Vista'nın yanına XP kurmak

mehmetasik008
14-09-2008, 00:07   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
100 mesaj

Arkadaşlar bilgisayarımda Vista Ultimate-32Bit sürümü yüklü ama bazı durumlarda XP kulanmak işime geliyor.Anlayacağınız,bir de fazladan XP işletim sistemi kurmak istiyorum.Fakat formlarda genelde XP nin yanına Vista kurulması yönünde talimatlar var.Peki Vistanın yanına XP kurabilir miyiz?Sorun olmaması için neler yapabilirim?Yardımlarınızı bekliyorum.

Fatih_ARMAĞAN
14-09-2008, 00:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

önce xp sonra vistanın kurulması gerekiyor.

yada şöyle bir alternatif olabilir. vista olan diskinizin kablosunu çıkartın. 2. bir hdd temin edin.
temin ettiğiniz 2. diske xp kurun. kurulum işlemlerini vs. tamamlayın.
ve daha sonra vista diskini tekrar takın. sadece boot seçeneğiyle oynayarak istediğiniz diskten boot ederek  vista yada xp den boot edebilirsiniz.
gayetde temiz bir sistem olur. tek diskide şişirmemiş olursunuz.

mehmetasik008
14-09-2008, 02:55   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
100 mesaj

Anlıyorum.Şimdi benim notebook ta tek hard disk var.Fişini çekme işlemini gerçekleştiremem anlıyacağın.Öyle gözüküyor ki Vistadan ben bi yedek alıp ,sırasıyla XP-Vista kurulumu yarın gerçekleştireyim bakalım.Bi sorunla karşılaşınca olmazsa yine yazabilirim.Fakat sormak istediğim bi husus daha var.Bu iki işletim sistemini kurduktan sonra boot la ilgili herhangi bi sorun yaşarmıyım?Birtakım sitelerde bununla ilgili birtakım programlar sunmuşlar da..

kalamarr
14-09-2008, 03:32   |  #4  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

Dün bir ihtiyaçtan dolayı, kullandığım Vista’nın yanına XP kurmam gerekti. Bu sorunları çözebilmek için Microsoft’un kendi yazdığı orjinal çözümler dahil bazı araştırmalar yaptım ve en sonunda Vista yanına sorunsuz bir şekilde XP’yi kurabildim. Eğer bir Windows Vista kullanıcıysanız ve Vista yanına XP kurup, her ikisini de boot menüsünden seçerek başlatabilmek istiyorsanız aşağıdaki yönergeleri takip etmelisiniz. Ayrıca hatırlatayım, aşağıda anlattıklarım bizzat tarafımdan denenmiş ve doğruluğu onaylanmıştır (:
Adım 1: Öncelikle temiz bir partisyon oluşturun, XP’yi bu partisyona kuracağız.
Adım 2: Bilgisayarınızı Windows XP cd si ile boot edin ve az önce oluşturduğunuz partisyona Windows XP’yi kurun.
Adım 3: Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra direkt olarak Windows XP ile açıldığını göreceksiniz. Korkmayın, Vista’nız bir yere gitmedi hala oralarda bir yerde :)  Windows Vista DVD’si ile bilgisayarınızı boot edin, ilk kurulum ekranında dil ayarlarınızı seçip NEXT butonuna basın.
Adım 4: Bir sonraki ekranda sakın Install seçeneğine basmayın. Amacımız tekrar Vista kurmak değil, Vista’nın boot kaydını yeniden yaratmasını sağlamak. Sol alttaki Repair Your Computer seçeneğine tıklayın.
Adım 5: System Recovery Options ekranında Windows Vista’yı seçin ve Next butonuna basın. Bir sonraki ekranda Command Prompt seçeneğini tıklayın. Karşınıza komut penceresi gelecek.
Adım 6:Komut penceresinde aşağıdaki her komutu yazıp ardından enter’a basın.
bootrec.exe /fixMBR
bootrec.exe /fixBoot
Adım 7: Boot sektörünü onardığımıza göre bilgisayarı yeniden başlatabiliriz. Gördüğünüz gibi Windows Vista geri döndü! (:
Adım 8: Vista sorunsuz bir şekilde açıldıktan sonra Başlat menüsüne tıklayın ve cmd.exe yazıp CTRL+Shift+Enter tuşlarına basın. CRTL+Shift+Enter yapmamızın nedeni, komut satırını, az sonra yapacağımız işlemler için yetkilendirmek. Bu nedenle sadece “Enter” yapmayın.
Adım 9: Aşağıdaki her bir komutu tek tek komut penceresine girin. Bu arada eğer Vista “C:” sürücüsü dışında bir sürücüye kuruluysa sürücü harfini ona göre değiştirin. Her komutu girip enter’a bastıktan sonra “The operation completed successfully” uyarısını görmeniz gerekiyor. Eğer bu uyarıyı göremiyorsanız bir şeyler yolunda gitmiyor demektir ve bir önceki girdiğiniz komutu tekrar girmeniz gerekir.
bcdedit -set {ntldr} device partition=C:
bcdedit -set {ntldr} path \ntldr
bcdedit -displayorder {ntldr} -addlast
bcdedit -set {ntldr} description “Microsoft Windows XP”

