiniz kullanıcı adınız belirecektir.

Kullanıcı adınızı girdikten bir sonraki aşama bağlanacağınız server (sunucu) ayarlarınızı girmektir.


[image]http://img530.imageshack.us/img530/9963/newserverfg6.jpg[/image]


Yukardaki resimde görülen ön taraftaki menü Sunucu ayarları menüsüdür.Bu menüyü açmak için 1 numaralı ikona tıklamanız gerekmektedir.Açılan menüde 2 numaralı New ikonuna tıklayarak yeni bir sunucu ismi tanımlamanız gerekmektedir. Sunucu ismi tanımlandıktan sonra 3 numaralı yerde sizin girdiğiniz server ismi belirecektir. Sonra 4 numaralı yerlere sunucu ile ilgili bilgileri girip onaylayarak bu menüden çıkabilirsiniz.

Artık programın ana menüsüne geri dönüp Connect ikonuna girerek sunucuya bağlanabilirsiniz.

Programda konuşabilir konuma gelebilmek için birkaç ayar gerekmektedir.Bunlar için menüdeki Setup ikonuna tıklamanız gerekmektedir.


[image]http://img395.imageshack.us/img395/5065/setupagiriox2.jpg[/image]


Bu ikona tıkladıktan sonra açılan menü aşağıdaki gibidir

[image]http://img246.imageshack.us/img246/4105/setupekranyg7xs6.jpg[/image]

İlk olarak konuşma stilinizi belirlemeniz gerekmektedir.İki çeşit konuşma stili vardır.
1.still klavyeden belirlediğiniz bir tuşa basarak mikrofonunuzun aktif hale gelip sesinizi ilettiği ve tuşu bıraktığınızda sesinizin iletilmediği telsiz sistemine benzer still. "Push to Talk"
2.still klavyeden bir tuşa gereksinim duymadan sesiniz belirlediğiniz bir ses seviyesine ulaştığında iletilmeye başlandığı ve sesiniz o seviyenin altına indiğinde yine belirlediğiniz bi süre sonra iletimin durduğu still. "Default"

Kullanacağınız still 1. still ise setup ekran örneğinde görülen 1 ve 2 numaralı kutuları seçmelisiniz. Sonra konuşurken basmanız gereken tuşu 3 numaralı Hot Key boşluğunu seçtikten sonra istenilen tuşa basarak orda tuş isminin belirmesi sağlanır.Resimdeki örnekte Sol Shift tuşuna basılarak LSHIFT yazısı belirmiştir.

Kullanacağınız still 2 numaralı still ise 1 numralı kutu seçilmemiş olmalıdır. 2 numaralı kutu seçilmemiş konumda iken 4 ve 5 numaralı sekmeler aktif olacaktır. 4 numaralı sekme sesinizin iletime geçmesi için gerekli ses seviyesini belirleyen "Hassaslık" seviyesini belirler.Hassaslık yükseldikçe iletim için gerekli ses seviyeniz düşecektir.
4 numaralı sekme ise sesiniz gerekli seviyenin altina indikten ne kadar süre sonra iletimin duracağını belirler.

Bu ayarları yaptıktan sonra çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için 6 numaralı Test ikonunu kullanabilirsiniz.

Setup menüsündeki 7 numaralı kutucuklar ses iletiminde Directx programının ses sistemi olan DirectSound sistemini kullanmanızı sağlamaktadırlar. Bu kutular kullanicilarin kişisel ses seviyesini ayarlayabilmeleri için seçili konumda olmalıdırlar.

Menüdeki 8 ve 9 numaralı seviye ayarları size gelen ve sizden giden sesin genel seviyesini ayarlar.İnbound size gelen seslerin genel seviyesini Outbound ise sizden giden sesin genel seviyesini ayarlamaktadır.

Menüde daha birçak ayar mevcuttur..Ben Ventrilo kullanımında temel kritik bilgileri vermeyi amaçladığımdan diğer ayar kısımlarını kendiniz inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Ventte en çok karşılaşılan problemlerden biri kullanıcıların ses seviyelerinin çok yüksek veya çok düşük olmalarıdır. Şimdi bunların çözümlerine değinelim:

Eğer size tüm oyuncuların sesi çok yüksek veya çok düşük geliyor ise ve hoparlörünüzün/kulaklığınızın sesini açıp/kısmanız buna çözüm sağlayamıyor ise yapmanız gereken yukarıda belirttiğin setup mesüsündeki 9 numaralı İnbound seviyesini ayarlamaktir. Ayar ikonu sağa doğru gittikçe size gelen ses seviyesi artacak sola doğru gittikçe azalacaktır.

Eğer sizin sesiniz diğer tüm oyunculara yüksek/alçak gidiyor ise yapmanız gereken setup menüsündeki 8 numaralı Outbound seviyesini ayarlamaktır.Ayar ikonu sağa doğru gittikçe sizden giden ses seviyesi artacak sola doğru gittikçe azalacaktır.


Peki ses seviye sorunu tüm oyuncular için geçerli değilde birkaç oyuncu için geçerliyse ne yapmalıyız.. Örneğin sunucudaki tüm oyuncuların ses seviyeleri normal gelirken bir kişinin sesi çok yüksek/alçak geldiğinde ne yapmalıyız?

Bu sorunu en çok yaşayan oyuncumuz Tegin Abi üzerinde bu sorunun çözüm yolunu gösterelim.

İlk olarak sunucu ekranında sorun yaşanan kullanıcı üzerine sağ tuşla tıklanarak açılan menü üzerinden Special Effects ikonuna tıklanır.

[image]http://img529.imageshack.us/img529/1766/38601301gx1.jpg[/image]
Bu ikona tıklandığında aşağıdaki menü açılacaktır:


[image]http://img169.imageshack.us/img169/4323/52990225ie8.jpg[/image]


Bu menü başka bir kullanıcı üzerinde kişisel ayarların bulunduğu menüdür. Bizim sorunumuz ses seviyesi olduğundan sağ taraftaki liste kısmından Volume ikonunu seçip Add ikonuna basarak Ses Ayar Menüsü nü açmış oluruz:


[image]http://img169.imageshack.us/img169/4024/77419676zb0.jpg[/image]


Bu menüdeki ayar ikonunu isteğe göre sağa sola kaydırarak diğer kullanıcıdan size gelen ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.Ayar ikonu sağa doğru gittikçe size gelen ses seviyesi artacak sola doğru gittikçe azalacaktır.
Menüleri onaylayarak kapatıp ana menüye geldiğimizde kullanıcı isminin yanında ses ayarlı olduğunu belirten bi sembol göreceksiniz.

Bu ayarın iptali için aynı şekilde menüye girip bu kez sol tarafta olan Volume iconunu seçip Remove sekmesine basarak iptal edebilirsiniz.

17 kullanıcı desteklemektedir..


Emege sayGı...


UYGUN OLARAK BURAYI GÖRDÜM EĞER YANLIŞ YERDEYSEDOĞRU YERETAŞIRSANIZ SEVİNİRİM ;)

bloodie
25-06-2010, 00:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
108 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2009

orjinal sitesinde beleş zaten