virüs nedir?

tenten
13-08-2009, 20:24   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
183 mesaj

arkadaşlar virüsün resimleri diyorlar benim anladığımkadarıyla hekırların programlardan anlayanların yazdığı programlar deyilmi.

PcMaKeR
13-08-2009, 20:46   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Virus Kötün niyetle hazırlanmış programlardır.

Türüne göre değişir. Kendini çoğaltan, başka bir programa yapışan, yazan programcı için girdiği bilgisayarda bir kapı açıp bilgisayarı ele geçirmesini sağlayan, bilgisayara zarar veren:dosyaları silmek gibi.

çeşitleri vardır.

Her program iyi birşeylere hizmet etmek için yazılmıyor maalesef. Kötü niyetli kişiliksiz insanlar virus yazıp zarar veriyorlar.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bilgisayar_vir%C3%BCs%C3%BC

Yıllarımı bilgisayar viruslerine verdim. Şuan 2 senedir bilgisayarımda antivirus olmaz... Windows Update, Windows Firewall, Windows Defender yetiyor bana.

tenten
13-08-2009, 20:52   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
183 mesaj

nasıl anlıyorsun virüsleri teçrübe kazanmak için neler yapıyosun bende bişeyler öğrenmek istiyorum yani biraz anlarım bazı şeylerde ama çoğu kişi ingilizcen olmadığı için yapamasın diyolar ben remin ne olduğunu bilmediyim zaman yani 4 yıl öncesi bilgisayarı kendim topladım şimdi kendime yrticekadar bişeyler öğrendim acaba daha geliştire bilirmiyim

net24
13-08-2009, 21:00   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,233 mesaj

merak edip araştırırsan inceleme yaparsan internette anlamadığın soruları buraya sorarsan baya bi geliştirirsin.benim görüşümce bende 2 yıl öncesine göre çok ilerlettim bu işi hep internette araştırırdım chipe sorardım abilerimden yardım alırdım...

PcMaKeR
13-08-2009, 21:06   |  #5  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Virusler farklı çalışır. kendini biryerlere koplayalarlar. Windows u iyi bilmen gerekir. Windows servislerini programlarını. Windows klasörü ve System32 klasörünü. registery ayarlarını. burlar zaman alır.

Görev yöneticisinde çalışan programları. Mesela spyware türü virusler internet explorer ı arkaplanda çalıştırarak bot saldırısı düzenlerler. nasıl anlarsın: görev yöneticiyi açarsın iexplore.exe diye bir exe çalışıyorsa ve senin bilgisayarında internet explorer yoksa sen virusu kapmışsındır. mesela windows vista ile windows 7 de görev yöneticisinden bir programa sağ tıklayıp dosya konumunu açabiliyorsun.

En bilinen virus:svchost.exe ismi çok oynanır; svcshost.exe,scvhost.exe,svchosts.exe. svchost.exe sistem yardımcı uygulamasıdır. Çalıştıranı: Ya System, Ya Network Services, Yada Local Services olur. Bunlar dışında svchost u çalıştıran bir kullanıcı varsa mesela Administrator onu durdurman gerekir yada şüphelenmen gerekir.

İngilizce şart değil. Sıkılamışlar. Ben 2 sene önce mesleki ingilizce olarak şimdikinden % 80 daha kötüydüm... Ama al araştrma herşeydir. Merak olsun içinde o sana yeter.

PcMaKeR
13-08-2009, 21:08   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Bu arada hackerlar gibi düşünmek gerekir.

"Nası l" :
"hacklerim"
"kırarım"
"yaparım"
"sızarım"
"çökertirim"
"kodlarım"
"bilgi alırım"
"ulaşırım"
"...."

Bunlarla uğraşırken lamerlik yapmada...

tenten
13-08-2009, 21:18   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
183 mesaj

ben sadece öğrenmek ata sözünün dediği gibi bilmemek deyil öğrenmemek gibi biraz araştıriyim bakalım neler öğrenicem cevaplarınız için teşekürler

PcMaKeR
13-08-2009, 21:26   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

rica ederiz Ama dediğim gibi hava atacaksan bulaşma birşey öğrenemezsin. arkandan gülücükler saçtırırsın :)

tenten
13-08-2009, 21:55   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
183 mesaj

ben hava atıcak birisi deyilimdir sadece hobi olarak sadece akşamları bilgisayar başındayım teşekürler