-ALINTIDIR-

bu bende işe yaradı. şimdi vista xp ubuntu pardus quad boot olarak kullanıyorum.

mehmetasik008
14-09-2008, 14:34   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
100 mesaj

Sağol oldukça net bi şekilde anlatmışın.Bu herhalde işimi görür.Fakat sonda 4 tane işletim sistemini bi arada kullanıyorum demişsin.Mesela 3. bi işletim sistemi kurdun diyelim.Mesela benim hep merak ettiğim Pardus olsun.Kurduktan sonra Command Prompt da yazacağın komutlar  vistadaki için örnek gösterdiklerinle aynı olmasa gerek.Onu nasıl yaptın.Yani uzun lafın kısası 3. işletim sistemini kurduktan sonra gerekli negibi ayarlar yapman gerekti.Yardımcı olursan sevinirim..

nefret__14
14-09-2008, 15:41   |  #6  
Üye
86 mesaj

arkadaşım mesela bunu yaptım diyelim.. diğer çift işletim sisteminde olduğu gibi başlangıçta hangisini kullanacanız die mi soruyor_? yani işletim sistemini pc açılırken mi seçiyoruz_?

kalamarr
14-09-2008, 15:48   |  #7  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

evet başlangıta seçenekler geliyor. linux kurduğun zaman windowsu tanıyor. genellikle ekstra bir işlem yapmak gerekmiyor.

Son Düzenleme: kalamarr ~ 14 Eylül 2008 15:49
nefret__14
14-09-2008, 15:56   |  #8  
Üye
86 mesaj

ya öle olmamasının bi yolu yokmu_? yani benim pc yi abimde kullanıyor..(kendi laptopu olmasına rağmen.. :( ) ve onun bu olayı görmesini istemiyorum..

tenderone
18-12-2009, 16:03   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

visualbox  bu programı kurdum çalıştırdım xp yide kurdumgayet güzel sorun yok hiç birinde...fakat ben vista ile xp arasındakibağlantıyı kuramıyorum cd rom haricinde bir yer yok..usb leridetanımıyor...ben vistadaki bir dosyayı nasıl xp ye tasıyacağım yada xpdeki dosyayı nasıl vistaya tasıyacağım onu bulamıyorum yardımlarınızıbekliyorum

soulmy
18-12-2009, 16:06   |  #10  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,939 mesaj

microsoft virtual pc kullan. Sürükle bırak yöntemiyle dosya transferi yapabiliyorsun.

tenderone
18-12-2009, 16:13   |  #11  
Taze Üye
3 mesaj

virtual box kurdum şu an bunda bir yolu var mı ?  microsoftun ki ücretli mi ?

soulmy
18-12-2009, 16:16   |  #12  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,939 mesaj

virtual box kullanmadım. Microsoftunki ücretsiz

tenderone
18-12-2009, 17:35   |  #13  
Taze Üye
3 mesaj

evet onuda yaptım kurdum xp yi fakat aynı problem bundada var nasıl sürükleyerek dosya transferi yapabiliyoruz ? iletişim kurulmuyor :(