Virüs bulaştı galiba

Battal Gazi
13-02-2009, 19:01   |  #1  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
366 mesaj

Geçende de açtım konuyu ama göremedim nerde.

Geçende birşey indirdim ve çalıştırdım,büyük ihtimalle virüs filandı.O gündden beri yavaş.

Avg var aam bulamadı.Ne önerirsniz?Bankacııl işşlemi yapmaktayım internetten.Zaten normalde antivirüs programı akttif değildir.Ayda yıla bir açarım.Şimdi virüs bulaştı diyelim o gün,nasıl silebilirm?

ufuk_35
13-02-2009, 19:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
800 mesaj

Hiçbir güvenlik çözümü %100 güvenlik sağlamaz. Forumdaki birçok yazıda bunu görebilirsiniz. Yapacağınız en iyi şey tabii ki banka işlemi yapmamaktır. Zorunda iseniz maalesef temiz bir format üstüne iyi bir internet security programı en garanti çözümdür, kaspersky internet security iyi sayılabilir. Birçok tavsiyenin sıralanacağını görür gibiyim. Ama hiçbiri %100 çözüm olmaz.

Son Düzenleme: ufuk_35 ~ 13 Şubat 2009 19:06
tayartekin
13-02-2009, 19:05   |  #3  
Yıllanmış Üye
802 mesaj

güvenli modda bi tarama yap belki faydası olur olmassa %100 çözüm için format atman gerekebilir

Battal Gazi
13-02-2009, 19:15   |  #4  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj

Yüzde yüz çözüm değil,bu sonuncu darbe için diyorum.Dosya indirdim,exe şeklinde ve çalışıtırdım.Kaspersky ile mi çalıştırayım güvenli modda daha mı iyi olur?

waybe
13-02-2009, 19:20   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

en başta sisteminde her zaman antivürüs çalışçak ama sen bi hata yapmışın kesin format atman gerekir çünkü  trojenler antiler tarafından yakalanamıyor ki sen onuda kapamışın format öncesi veya sonrası bunları kur

1gb üzeri ram in varsa kaspersky kur

eset veya avira kur [avira üçretsizdir][ben 2 sinide aktif tutuyom
spyware doctor
Spybot - Search & Destroy
SUPERAntiSpyware Free Edition
Malwarebytes' Anti-Malware

bunlarda bulunsa iyi olur
combofix
Advanced SystemCare
Advanced WindowsCare V2 Personal
RegistryBooster

bu yazılımlardan sadece anti vürüsleri ve spyware yi aktif tut digerleri ise şüpelendiginde pc i taramak için

Son Düzenleme: waybe ~ 13 Şubat 2009 19:27
Y.İ.Ğ.İ.D.O.
13-02-2009, 19:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

Avira AntiVir Personal free yi kur..

Battal Gazi
13-02-2009, 23:57   |  #7  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj

Advanced WindowsCare V2 Personal gibi bende birşeyler var bir de professionalı var.Bu sadecetamir için değil mi?

Avirayi kuracağım.Format atmayı düşünmüyorum aslında.Güvenli modda taratırım.Spyware olarak link verebilir misniz?

Kaspersky 7 var,ama aktif değil,kapalı.Hem de süresi bitti.Ayda bir silip deneme yapıyordum da,kod lazım.Burda istenebilir mi?

Banned
14-02-2009, 00:14   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
325 mesaj

Aşağıdakiler yasaktır; bu tarz içeriği mesajlarınızla gönderemez ya da imzanızda bulunduramazsınız:

* HACK veya PROGRAM ŞİFRELERİ DEĞİŞ TOKUŞU YASADIŞIDIR. Warez, hack, crack gibi yasadışı paylaşımlarda bulunmak, istekte bulunmak veya bunları bulunduran sitelere bağlantı vermek.

history83
14-02-2009, 01:12   |  #9  
Yıllanmış Üye
758 mesaj

neden format atmamak için direndiğini bilmiyorum ama yukarıda arkadaşın dediği gibi tertemiz bir sayfa iyi olur.ben olsam içim daha rahat olurdu.tabi tercih senin.

