Vista Lisans Sorunu

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
mervee e
18-08-2009, 19:15   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Selam arkadaşlar
şu an kullandığım hp laptopu ilk aldığımda vista home basic kuruluydu. fakat bi süre sonra format atmam gerekti. ama elimde kullandığım yazılımın orjinal cdsi yoktu. bilgisayar da xpyi kabul etmiyordu. bu yüzden ben de vista bussines yükledim. ancak lisanslı olmadığı için 30 günün sonunda kullanım sürem bitti ve şu an masaüstüm açılmıyor. yalnızca internete girme imkanım var. bilgisayarcıya götürüp bir ton para da bayılmak istemiyorum açıkcası ama home basic cdsi de bulamadım. bilgisayarımın altında ürün anahtarı var ama onu kullanabileceğim kur cdsi yok. ne yapabilirim?

kopuKÇocuk
18-08-2009, 20:28   |  #2  
Yıllanmış Üye
970 mesaj

Size bir ürün kurtarma cd'si vermeleri lazımdı o cd nin içinde bilgisayarınızı aldığınızda içinde gelen işleim sistemi olması lazım.eğer size o cd'yi vermedilerse bence en yakın Hp teknik servisine başvurunuz.

Yada ben servisle felan uğraşamam derseniz madem internete girebiliyorsunuz o zaman kurmak istediğiniz işletim sisteminin serial ve keylerini bulup da etkinleştirebilirsiniz.
Yada Windows 7 indirip bilgisayarınıza onuda kurabilirsiniz.
Yada benim hiç serial key etkinleştirme derdim olmasın derseniz ozamanda size linux ubuntu öneririm hem farklılık olur.

melen
18-08-2009, 21:05   |  #3  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

İnternetten Windows Vista Home Basic'i indirin. C:\>'ye kurmanız gerekiyor. "explorer.exe"'yi açın ve ISO.'yu yakın. Kurulumdayken, HP Pavilion veya Compaq dizüstünüzün altındaki keyle kurulum yapmanız gerekiyor. Sizle HP Recovery diski geldi mi? Eğer gelmediyse, "Recovery Manager" altından DVD yapmanız gerekiyordu. Bilgisayar boot edilirken <F11> tuşuna basarak recovery işlemi deneyiniz.

mervee e
18-08-2009, 22:30   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj

internetten bulduğum keyleri sistem kabul etmedi. zaten ben bilgisayarı satın almamıştım. yani bir firmadan hediye gelmişti. garanti belgesi vs. kutusunda var ama maalesef cdsi yok. başka bir alternatif bulamazsam teknik servis veya bir bilgisayarcıya gidebilirim. teşekkürler cevaplarınız için.

melen
18-08-2009, 22:32   |  #5  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

PC'nin altında COA etiketi yok mu "Product Key" yazar.

bilgi_çağı
18-08-2009, 22:34   |  #6  
Yıllanmış Üye
349 mesaj

ilgili firmaylan bağlantıya geçin, sorununuzu anlatın.

kopuKÇocuk
19-08-2009, 08:11   |  #7  
Yıllanmış Üye
970 mesaj

illegal paylaşım yasaktır şunu pm den yollasaydın olmazmıydı?

tenten
19-08-2009, 12:28   |  #8  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

arkadaşım leptoplarda işletim sistemi içinde dir zaten f9 tuşuyla format atılır istersen google amcaya leptopa format nasıl atılır araştır.

Recep Baltaş
19-08-2009, 23:05   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Windows 7 RC kurun 2010'a kadar para birktirn, bitince alırsınız.