Vista'da çalışan program yardım..

krmpmk
26-05-2009, 13:57   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Arkadaşlar benim pc'deki çalışan programlar genellikle 70'den fazla. Ben bunu başlarda normal olarak görüyordum. Herkes vista kasıyo falan deyince bu yüzden normal olarak görüyordum.

Dün bir arkadaşın pc'sine recovery yaptım. Sonra güncellemeler vs yüklendi. Sonra merak ettim acaba hiçbir program açık değilken kaç tane program çalışıyo diye bir de baktım ki 42-43 arasında değişiyo. sordum herzaman böylmi diye arkadaş cevap verdi msn, ie vs çalıştığı zaman da işte en fazla 55-56 oluyor dedi. Daha sonra birkaç arkadaşa daha sordum onlarda aynı cevabı verince uzmanlarına danışayım dedim. Peki bu neyden kaynaklanıyor?

Süleyman.
26-05-2009, 14:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Kurduğunuz programlar işgüzarlık edip kendisini sistemin başlangıcına da atıyor. Yani size lazım olduğunda çalışmaları gerekirken, Windows başladığı zaman kendiliklerinden başlıyorlar arka planda. Bu konuda en gıcıklar arasında Adobe yazılımları, Hp yazıcı yazılımları, Quicktime, Ati CCC filan gelir, hatırladıklarım. Başlat butonuna bastıktan sonra arama çubuğuna "msconfig" yazıp enter tuşlayın. Çıkan penceredeki başlangıç sekmesinden gereksiz programları kaldırın. Yani Windows başladığında değil, siz istediğinizde çalışması gereken programların hepsini kaldırın...

Ekleme: Ayrıca aşağıdaki konuyu inceleyin:

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 26 Mayıs 2009 14:05
krmpmk
26-05-2009, 14:11   |  #3  
OP Taze Üye
16 mesaj

Orada 16 program ismi var. Şimdi bu programlar kendi içerlerinde çoğalıyorlarmı yoksa, bu 16 program çıkarıldığında çalışan 76 programdan 60'ımı çalışacak

Mustafa@PC
26-05-2009, 15:01   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Ordaki 16 hizmetin 16'sınıda kapatamassın,sebebi şuan kullandığın ie veya arkadan müzik dinlediğin media player...vb onların içinde olabilir.Aksaklıklar meydana gelir hepsinin yanında zaten nereye ait olduğu yazıyor ona göre bakıp işlem yapmalısın.

Orda 76 hizmetin o kadar fazla olmasının sebebi bilgisayarında senin yüklediğin aşırı sayıda programdandır.Örneğin sen İe'da 3 pencere her birinde de 3 sekme açarsan 3*3=9 tane sadece İe eklemiş olursun listeye

Kullanmadığın programları Program Ekle/Kaldırdan kaldırmaya bak derim.
Eltahir'in dediği gibi başlat/arama çubuğuna msconfig yazıp enterla,başlangıç sekmesinden kullanmadığın programın yanındaki kutucuğu temizleyip bilgisayarı yeniden başlat.

krmpmk
26-05-2009, 16:16   |  #5  
OP Taze Üye
16 mesaj

Bilgisayarda kendi programları ile birlikte sadece kullandığım 3 tarayıcı mevcut. Ve bence benim pc'de çok program yok. İsterseniz bi bakın

Mustafa@PC
26-05-2009, 17:12   |  #6  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Çok program yok ama mevcut programların bazılarının ikişer üçer hizmetleri var,

Kasma problemin var mı ?

krmpmk
26-05-2009, 19:16   |  #7  
OP Taze Üye
16 mesaj

Maalesef özellikle oyun oynarken. acer aspire 5930G benim laptop. 256 ekran kartı var. ama ramdan çalarak 1023 Mb'a ulaşmakta. 2GB ram var hiçbişey yapmasan 1 GB'ı öylesine gidiyor. +2 GB daha ilave edebilirim ama bilmiyorum bu konuda kararsızım. Belki Ram yetersizliğinden de kaynaklanıyor olabilir bu kasma olayı. 2 GB ram fiyatları ne kadar şu an için. Ve benim Ram'ın modelini markasını bilmiyorum nasıl öğrenebilirim. Bildiğim kadar benzeri ram takılmalı