bu arada anlamadığım bişey var
"waybe" yazmış ki
"eset veya avira kur [avira üçretsizdir][ben 2 sinide aktif tutuyom "
bunların ikisi de virüs programı değil mi?ben nod 32 kurarken şuna benzer bir uyarı alıyorum sisteminizdeki diğer virüs programlarını kaldırın sorun çıkabilir diye.pc yi ilk aldığımda nod 32 yüklüydü ben yanına avastta kurdum.sonra servise gittiğinde avastı silmişler.bi daha aynı anda iki virüs sistemi kurma dediler. waybe zararı olmasın sistemine?

ufuk_35
14-02-2009, 01:17   |  #10  
Yıllanmış Üye
800 mesaj
history83
pc yi ilk aldığımda nod 32 yüklüydü ben yanına avastta kurdum.sonra servise gittiğinde avastı silmişler.bi daha aynı anda iki virüs sistemi kurma dediler. waybe zararı olmasın sistemine?
Fazla antivirüs göz çıkarmaz. BeğendimBeğendimBeğendim

viking20
14-02-2009, 01:47   |  #11  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

history83
arkadaşımız doğru söylüyor,kararsızlık,çakışma,birbirini virüs görme,..vb görülebilir.Passif ve arasıra tarama amaçlı Avira Personal bulundurabilirsiniz(bende de var).

Son Düzenleme: viking20 ~ 14 Şubat 2009 01:49
fedora
15-02-2009, 10:23   |  #12  
Taze Üye
18 mesaj

merhaba...

Nod32den şaşma derim çok güzel bir program norton kasıo
diğerleri kaçırıo ama nod 32 yüklü oldugunu bile hissetmiyosyn aşağıda linkini verm ben

Cool

Battal Gazi
17-02-2009, 23:31   |  #13  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj
Yaşar Tuna
Aşağıdakiler yasaktır; bu tarz içeriği mesajlarınızla gönderemez ya da imzanızda bulunduramazsınız:

* HACK veya PROGRAM ŞİFRELERİ DEĞİŞ TOKUŞU YASADIŞIDIR. Warez, hack, crack gibi yasadışı paylaşımlarda bulunmak, istekte bulunmak veya bunları bulunduran sitelere bağlantı vermek.

Ne oldu anlamadım.Yasak birşey herhalde

Battal Gazi
17-02-2009, 23:34   |  #14  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj
history83
neden format atmamak için direndiğini bilmiyorum ama yukarıda arkadaşın dediği gibi tertemiz bir sayfa iyi olur.ben olsam içim daha rahat olurdu.tabi tercih senin.

bu arada anlamadığım bişey var
"waybe" yazmış ki
"eset veya avira kur [avira üçretsizdir][ben 2 sinide aktif tutuyom "
bunların ikisi de virüs programı değil mi?ben nod 32 kurarken şuna benzer bir uyarı alıyorum sisteminizdeki diğer virüs programlarını kaldırın sorun çıkabilir diye.pc yi ilk aldığımda nod 32 yüklüydü ben yanına avastta kurdum.sonra servise gittiğinde avastı silmişler.bi daha aynı anda iki virüs sistemi kurma dediler. waybe zararı olmasın sistemine?

Format atmakta direniyorum çünkü bazı sebepleri var

-Dosyaları koyabileceğim bir yer yok
-Koysam bile,msn hatırla,firefosk profil kayıtları filan,windows kayıtları silinecek.Yani ben windowsu kafama göre kurdum,dosyaları taşıdım filan.Bunlar silinip gidecek.Özellikle şifreler gidecek,msn şifreleri gidecek.Bu şifreleri bilmiyorum yazmadım.Silinmesini istemiyorum.Eğer şifreleri kopylama filan varsa ben bilmiyorum da işer yarae mı?

mancukya
18-02-2009, 00:08   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Arkadasim öncelikle silinemeyecek virus yok.
Yani foruma giripte yardim amaci formak at yazmak kadar mantiksiz bir olay sadece bize özgü bir sey sanki adam format atmayi akil edemiyecek.
Kaspersky yada Antivir.
Ccleaner yada benzeri bir gecici dosyalari temizleme programi
Anti malware yanina ad adware spybot vs vs den birtanesi
ve son olarakta combofix

Sistem geri yükleme kapali iken bunlarla ilk update yapip sonrasinda dikkatlice temizlersen (oto temizlemiyor spyware programlari) silinemeyecek bir sey yok.
Son olarakta sadece windows klasorunu silip yeni sifir bir windowsda kurabilirsin format olayina geldiginde cd de bölüm bilgisini oldugu gibi birak seciyorsun ve secenekler cikacak oradanda windows klasorunu silden devam ediyorsun.

