ViSTA'DA SES SORUNU

_ugur_
28-09-2009, 23:04   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 2
69 mesaj

Merhaba; xp professional sp3 kurulu bilgisayarım var.Geçen gün buna vista home basic kurdum beğenirsem kalsın diye denemek için.Kurulumdan sonra gerekli driverleri yükledim.(yazıcı ,webcam,ekran kartı)Yalnız anakart cd'sindeki driverleri yüklerken sadece ses driveri yükleyemedim kabul etmedi
aldığımda bilgisayar xp kuruluydu.Cd içindeki ses driveri soundmax Integrated Digital Audio.
vista xp'nin driverini tanımadı vista için hangi driver uymludur kurunca sorunsuz çalışabilecek?Önerilerinizi bekliyorum,size sistemim hakkında bilgi vereyimde size bilgi açısından kolaylık olur.

ANAKART:ASUS P5PE-VM
CPU:P4 3.00 GHZ
RAM:2 GB DDR400
HDD:SAMSUNG 80 GB
EKRAN KARTI:ATI RADEON X1650 -512 MB
DVD-WRITER:LG
POWER SUPPLY:420 W

NOT:ilerde win7'ye geçmek istediğimde sistemim sizce nasıl?
xp'mi yoksa win7 mi daha rahat ve hızlı çalışır?
Şimdiden teşekkür ederim.

Son Düzenleme: _ugur_ ~ 28 Eylül 2009 23:16
OnlyMann
28-09-2009, 23:25   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us adresinde XP sürücüleri mevcut
işletim sistemine göre size uyan dosyayı indirmeniz gerekir. bu arada tarihlerini cd de olan ile karşılatırıp yenisi hangisi ise onu kurmalısınız. ancak vista uyumlu ses kartı sürücüsü henüz yok bu muhtelemen xp sürücüsünün kullanılabileceğini gösterir.

Mustafa@PC
28-09-2009, 23:32   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

XP sürücüleri tabi olmaz şuç Vista da deği yani... Onlymann'ın verdiği linten sürücüleri indirin...

Tuti Urmeylander
28-09-2009, 23:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
469 mesaj

XP den Vista'ya geçerken bazı donanımlardan vaz geçmen gerekebilir.Benzer olay bana da oldu ve ne yazık ki Philips kamera ile HP tarayıcıma veda etmek zorunda kaldım.Ne yazık ki bazı donanım üreticileri ürünlerinin Vista'ya uyumu için yama çıkartmıyorlar ve son kullanıcıyı Vista uyumlu yeni donanım satın almaya dolaylı olarak zorluyorlar.Ancak burada kusur kesinlikle Vista'nın değil. Vista'da çalışmayı durduran donanımınların üreticilerinindir.Kolay gelsin.

_ugur_
29-09-2009, 00:01   |  #5  
OP Üye
69 mesaj
Alıntı: Turhan Uzman  
XP den Vista'ya geçerken bazı donanımlardan vaz geçmen gerekebilir.Benzer olay bana da oldu ve ne yazık ki Philips kamera ile HP tarayıcıma veda etmek zorunda kaldım.Ne yazık ki bazı donanım üreticileri ürünlerinin Vista'ya uyumu için yama çıkartmıyorlar ve son kullanıcıyı Vista uyumlu yeni donanım satın almaya dolaylı olarak zorluyorlar.Ancak burada kusur kesinlikle Vista'nın değil. Vista'da çalışmayı durduran donanımınların üreticilerinindir.Kolay gelsin.

