Virüsü silemiyorum,bilgisayar resetleniyor!!

busra91
10-03-2011, 22:58   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

Windows Xp Professional işletim sistemi
512 MB RAM, 1.24 Ghz masaüstü bilgisayar..

Bilgisayarıma virüs bulaşmış,silemiyorum.Nod 32 vardı(lisanslı değil) onada erişimi engellemiş.ısass.exe gibi hatalarda geliyor.Virüs programları indirdim ama yüklemedi iptal etti,en son avast'ı denedim yükledi sonra bilgisayar kendi kendine resetleniyor belli aralıklarla ve bazen hiç açılmadan kapanıyor..Ne yapmam lazm,avast'ı kaldırıyım mı? Virüsleri nasıl temizleyebilirim?
Not: Format atmayı bilmiyorum :(

censez41
10-03-2011, 23:01   |  #2  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

güvenli kipte açıp vürüs taramsı yapmayı dene olmassa sistemi geri yükle normal açılınca vürüs taraması yap.

enderiskender
10-03-2011, 23:27   |  #3  
Yeni Üye
36 mesaj

Selam format atmayı bilmediğine göre bilgisayarın boot sıralamsını değiştirmeyide bilmediğin varsayıyorum bu yüzden sana verebileceğim tavsiyem bilgisayarı güvenli modda açman bunun için bilgisayarı kapatıyorsun açma tuşuna bastıktan sonra  deli gibi F8 tuşuna basıyosun saniede 2 kere falan bas karşına bir menü gelicek ordan klavyenin yukarı aşağı tuşlarını kullanarak ''ağ desteğiyle güvenli mod''u seç birşey sorarsa tamam de oturmunu aç simsiyah bir masaüstü gelicek tanıyamaya bilrisin ama o hala senin masaüstün şimdi aşağıda verdiğim linkten combofix i indir masaüstüne at bu önemli masa üstünde çalışmalı combo fixi aç ne sorarsa ok tamam de geç uzun sürebilir bilgisayarın kapanıp açılması muhtemel virüsünü siler silemezse stinger koyucam onun altına onunla tara ve virüsleri sil onuda güvenli modda kullan keşe boot sıarsını değiştirmeyi bilseydin ozaman daha kolay olurdu
(Önemli not: bazı virüsler illettir ve onları sildiğin zaman işletim sisteminide çökertmiş olursun onlardan biriye uğraşıyosan silsen bile birdaha bilgisayarın hiç açılmayabilir format şart hale gelebilir bu düşük bi ihtimal ama haberin olsun mesuliyet benden gitisin)
Combofix link: http://www.combofix.org/download.php
stinger:http://downloadcenter.mcafee.com ... stinger10101451.exe

iyi şanslar elimden bu kadarı geliyo

enderiskender
10-03-2011, 23:34   |  #4  
Yeni Üye
36 mesaj

Ha bu arada hiçbir antivirüs aktif değilken seni korumaz bu para vermediğin korumanan senı korumasını beklemekten cokta farklı değil. o yüzden adam gibi free bi antivirüs kullan avg yada avira kullan linkler aşahıda

avira :http://www.avira.com/en/free-download-avira-antivir-personal
AVG  :http://www.tamindir.com/program/ ... us_Free_Edition.htm

AmbaSSadoR
11-03-2011, 03:27   |  #5  
AmbaSSadoR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
400 mesaj

bunu indir düşük hızde cd ye yazdır elinde mevcut flashdisk ve taşınabilir hdd (bulaşma riski yüksektir) varsa onlarıda bağla pcye sonra bu yazdırdığın cd ile sistemi başlat önce güncelleme yapsın sonrada tam tarama yaptır inan tüm dertlerin(virüs-trojan)sona erecek daha kötü bir yorum almadım o verdiğim linkle ilgili ;)

