vista onarım ?

HPQ-User
22-08-2008, 12:44   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

cinar844 sormuş:
format yerine onarım yapsam pc'imdeki sorunları düzeltirmi? formatla ilgili bir çok tanıtım var ama onarım için böyle bişi göremiyorum onarım yapmak için bişi bilmem gerekirmi teşekkür ederim dostlar.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
vista kullanıyorum

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; .NET CLR 3.5.21022)

Feel Good
22-08-2008, 12:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj

bu konunun bi benzerini açmışsın zaten.

Kapalı Hesap (34907)
22-08-2008, 12:54   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

mystical93 e katılmakla beraber.,

Bir CD veya DVD'den Windows'u başlatma
format atacaksınız onarım yapacaksınız bot'lu(XP,Vista) kurulum bios'a giriş ayarları.
Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği an kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse üreticinizle temasa geçmenizi öneririm.

Advanced Bios features menüsü ne giriyoruz

(Boot sequence)
Sistemin açılışta arayacağı sürücülerin sıralamasını belirtir
CD,DVD 1.
HDD 2.Sıraya alıyoruz
Save settings and Exit
Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz.

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, Windows yükleme CD'sini veya DVD'sini yerleştirin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2. İstendiğinde herhangi bir tuşa basın ve yönerge görüntülenirse bunları izleyin.

3. Windows'u Yükle sayfası göründüğünde, yükleme işlemini başlatmak için Şimdi yükle'yi tıklatın veya sistem kurtarma seçeneklerine erişmek için Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.

4. Yönergeleri izleyin.

kurulum bittikten sonra biostaki işlemi HDD 1.sıraya CD,DVD2.sıraya alıp Save settings and Exit

not:
BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset) tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.Adımları izlemeniz gerekiyor.

daha ayrıntılı BİOS ve donanım güncellemeleri hakkında bilgi istiyorsanız.

cinar844
22-08-2008, 14:23   |  #4  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

evet daha önce açmıştım dostum ama üzgünüm ki maalesef soruma bir cevap alamadım şimdide alamamış görüyorum yardımcı olmanız dileğimle teşekkür ederim.

mystical93
bu konunun bi benzerini açmışsın zaten.

cinar844
22-08-2008, 14:31   |  #5  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

dostum bu yazın senin format için değilmidir ben onarım için bir anlatım ve eğer var isede resimli veya videolu anlatım rica etmiştim teşekkür ederim.

suat666
mystical93 e katılmakla beraber.,

Bir CD veya DVD'den Windows'u başlatma
format atacaksınız onarım yapacaksınız bot'lu(XP,Vista) kurulum bios'a giriş ayarları.
Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği an kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse üreticinizle temasa geçmenizi öneririm.

Advanced Bios features menüsü ne giriyoruz

(Boot sequence)
Sistemin açılışta arayacağı sürücülerin sıralamasını belirtir
CD,DVD 1.
HDD 2.Sıraya alıyoruz
Save settings and Exit

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, Windows yükleme CD'sini veya DVD'sini yerleştirin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2. İstendiğinde herhangi bir tuşa basın ve yönerge görüntülenirse bunları izleyin.

3. Windows'u Yükle sayfası göründüğünde, yükleme işlemini başlatmak için Şimdi yükle'yi tıklatın veya sistem kurtarma seçeneklerine erişmek için Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.

4. Yönergeleri izleyin.

kurulum bittikten sonra biostaki işlemi HDD 1.sıraya CD,DVD2.sıraya alıp Save settings and Exit

not:
BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset) tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.Adımları izlemeniz gerekiyor.

daha ayrıntılı BİOS ve donanım güncellemeleri hakkında bilgi istiyorsanız.

Ahmet_79
23-08-2008, 01:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

çınar meraba kardeş sen halen atamadın mı formatı? yaw aslında birinin gelip sana bazı şeyleri birebir göstermesi lazım ancak manisa'dasın ben ise istanbul yoksa seve seve yardımcı olurdum neyse sen onarmayı boş ver kota limitin boşalınca formatı basarsın okBeğendim

inNteAcoME
23-08-2008, 01:13   |  #7  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

sfc belki çözer xp de çalışıyodu ama muhtemelen vistada da işe yarar!

cinar844
23-08-2008, 03:03   |  #8  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

değerli kardeşim çok teşekkürler formatı önümüzdeki ayın başında bir aksilik olmazsa atacağım. kafama takılan bir soru işareti kalmasın diyede dostlardan yardım istiyorum ama yardım almakta ne kadar zormuş neyse olsalarda olmasalarda yine de sağolsunlar.

ahmet79
çınar meraba kardeş sen halen atamadın mı formatı? yaw aslında birinin gelip sana bazı şeyleri birebir göstermesi lazım ancak manisa'dasın ben ise istanbul yoksa seve seve yardımcı olurdum neyse sen onarmayı boş ver kota limitin boşalınca formatı basarsın okBeğendim
cinar844
23-08-2008, 03:05   |  #9  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

anlamadım dostum biraz daha açarmısın teşekkür ederim.