Son Düzenleme: mancukya ~ 18 Şubat 2009 00:12
Battal Gazi
18-02-2009, 00:22   |  #16  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj
mancukya
Arkadasim öncelikle silinemeyecek virus yok.
Yani foruma giripte yardim amaci formak at yazmak kadar mantiksiz bir olay sadece bize özgü bir sey sanki adam format atmayi akil edemiyecek.
Kaspersky yada Antivir.
Ccleaner yada benzeri bir gecici dosyalari temizleme programi
Anti malware yanina ad adware spybot vs vs den birtanesi
ve son olarakta combofix

Sistem geri yükleme kapali iken bunlarla ilk update yapip sonrasinda dikkatlice temizlersen (oto temizlemiyor spyware programlari) silinemeyecek bir sey yok.
Son olarakta sadece windows klasorunu silip yeni sifir bir windowsda kurabilirsin format olayina geldiginde cd de bölüm bilgisini oldugu gibi birak seciyorsun ve secenekler cikacak oradanda windows klasorunu silden devam ediyorsun.

Bayağı program söyledin.Bu kadar olmalı mı ki?

Geçici dosyaları temizlemek lazım mı?Lazım olabilir de.

Sisteöm geri yükleme niye kapalı olmalı?

Windosws klasörü c windows herhalde.Peki onu silince ayarlar kaybolmaz mı,mesela görev çubuğu ayarı gibi?Professionalı hoem edition yapabilir miyim bu yollla?

Banned
18-02-2009, 00:29   |  #17  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

anti malware olarak ad-aware'i hiç önermem hem hantal hemde kasıyor gereksiz bir şey onun yerine Malwarebytes' Anti-Malware'i kur ayrıca o kadar program derken arkadaş sana saydığı tüm programları kur dememiş ikisinden birini kur anlamında söylemiş ve evet eğer virüs silinmemişse bu programların hepsiyle tarama yapman lazım.

bu arada sana bir şey soracağım bu konu hemen hemen bir haftadır forumda devam ediyor sen hala bu virüsü yada trojanı diyeyim silemeidn mi?

viking20
18-02-2009, 00:38   |  #18  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Sistem geri yükleme niye kapalı olmalı?
(alıntı)
öyle icap ediyor,gerek yok.

mancukya
18-02-2009, 13:42   |  #19  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj
zatzot
Bayağı program söyledin.Bu kadar olmalı mı ki?

Geçici dosyaları temizlemek lazım mı?Lazım olabilir de.

Windosws klasörü c windows herhalde.Peki onu silince ayarlar kaybolmaz mı,mesela görev çubuğu ayarı gibi?Professionalı hoem edition yapabilir miyim bu yollla?

Arkadasim o programlari secenekli söyledim Kasper yada Antivir.
Anti malware mutlaka yanina herhangi bir spyware programi gibi
Yani toplamda 5 program sadece ama secenek arkadasa kalmis.
Evet gecici dosyalari silmezsen nette gezdigin sayfalar zamanla pcde birikip agirlasmasina sebeb oluyor üstelikde bazi zararli yazilimlar o dosyalar icinde kaliyor. Hic bir seyde kaybolmaz.
Home edition icinde dedigim sadece klasor silme olayi varmi bilmiyorum ama proda oldugunu biliyorum yani pro kuracaksan sadece eski win klasorunu kaldirabilirsin format asamasinda okuyarak yaparsan.
Son olarakta zamaninda sistem geri yüklemeyi Microsoft sistem kurtarma icin düsünmüs ama ne hikmetse zararli yazilim yediginde sistem geri yükleme kapali degilse tekrar geri geliyor silince bile mutlaka kapali olmalai tarama ve temizleme esnasinda yada güvenli mod secenegi acik sekilde temizlemenin pek bir faydasi olmuyacaktir.