Rashnu
11-03-2011, 10:18   |  #6  
Rashnu avatarı
Yıllanmış Üye
347 mesaj

Antivirüs konusunda açıklama yapmak istiyorum lisansız nod32 lerin crack olayı var deneyen bilir! çalışma prensibi şudur:
ilk önce gerekli dosyaları değiştirerek nod32 nin gerçek sunucusundan gelen güncellemeler kesilir ve belirli kişiler tarafından kullanılan veya yaratılan birkaç sunucudan güncelleme alır ve para ödenmiş gibi hem güncellemeler alınır hem de sınırsız kullanılır. Bir tane arkadaşımın yoğun ısrarı üzerine onun pcsinie kurmuştum .  Biraz inceledikten sonra farkettim ve kesinlikle crackli nod32 kullanmayın. Bu sahte sunuculardan indirilen güncelleme dosyalarının neleri barındırdığını, hangi şifrelerinizi çaldığını bilmiyorum
saygılarıma

censez41
11-03-2011, 14:10   |  #7  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj

bilgisayarın çok eski ve format atmayıda bilmediğini söylüyorsun
bence bilgisayar uzun senelerdir format atılmıyo format atmak zor değil bilgisayarı bozma ihtimalin yok bence internetten öğren ve bir format at bilgisayarın daha hızlı olacaktır.

user_hakan
11-03-2011, 16:41   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

Size tavsiyem avast 4.8 olacaktır.Bilgisayarınızda ki birçok virüsü bulur ve siler.Antivirüs programını kurarsanız kurduktan sonra bilgisayar açılırken sizden tüm bilgisayarı taramak isteyecektir kabul edip taratırsanız bilgisayarızda ki çoğu virüsü bulup silecektir.Eğer bilgisayar tekrar reset atıyorsa bu sefer format atın.

Kapalı Hesap (160605)
11-03-2011, 21:35   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 2
139 mesaj

Ben olsaydım, güvenli modda kişisel dosyalarımı taşınabilir diskime atar ve sonra bilgisayara format atmayı öğrenip kendi bilgisayarıma format atardım. Windows kurduktan sonra hemen bir AVG kurar, ve taşınabilir diskimi bununla taratıp kişisel dosyalarımı tekrar bilgisayara atardım.

cracker1
11-03-2011, 23:03   |  #10  
cracker1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
326 mesaj

benim sana önerim bilgisayarını ağ ile güvenli kipte açtıktan sonra açtıktan sonra http://www.tamindir.com/program/20521/avast!_Free_Antivirus.htm adresine git ordanda avastı indireceksin(free) o işine yarayabilir

busra91
12-03-2011, 15:55   |  #11  
OP Taze Üye
18 mesaj

Teşekkür ediyorum cevaplarınız için ama hepinizin dediğini uyguladım(format atma dışında) daha doğrusu uygulamaya çalıştım ama olmamıştı.Güvenli kipte bilgisayar açılmıyordu(mavi ekranda hata veriyordu,kapanıyordu) bu yüzden sonraki aşamalarıda yapamıyordum,kesinlikle virüs programı indirmiyordu,avira da indirmeye çalışmıştım ama hiçbir işe yaramamıştı çünkü kurmuyordu bile.
Censez41:
Bilgisayara en son 2 ay önce format atılmıştı,format atmayı bilmemem format attırmıyorum düşüncesini göstermez.
Sonuç olarak: Format attırdım , güç kaynağı bozulmuş o değişti ve düzeldi.Görüşleriniz için teşekkür ediyorum.

censez41
12-03-2011, 15:59   |  #12  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj
Alıntı: busra91  
Teşekkür ediyorum cevaplarınız için ama hepinizin dediğini uyguladım(format atma dışında) daha doğrusu uygulamaya çalıştım ama olmamıştı.Güvenli kipte bilgisayar açılmıyordu(mavi ekranda hata veriyordu,kapanıyordu) bu yüzden sonraki aşamalarıda yapamıyordum,kesinlikle virüs programı indirmiyordu,avira da indirmeye çalışmıştım ama hiçbir işe yaramamıştı çünkü kurmuyordu bile.
Censez41:
Bilgisayara en son 2 ay önce format atılmıştı,format atmayı bilmemem format attırmıyorum düşüncesini göstermez.
Sonuç olarak: Format attırdım , güç kaynağı bozulmuş o değişti ve düzeldi.Görüşleriniz için teşekkür ediyorum.
büşra bir bilgisayar mühendisi öğrencisi olarak en kısa zamanda format atmayı öğrenmeni tavsiye ediyorum. :))

Son Düzenleme: censez41 ~ 12 Mart 2011 15:59
busra91
12-03-2011, 16:11   |  #13  
OP Taze Üye
18 mesaj