inNteAcoME
sfc belki çözer xp de çalışıyodu ama muhtemelen vistada da işe yarar!
inNteAcoME
23-08-2008, 03:13   |  #10  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

eğer sistem sodyalarında oluşmuş bir sorundan kaydaklı ise bi durum bu yöntem ile sistem dosyalarını yineleye sorundan kurtulabilirsin şöyle ki:
1. sistem dvd sini dvd rom veya writer a koy
2. çalıştıra şunu yaz:"sfc /scannow"
3 işlem bitinçe pc ye reset at.
4 belirtiğim gibi bu yöntem xp de işe yarıyo eğer çalıştıra sfc /scannow yazın ca bir işlem yapıyorsa pc sorunun çözülebilme ihtimali var;)

cinar844
23-08-2008, 03:20   |  #11  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

dostum çok teşekkür ederim. burada yazdığın yani çalıştıra yazacağım kelime tam olarak (sfc/scannow) mudur böyle mi yazılacak ve birde (3. işlem bitinçe pc ye reset at.)
demişsin bu ne demek pc ye reset atmak ne demek çoktandır duyarım ama öğrenmek eğer sen cevap verirsen şimdi öğreneceğim dostum teşekkür ederim.

inNteAcoME
eğer sistem sodyalarında oluşmuş bir sorundan kaydaklı ise bi durum bu yöntem ile sistem dosyalarını yineleye sorundan kurtulabilirsin şöyle ki:
4 belirtiğim gibi bu yöntem xp de işe yarıyo eğer çalıştıra sfc /scannow yazın ca bir işlem yapıyorsa pc sorunun çözülebilme ihtimali var;)
inNteAcoME
23-08-2008, 03:29   |  #12  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

evet odur arkadaşım osistem dosyalaının ytinelenmesini sağlar ve değisikliğin tam olarak işlemesi için pc yi yeniden başlatman gerekir deiğer sorunun cevabını verdim heralde.

cinar844
23-08-2008, 03:31   |  #13  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

reset demekle yeniden başlatma kastediyorsun sanırım dostum teşekkür ederim

inNteAcoME
evet odur arkadaşım osistem dosyalaının ytinelenmesini sağlar ve değisikliğin tam olarak işlemesi için pc yi yeniden başlatman gerekir deiğer sorunun cevabını verdim heralde.
inNteAcoME
23-08-2008, 03:38   |  #14  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

evet arkadaşım reset inilizce bir kelimedir ve yürkçe karşığı yeniden başlatmak demektir başka bir sorun var mı?

cinar844
23-08-2008, 03:52   |  #15  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

yok dostum sağol çok teşekkür ederim

inNteAcoME
evet arkadaşım reset inilizce bir kelimedir ve yürkçe karşığı yeniden başlatmak demektir başka bir sorun var mı?
cinar844
24-08-2008, 13:44   |  #16  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

dostum senin verdiğin o sfc/scannow kelimesini çalıştıra yazdım ve tamam dedim ama windows tarafından bulunamıyor diye bir uyarı alıyorum. biliyorum o kelimeleri xp de kullanmış ve belki bundada geçerli olabileceğini söylemiştin rica edersem bu kodların vistada olanını araştırabilirmisin çok teşekkür ederim . sorunsuz pc kullanımlar dilerim.

inNteAcoME
inNteAcoME
24-08-2008, 13:56   |  #17  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

araştırdımda şunları bi dene:
1.C:\Windows\system32>sfc /scannow
2C:\Windows\system32/sfc /scannow
olmassa haber ver bu arada bunları çalıştıra yaz.

cinar844
24-08-2008, 13:58   |  #18  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

teşekkür ederim alakana dostum hemen bakıyorum

inNteAcoME
araştırdımda şunları bi dene:
1.C:\Windows\system32>sfc /scannow
2C:\Windows\system32/sfc /scannow
olmassa haber ver bu arada bunları çalıştıra yaz.
Feel Good
24-08-2008, 14:03   |  #19  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
cinar844
dostum senin verdiğin o sfc/scannow kelimesini çalıştıra yazdım ve tamam dedim ama windows tarafından bulunamıyor diye bir uyarı alıyorum. biliyorum o kelimeleri xp de kullanmış ve belki bundada geçerli olabileceğini söylemiştin rica edersem bu kodların vistada olanını araştırabilirmisin çok teşekkür ederim . sorunsuz pc kullanımlar dilerim.
sfc/scannow kelimesini bitişik yazdığını gördüm. Hata ondan kaynaklanıyo olabilir. sfc /scannow yazman gerekio. Bi öle dene istersen.

cinar844
24-08-2008, 14:06   |  #20  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

tamam dostum çok teşekkür ederim alakana birde öyle deneyim sonra bilgi verecem

mystical93
sfc/scannow kelimesini bitişik yazdığını gördüm. Hata ondan kaynaklanıyo olabilir. sfc /scannow yazman gerekio. Bi öle dene istersen.
cinar844
24-08-2008, 14:16   |  #21  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

inNteAcoME ve mystical93 dostlarım çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz kodları aynen yazdım ve denedim ama yine aynı uyarıyı aldım sorunsuz pc ler dilerim.

Feel Good
24-08-2008, 14:21   |  #22  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

Bu arada bu işlemi yaparken vistada cd takmana gerek yok.

inNteAcoME
24-08-2008, 14:22   |  #23  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

herhalde vista kaynaklı buhtemelen çözersin ingilizcen varsaGülümseme: http://support.microsoft.com/kb/929833

cinar844
26-08-2008, 09:08   |  #24  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

dostum az önce deneyebildim ama olmadı çok teşekkür ederim

mystical93
Bu arada bu işlemi yaparken vistada cd takmana gerek yok.
cinar844
26-08-2008, 09:10   |  #25  
cinar844 avatarı
Yıllanmış Üye
625 mesaj

çok zayıf dostum ingilizcem ah bir yapay zeka çevirim olsa idi tam süper olurdu çok teşkkür ederim

inNteAcoME
herhalde vista kaynaklı buhtemelen çözersin ingilizcen varsaGülümseme: http://support.microsoft.com/kb/929833