Vista Disk bölümlendirme

viking20
05-09-2008, 01:06   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2006

Vista Disk Bölümlendirme
Bahsigeçen uyguma:  Windows Vista, Windows Vista Home Premium ve Windows Vista Ultimate  için geçerlidir.
Bölümlendirme yapmadan önce verilerinizi yedeklemeyi unutmayınız !
Yeni işletim sistemi sistemi, yapılandırmanız için gereken araçlarla birlikte geliyor. Bu araçlara şu şekilde ulaşabilirsiniz:
Yönetici haklarına sahip bir kullanıcı adıyla oturum açın ve Başlat / Denetim Masası’na tıklayın. Açılan pencereden önce Sistem ve Bakım’a, ardından Yönetimsel Araçlar’a tıklayın. Klasik Görünüm’deyseniz doğrudan Yönetimsel Araçlar simgesine çift tıklayarak aynı pencereye ulaşabilirsiniz. Dikkat! Disk bölümleri üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Sağdaki listeden Bilgisayar Yönetimi’ne çift tıklayın ve Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde Devam’ı seçin. Ekrana gelen Bilgisayar Yönetimi penceresinin solundaki alanda Depolama’dan Disk Yönetimi’ni seçin. Bu ipucunda sabit diskinizin tek bir bölümden oluştuğu ve onu ikiye bölmek istediğiniz varsayıldı. Bu nedenle sağ fare tuşuyla Bilgisayar Yönetimi penceresinin ortasındaki alanda yer alan “C:\” disk bölümüne tıklayın ve Birimi Küçült’ü seçin.
İşlem tamamlandığında yine Bilgisayar Yönetimi penceresinin ortasındaki alanda siyah renkle işaretlenen yeni bir bölüm belirecek. Bu bölüm küçültme sonrasında ortaya çıkan ve henüz hiçbir disk bölümüne tahsis edilmemiş disk alanına işaret ediyor. Söz konusu bölüme sağ tıklayın ve Yeni Basit Birim’i seçin. Yeni Basit Birim Sihirbazı ekrana geldiğinde İleri’ye tıklayın ve Basit birim boyutu (MB) alanından yeni disk bölümünün boyutunu belirleyin. Yeniden İleri’ye tıklayın. Şu sürücü harfini ata’dan harf seçimini yaptıktan sonra İleri’ye tıklayın ve Bu birimi aşağıdaki ayarlarla biçimlendir’i işaretleyerek bir sonraki adıma geçin. Yeni pencerede Son’a tıklayarak disk bölümünün oluşturulmasını sağlayın.
İşletim sisteminiz yeni bölümü yaptığınız seçimlere göre biçimlendirecek. Bu işlem sabit diskin boyutuna bağlı olarak uzun sürebilir. Bilgisayar Yönetimi penceresinin ortasındaki alandan biçimlendirmenin ne kadarının tamamlandığını görebilirsiniz. İşlem tamamlandığında Dosya / Çıkış ile bu sistem aracından çıkabilirsiniz.

harek@yokki
07-06-2009, 13:11   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
93 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2007

Teşekkürler