Format atmayı öğrenmek 1 saatlik iş, şu ana kadar ihtiyaç hissetmedim öğrenirim bir ara sorun değil:) Bu sorun içn Format dışında başka alternatif olup olmadığını sormak istemiştim,bilmediğimi belirterek..

censez41
12-03-2011, 16:20   |  #14  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj

bende bilgisayar programcılığı ve teknikerli bölümü mezunuyum ama liseden beri format atıyorum
win98,win2000,xp,vista,win7 hepsini denedim
sizde lojik devre tasarımı dersi varmı

Son Düzenleme: censez41 ~ 12 Mart 2011 16:21
busra91
12-03-2011, 17:55   |  #15  
OP Taze Üye
18 mesaj

Siz liseyi ticarette okumuşsunuz orda öğrenmişsinizdir, bense Anadolu lisesi çıkışlıyım,fizik kimya dersleri dışında bilgisayarla ilgili birşey görmedik.1.sınıfım daha, lojik devre tasarımı görmüyoruz..

censez41
12-03-2011, 20:38   |  #16  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj

1. lisede ticaret değil anadolu ticaret meslek lisesini bitirdim 1 yıl hazırlık :))
2. formatı okulda değil harçlıklarımla aldığım bu kitaptan öğrendim

3. programlamayıda orta okula giderken öğrendim ilk başarılı programım nokia telefonundaki yılan oyunu :)) (ahanda bu kitaptan öğrendim)

bilgisayar mühendisi olmak için bu alana meraklı olmalısın okulda öğretilenlerin yanında kendinda araştırma yapmalı ve forumlardaki bilgi alışverişlerinden faydalanmalısın:))

Son Düzenleme: censez41 ~ 12 Mart 2011 20:44
black_flood
13-03-2011, 12:10   |  #17  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

abartmaya gerek yok istek olduktan sonra bilgisayar bölümü okumanın yada okumamanın hiç bir anlamı yok malesef.
içinde istek olmayana  bilgisayar mühendisliği doktora master dahi yaptırsan yapamaz çünkü o mesleği istemiyordur yapmak.
benimde kardeşim var bilgisayar bölümü mezunu meslek lisesi programcılık ama daha 1 kelime bilmiyor bilgisayar ile iyiki 4 yıl okudu bide okumasa idi vay haline.
şimdide üniversiteye gidecek içinde istek olmadığı için üniversite bile bence yalan olacak 4 yıllık okuduğu.

ben ağaç işleri mezunuyum dışarıdan özel kurs sistem mühendisliği sertifikam var. ben bilgisayar ve elektronik mesleğini isteyerek ve severek yapıyorum ama mobilya ağaç işleri dendiğinde tornavidayı bile kullanmak istemiyorum işlemeli ahşap konusunda baya bir bilgim var elim ile oymacılıkta yapabiliyorum ama trilyon verseler elimi sürmem ağaç işine özelliklen verilen işi bozar atarım yapmamak için.

şuandada artık büyük oynamaya kara verdim bilgisayar konusunda eğer değerlendirebilirsem elimdeki imkanları.

busra91
15-03-2011, 19:37   |  #18  
OP Taze Üye
18 mesaj

Büyüten yok zaten ! Ben bilgisayar bilgimle değil sayısal bilgimle geldim sonuçta.Bundan sonraki aşamalarda aldığımız bilgilerle daha kısa sürede geliştireceğime inanıyorum.Bilgisayar bölümü mezunu arkadaşım var ama benim iyi bildiğim şeyleri(1.sınıfım daha) o hiç bilmiyor. censez41 in dediği gibi merak ve çalışma istiyor, censez41 başarılarının ve azminin devamını dilerim ve maşAllah diyorum, bende zamanla belli seviyelere gelirim inş..

Kruis
15-03-2011, 19:41   |  #19  
Kruis avatarı
Yıllanmış Üye
496 mesaj

Sorun çözüldümü ? Eğer çözülmediyse sizden bir takım adımları uygulamanızı isteyeceğim.

Ayrıca konu dışı tartışma yapmaktan ne anlıyorsunuz anlamıyorum.

busra91
15-03-2011, 22:46   |  #20  
OP Taze Üye
18 mesaj

Sorulara cevap veriyorum, konu dışı tartışma yapmak bende istemem..Sorun çözüldü teşekkürler ilginiz için..