VERİ TABANI

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
omer2197
13-12-2005, 09:43   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
166 mesaj

Visual basic te veri tabanı olan bir rehber yapıyorum.Veri tabanını sanırım access ile yapacağım.Nasıl yapacağım konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim.

hacker_382
13-12-2005, 13:34   |  #2  
Yeni Üye
38 mesaj

CoolVB'DE ACCESS İLE VERİ TABANI OLUSTURMACool

Öncelikle standar exe formunu açın.
Add-Ins / Visual Data Manager i çalıştırın.

Önünüze VisData ekranı gelicek.
Buradan File / New / Microsoft Access / Versiyon 7.0 MDB.. yi seçin

Bu veritabanını kaydetmek istediğiniz konumu ve adı verip KAYDET 'e basın.

İki ekran açılacak, bunlar Database Window ve SQL Statement.

Database Window penceresindeki Properties'e sağ kulak ile tıklayıp , Menuden New Table yi şeçin. Sonra ekrana Table Structure isminde bir form gelicek.

Table Name'e bir isim verin. Sonra Add Field'e basarak Add-Field formunun ekrana gelmesini sağlayın.
Eklemek istediğiniz alanları buralara yazın. Ör:Name: kısmına "HackeR_382" yazıp OK'a basıyoruz , ikinci alana Name: kısmına tekrar "soyisim" yazıyoruz. Bu şekilde istediğimiz kadar alan tanımı yapıyoruz. En son Close'ye basıp formu kapıyoruz.

Bu işlemler bittikten sonra Build the table'ye basılır.

Database Window penceresine bizim table nameye verdiğimiz isimde bir anahtar açılır. Bu anahtar işaretlenir.

Utility / Data Form Designer'e basılıp bu ekranın çıkması sağlanır.

Buradaki Form Name (w/o Extension): kısmına bir form adı yazılır.

RecordSource kısmından bizim database seçilir.

Kullanmak istediğimiz alanlar sağ tarafa taşınır ve Build the Form'a basılır. sonra bu bütün pencereler kapatılır.

Projemize yeni bir formun eklendiğini görürüz. Bu formda yarattığımız database 'e ulaşmamız için gerekli olayların otomatik bir şekilde yerleştiğini görürüz.

Bu form yetersiz gelirse kendimizde buna benzer bir form yapabiliriz.

Kendimiz Bu forma benzer bir form yaratmak istersek;

Örnegimizi uygulamak için Visual Basic ile örnek olarak gelen BIBLIO.MDB adli veritabanina ihtiyacimız var. ( kendi hazırladığımız veritabanınıda kullanabiliriz )

Adim - 1 Öncelikle alet kutucugundan "veri" (Data) kontrolünü seçerek formunuzun üzerinde istediginiz büyüklüge getirin. Bu kontrolü veritabani içinde hareket etmek için kullanacagiz

Adim - 2 Data 1 kontrolünün Properties kutucugunu aktif hale getirin ve buradan Connect seçenegini Access olacak biçimde degistirin.

Adim - 3 Yine Data 1 kontrolünün Properties kutucugu aktifken, kontrolün DatabaseName seçenegini kullanarak istediginiz veritabanini seçin. Biz bu örnegimizde BIBLIO.MDB dosyasini kullanacagiz, bu yüzden seçenegi bu dosyayi görecek biçimde ayarlayin.
Eger diger programlarla iliskilerden dolayi, bu kontrole, tasarim asamasinda istediginiz veritabanini atayamiyorsaniz DatabaseName özelligini, programinizin çalisma asamasinda degistirip program çalisirken istediginiz veritabani dosyasini seçebilirsiniz.

Adim - 4 Data 1 kontrolünüzün RecordSource seçenegini, veri tabaninin istediginiz tablosuna erisim saglamak için kullanin. Eger daha önceden DatabaseName seçenegine herhangi bir veritabani dosyasi atadiysaniz. RecordSource seçenegine tikladiginizda karsiniza seçtiginiz veritabani dosyasinda kullanabileceginiz bölümler gelecektir. Biz bu örnegimizde "Titles" bölümünü kullanacagiz.

Adim - 5 Formunuzun üzerine, veritabani dosyasinda seçtiginiz alanlari görüntüleyebilmek için istediginiz sayida metin kutusu yerlestirin. Biz örnegimizde 3 farkli alan kullanacagimizdan formumuza 3 adet metin kutusu yerlestirdik. Veritabanimizi görüntülemek için kullanacaginiz kontroller metin kutulariyla sinirli degil. Resim kutularini, izgara kontrolünü, etiket kontrolünü ve bunun gibi birçok kontrolü bu is için kullanabilirsiniz.
Yerlestirdiginiz metin kutularini kullanarak veritabani dosyasinda kalici degisiklikler yapabilirsiniz.