İlginiz için teşekkür ederim vistayı zaten denemek için  kurmuştum beğenirsem sorun çıkarmazsa kalsın diye düşündüm önce. Ama baktımki olmadı.onlymann arkadaşımız verdiği linkte 2006 da güncellenmiş 2 driver buldum biri şuan sistemde mevcut.vista sorun çıkarınca tekrar xp'ye dönüş yaptım ve xp kullanıyorum şimdi. Sistem özelikleri göz önünde bulundurulursa  win7 için ne dersiniz rahat ve kasmadan çalışırmı? Win7 xp ve vistaya göre nasıldır

Son Düzenleme: _ugur_ ~ 29 Eylül 2009 00:03
OSMAN BAĞÇEVAN
29-09-2009, 00:14   |  #6  
Denetmen
6,606 mesaj

windows 7 , vista gibi..fakat vista dan ve xp den hızlı bir işletim sistemi..windows 7 ye geçmenizi öneririm..
daha açıklayıcı bir anlatım bu iki linkte mevcut, inceleyin :

OnlyMann
29-09-2009, 00:16   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

kişisel fikrim; win 7 XP'den daha yeni özelliklere sahip ama performans bakımından yaklaşık aynı, ama vistaya göre win 7 daha performanslı ve daha yeni. makinanızda sorunsuz çalışabileceğini düşünüyorum nedeni basit bir sanal makinada deneme şansım oldu ve o kadar da çok makinaya yük getirmediği düşüncesindeyim. ama vista derseniz 2 yıla yakındır kullanıyorum ondan da şikayetçi değilim. doğrusu vista sorun çıkardı zorunlu olarak xp kurmak zorunda kaldım 1 hafta kullandım ama ben bilirim. sanki 98'e geri dönmüş gibi hissettim tekrar vistaya döndüm zor oldu ama oldu.

önerim biraz daha (1 ay) bekleyin bu arada makinanızda hem vistayı hem de win 7 deneme sürümlerini deneyerek performansı kendinizin görmesi sanki daha uygun olacaktır.

Ayrıca forumda da ararsanız Win 7 konusunda arkadaşların memnun kaldığını göreceksiniz. ama makinanın donanımsal özelliklerinin performans anlamında çok önemli olduğunu unutmamalısınız.

_ugur_
29-09-2009, 18:35   |  #8  
OP Üye
69 mesaj
Alıntı: OnlyMann  
kişisel fikrim; win 7 XP'den daha yeni özelliklere sahip ama performans bakımından yaklaşık aynı, ama vistaya göre win 7 daha performanslı ve daha yeni. makinanızda sorunsuz çalışabileceğini düşünüyorum nedeni basit bir sanal makinada deneme şansım oldu ve o kadar da çok makinaya yük getirmediği düşüncesindeyim. ama vista derseniz 2 yıla yakındır kullanıyorum ondan da şikayetçi değilim. doğrusu vista sorun çıkardı zorunlu olarak xp kurmak zorunda kaldım 1 hafta kullandım ama ben bilirim. sanki 98'e geri dönmüş gibi hissettim tekrar vistaya döndüm zor oldu ama oldu.

önerim biraz daha (1 ay) bekleyin bu arada makinanızda hem vistayı hem de win 7 deneme sürümlerini deneyerek performansı kendinizin görmesi sanki daha uygun olacaktır.

Ayrıca forumda da ararsanız Win 7 konusunda arkadaşların memnun kaldığını göreceksiniz. ama makinanın donanımsal özelliklerinin performans anlamında çok önemli olduğunu unutmamalısınız.

win7 için sistemim sizce nasıl?Bu özeeliklere bakarak win7 kasmadan rahat çalışırmı ?Win7 için sistemim hakkında yorumunuızu bekliyorum.

ANAKART:ASUS P5PE-VM
CPU:P4 3.00 GHZ
RAM:2 GB DDR400
HDD:SAMSUNG 80 GB
EKRAN KARTI:ATI RADEON X1650 -512 MB
DVD-WRITER:LG
POWER SUPPLY:420 W

OnlyMann
29-09-2009, 20:05   |  #9  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

dediğim gibi ben sanal bir makinada denedim işlemci dışında her şey düşüktü ve sorun olmadı, bana kalırsa Xp rahat çalışabiliyorsa Win 7'de rahat çalışabilecektir.

Mustafa@PC
29-09-2009, 21:05   |  #10  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Sisteminiz Windows 7 için gayet yeterli :)