Vista Dvd sürücümü görmüyor...

HPQ-User
06-04-2008, 19:59   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

aybrk sormuş:
Sorunum Vista ultimate yüklediğimde 1 hafta kadar da normal calışan HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N ATA  sürücümü artık görmüyor vista. (Biosta açılışta görünüyor)..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Anakart : Gigabayte GA-946P-S3
İşlemci  : intel P4-D4 3.6
Sürücü  : HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N ATA

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.8.1.13) Gecko/20080311 Firefox/2.0.0.13

swordmaster_65
06-04-2008, 20:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,176 mesaj

Normal olarak windows oratmındada mı görünmüyor?
Girişleri kontrol edin kablolar cıkmıs olabilir.

Koray Kocaman
06-04-2008, 20:23   |  #3  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

Merhaba..

Sürücünüzü  "Aygıt Yöneticisi" üzerinden bulun ve her hangi bir soru işareti veya ünlem olmadığını kontrol edin.İkinci bir yol ise Anakart Cd'nizden CHIPSET driver yüklemesi yapın veya güncelleyin.

aybrk
07-04-2008, 01:14   |  #4  
Taze Üye
5 mesaj

Arkadaşlar yanıtlarınız için tşk ederim. ama sorunum devam etmekte. Evet Windows ortamnda görmüyor Bios açıldığında görebiliyorum. Dolayısıyla kablosu çıkmış olamaz, ki kontrol ettim. Ve aygıt yöneticisinde ünlem işareti var ama güncelle dediğin zaman daha güncel sürüm yok diyor. AğlıyorAğlıyor

EtiPuF
07-04-2008, 01:14   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

bunu öğrendiğim iyi oldu

Kapalı Hesap (34907)
07-04-2008, 09:38   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım birde bios ayarlarını resetleyin.,

BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset) tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.Adımları izlemeniz gerekiyor.

Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği an kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse üreticinizle temasa geçmenizi öneririm.

Tüm BIOS ayarları için bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririm, çünkü bazı işlevler çalışmasını aksatabiliyor. Bu işlemle hatanın hangi BIOS ayarı değişikliğinden kaynaklandığını anlayabilirsiniz ve bu tabiki en son yaptığınız değişiklik olur.

aybrk
10-04-2008, 20:57   |  #7  
Taze Üye
5 mesaj
suat666
Arkadaşım birde bios ayarlarını resetleyin.,

BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset) tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.Adımları izlemeniz gerekiyor.

Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği an kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse üreticinizle temasa geçmenizi öneririm.

Tüm BIOS ayarları için bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririm, çünkü bazı işlevler çalışmasını aksatabiliyor. Bu işlemle hatanın hangi BIOS ayarı değişikliğinden kaynaklandığını anlayabilirsiniz ve bu tabiki en son yaptığınız değişiklik olur.

Tek ederim verdiğin bilgiler için, Biraz bios bilgim var zaten ayrıca dediğini yani onu da yapmıstım bios u default a cevirmiştim. En son çare buraya taşımakta buldum sorunumu ama hala devam ediyor...

d3vilkinq
11-04-2008, 00:35   |  #8  
Yeni Üye
29 mesaj

Merhaba.. Oncelikle Sorunun [ "HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N ATA" ] Xpde Kaynaklanmadıqını ( Yanı Daha Once Xpde Sorunsuz Kullandıqınızı) ve Vistada Sorun Cıkardıqını Sanıyorum.. Yanlıssam Duzeltın..

[ qerci siz xple ilqili birşey dememişsiniz ama olsun ]

Bu Dvdrom'un Vistayla Uyumluluk Proqlemi Wardır.. Uretici Sitesinden Firmware Guncellemisini Yapmanızı Onerırım.

Firmware Ne Dıcek Olursanız.. Hata Kodlarını Duzeltmek Ve Guncel Desteqı Saqlamak Icın Kullanılır. Bir Nevi Bios Guncellemeye Benzetebılırz.

Ancak Dıkkat Edılmesi Gereken Noktalar Surucunuze Uyqun FirmWare Kullanmanız Gerekmektedir.
[Zira Bilmeden Yapılan Islem Tamamen Çalışmamasına Sebep Olmaktadır.]

Bu Islemı Yaparken Elektrık Gıderse Surucunuzun Kullanılmaz Hale Geleceqini Belirtmek Isterım.

*Sorumluluk Kabul Edılmemektedır.

aybrk
20-04-2008, 12:09   |  #9  
Taze Üye
5 mesaj

Arkadaşlar cevaplarınız için yinede tşk ederim. Sorunun Çözümünü buldum ve arayıpta buraya uğrayan arkadaşlarımız için paylaşıyorum.Forum mantığı budur lütfen sorunlarını çözüm bulan arkadaşlarımızda aynı hassasiyeti göstersin..

ÇÖZÜM :

Başlat” ve sonra “Çalıştır” tıklatılır.
•        “Aç” kutusuna “regedit” yazılır ve “Tamam” tıklatılır.
•        Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarı bulunur ve tıklatılır:
•        HKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentControlSet/Control/Class/{4d36e965-e325-11ce-bfc1-08002be10318}
•        Burada “LowerFilters” yada “UpperFilters” isimli değerlerden biri bulunacaktır.
•        Değere sağ tıklanır ve “Sil” seçilir.
•        Bilgisayar yeniden başltıldığında optik sürücüler görünür durumda olacaktır.

1ol3irol
20-04-2008, 12:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

geribildirimin için teşekkürler Alkış

z_oneal
20-04-2008, 12:52   |  #11  
z_oneal avatarı
Yıllanmış Üye
712 mesaj

Çok normal microsoft bile bunu açıklamıştı dvdlerin çoğunu okumuyor vistadan kaynaklanıyor girişleri ve yüklemesini kontrol et...

FSM
17-01-2009, 15:24   |  #12  
Yeni Üye
31 mesaj

arkadaşlar benimde aynı isimde öyle bir sürücüm var ama beim bilgisayarımda xp i yüklü benim sorunm ise bilgisayar aygıt yöneticisinde nrmal olarak görünüyor ama bıosta görünmüyor ne yapabilirim teşekkürler

Ahmet_79
17-01-2009, 15:31   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

az önce uyardım ancak görmedin herhalde, konu tarihi 6 nisan eski konuları hortlatma! gerekli bölüme yeni konu açarak sorununu  anlat ayrıca başkasının konusunda kendi sorununu yazman o kişiye saygısızlık olur, başkasının konusunda kendi sorununu yazmak ve bu soruya cevap vermek forum kurallarına aykırıdır aynı zamanda,

sorununu CD - DVD Okuyucu ve Yazıcılar bölümüne yeni konu açarak sorarsan iyi olur.