Son Düzenleme: mancukya ~ 18 Şubat 2009 13:47
fedora
18-02-2009, 14:21   |  #20  
Taze Üye
18 mesaj

kurtuluşn nod32 :)) kaçmass 4 adet kalkanla çalışr

Banned
18-02-2009, 14:28   |  #21  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj
fedora
kurtuluşn nod32 :)) kaçmass 4 adet kalkanla çalış
kurtuluşun nod 32'de olduğunu hiç sanmıyorum ondan daha iyiler var.

Battal Gazi
18-02-2009, 23:28   |  #22  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj
viking20
(alıntı)
öyle icap ediyor,gerek yok.
Benim hep açıktır da.Virüs geldi mi ilk oraya girer diye duydum da.Ondan herhalde

Battal Gazi
18-02-2009, 23:33   |  #23  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj

nod32 mi bilmiyorum hangisi de ,link verebilme şansınız varsa bunlarınki için?Yasaksa e posta ile?

Battal Gazi
18-02-2009, 23:33   |  #24  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj
kylie
anti malware olarak ad-aware'i hiç önermem hem hantal hemde kasıyor gereksiz bir şey onun yerine Malwarebytes' Anti-Malware'i kur ayrıca o kadar program derken arkadaş sana saydığı tüm programları kur dememiş ikisinden birini kur anlamında söylemiş ve evet eğer virüs silinmemişse bu programların hepsiyle tarama yapman lazım.

bu arada sana bir şey soracağım bu konu hemen hemen bir haftadır forumda devam ediyor sen hala bu virüsü yada trojanı diyeyim silemeidn mi?

En küçük programdan başlarım.

Bir haftadır filan var.Evet o günden beri silmedim,birşey yapmadım.Zaten antivirüs olarak kaspersky,avast ve avg var ama hepsi pasif,daha açmadım o günden beri.Kullanmıyorum.Bir taratsam birkaç saat sürecek.Bir de güvenli mod f6 ya da f8 olsa gerek ama ben bilgisayar başlarken f8e basıcna enable yapıyor,gücenli moda giremiyorum.

Bilgisayar eski biraz.O da benim gibi,öyle yaşıyor virüslerle.Banka işlemi de yapıyorum daha bir yamuk olmadı.Şu sorun var,feysbukta bir fotoğrafa tıklıyorum mesela,bembeyaz sayfa açılıyor.

Bir de zamanım yok fazla.Haftasonu yaparım umarım.

Battal Gazi
18-02-2009, 23:36   |  #25  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj
mancukya
Arkadasim o programlari secenekli söyledim Kasper yada Antivir.
Anti malware mutlaka yanina herhangi bir spyware programi gibi
Yani toplamda 5 program sadece ama secenek arkadasa kalmis.
Evet gecici dosyalari silmezsen nette gezdigin sayfalar zamanla pcde birikip agirlasmasina sebeb oluyor üstelikde bazi zararli yazilimlar o dosyalar icinde kaliyor. Hic bir seyde kaybolmaz.
Home edition icinde dedigim sadece klasor silme olayi varmi bilmiyorum ama proda oldugunu biliyorum yani pro kuracaksan sadece eski win klasorunu kaldirabilirsin format asamasinda okuyarak yaparsan.
Son olarakta zamaninda sistem geri yüklemeyi Microsoft sistem kurtarma icin düsünmüs ama ne hikmetse zararli yazilim yediginde sistem geri yükleme kapali degilse tekrar geri geliyor silince bile mutlaka kapali olmalai tarama ve temizleme esnasinda yada güvenli mod secenegi acik sekilde temizlemenin pek bir faydasi olmuyacaktir.
Dediğin windows klasörünü yaparsam professionalda ayarlar gitmeyecek mi diyorsun yani?Bir antiviüstr ve bir de casus programı mı öneriyorsun?