Adim - 6 Text1 kontrolünün Özellikler kutusunu aktif hale getirerek DataSource seçenegini "Data1"i gösterecek biçimde degistirin.

Adim - 7 Metin kutularinin yanlarinda seçtiginiz alanlara uygun etiketler yerlestirin.

Adim - 8 "Text1" metin kutusunun görüntüleyecegi veritabani alanini DataField seçenegini kullanarak degistirin. Bu islemi her bir metin kutusu için gerçeklestirin ve her birinin farkli alanlari göstermesini saglayin.

Adim - 9 Son olarak programa bir çikis tusu ekleyin ve programi çalistirin. Ok tuslarini kullanarak veritabani içinde gezinebilir, metin kutularinin alanlarini degistirerek, diger alanlardaki verileri görüntüleyebilirsiniz.

Hepinize kolay gelsinKahkaha.Örnek kod istiyorsanız eger;Dil çıkarıyor

Private Sub Command1_Click()
Label4.Caption = "Yeni kayıt formu"
Command1.Enabled = False
Command2.Enabled = True
Command3.Enabled = False
Command4.Enabled = False
Command5.Enabled = False
Command6.Enabled = False
Command7.Enabled = False
Data1.Recordset.AddNew

End Sub

Private Sub Command10_Click()
Data1.vbDataActionFind
End Sub

Private Sub Command2_Click()
Label4.Caption = "Bilgiler kaydedildi"
Data1.Recordset.MoveLast
Command1.Enabled = True
Command2.Enabled = False
Command3.Enabled = True
Command4.Enabled = True
Command5.Enabled = True
Command6.Enabled = True
Command7.Enabled = True
End Sub

Private Sub Command3_Click()
Command6.Enabled = True
Label4.Caption = ""

If Data1.Recordset.BOF Then
' MsgBox ("İlk kayıttasınız.")
Label4.Caption = "İlk Kayıttasınız"
' Data1.Refresh
Else
Data1.Recordset.MovePrevious
End If

End Sub

Private Sub Command4_Click()
Command6.Enabled = True
Label4.Caption = ""

If Data1.Recordset.EOF Then
' MsgBox ("En son kayıttasınız.")
Label4.Caption = "Son Kayıttasınız"
' Data1.Refresh
Else
Data1.Recordset.MoveNext
End If

End Sub

Private Sub Command5_Click()
Command6.Enabled = True
Data1.Recordset.MoveLast
Label4.Caption = "Son Kayıt"
End Sub

Private Sub Command6_Click()
'If Text1 = "" Then
'MsgBox ("Önce silinecek kaydı seçiniz.")
'Else
Data1.Recordset.Delete

Command6.Enabled = False
'End If
Label4.Caption = "Kayıt Silindi.!"
Data1.Recordset.MoveNext

End Sub

Private Sub Command7_Click()
Command6.Enabled = True
Data1.Recordset.MoveFirst
Label4.Caption = "İlk Kayıt"
End Sub

Private Sub Command8_Click()
Close
End
End Sub

Private Sub Form_Load()

End Sub

Private Sub Text1_Click()
Label4.Caption = "Kişinin adı"
End Sub

Private Sub Text2_Click()
Label4.Caption = "Kişinin soyadı"
End Sub

Private Sub Text3_Click()
Label4.Caption = "Kişinin mesleği"
End Sub

KOD BİLGİSİ VEREYİM (Çogu kodlamada hep error hatası çıkıyor denilmesin)Kahkaha

tür imla kesir tanım
Bayt byte yok 0-255 arası
Tamsayı integer yok -32000 ile 32000 arası
Uzun tamsayı long yok -2,147,483,648 ile 2,147,483,647 arası kesirsiz sayılar için kullanılır.
Tek single var negatif değerler için -3.402823E38 ile -1.401298E-45 arası, pozitif değerler için 1.401298E-45 ile 3.402823E38 arası kesir alabilen sayılar için kullanılır. Sıfır ne tek, ne de çift bir sayıdır.
Çift double var negatif değerler için-1.79769313486232E308 ile -4.94065645841247E-324 arası, pozitif değerler için 4.94065645841247E-324 ile 1.79769313486232E308 arası
Metin string 0-255 karakter arası metin (alfanümerik) veya rakam (nümerik)
Varyant variant var Varsayılan veri türüdür. Her türlü veriyi destekler. Daha fazla kaynak tüketir.
Tarih date
Mantıksal boolean Evet/Hayır türünden veriler için kullanılır.
Para birimi currency
Dil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyor

hacker_382
13-12-2005, 13:46   |  #3  
Yeni Üye
38 mesaj

Access konusunda baka birseye ihtiyacın olursa yaz yeter...