Vista uyumlu donanım faciasından Win 7'ye...

CHIP Online
01-10-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Vista uyumlu diye alınıp yarı yolda bırakan PC'ler geride kaldı. Bakın Win 7 bu sorunu nasıl aşacak?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/vist ... win-7-ye_15563.html

Resimlerle: Windows 7 Final - Yeni Windows'tan görüntüler

Microsoft, Windows 7 logo programını duyurdu. Ürünlerinin Windows 7 ile uyumlu olduğunu resmen onaylatmak isteyen satıcılar, Windows 7'nin 64 bit sürümünün de sorunsuz çalıştığını testlerle kanıtlamak zorunda.

Microsoft, donanım ve yazılım üreticilerinin 64 bit işletim sistemine geçişte daha çok çalışmasını istiyor. Logo programı da bu yönde etkili bir adım olacak. Windows ürün yöneticisi Mark Relph "Ürünün logoya hak kazanması için Windows 7'nin bütün sürümleriyle çalıştığının test edilmesi gerekiyor. Buna 64 bit de dahil. Bu da önemli bir değişim, 64 bit sistemler gittikçe yaygınlaşıyor" diyor.

Logo için şart koşulan 64 bit testlerine karşın Microsoft bu sefer logo almayı kolaylaştırdığını ve daha az masraflı hale getirdiğini belirtiyor. Microsoft "Test sürecini değiştirdik. Artık daha az evrak işi ve bürokrasi var ve bu da iş ortaklarımız için logoyu almayı daha ucuz hale getiriyor." Diyor.

Haberin devamında: Vista sertifikasında neler olmuştu?


Tüm konu: Vista uyumlu donanım faciasından Win 7'ye...

İzleyin: Windows 7 ye Genel Bakış

Resimlerle: Windows 7 Final - Yeni Windows'tan görüntüler


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Vista uyumlu donanımlar konusunda sizce büyük sorunlar yaşandı mı?

Süleyman.
01-10-2009, 11:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

Yaşanmıştı tabi. Üreticiler Vista ile sıkıntı yaşanacak donanıma kocaman Vista logosu yerleştirmişleridi. Sonuç; Vista kötüdür(?!)

posicor
01-10-2009, 12:14   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
358 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009

Linksys gibi kaliteli bir markada bile yaşadım.Bu sözde "Vista uyumlu" wireless adaptör kartının kurulum CD'si Vista olan bilgisayarıma tam 21 (yazıyla yirmibir) tane ayrı adaptör olarak yükledi, device manager doğal olarak kafayı yedi, hepsi sanki aktif ve düzgün çalışıyormuş gibi görünüyordu ama iletişim yoktu, uzun deneme ve yanılmalardan sonra yanlış hatırlamıyorsam 8. adaptörün benimki olduğunu buldum, diğerlerini uçurup aleti kullanabildim.

Tahminimce firmalardaki sürücüden sorumlu yazılımcılar o dönem fazlasıyla XP odaklıydı.Çoğu vista'ya sürücü yazmayı beceremedi başlarda.Ama sonradan düzeldi.

Vista sanırım en bahtsız windows sürümü olarak tarihe geçecek.İsmi çoğunlukla haksız yere o kadar lekelendi ki microsoft rahatlıkla yeni çıkan işletim sistemine Vista SE diyebilecekken topyekün ismini değiştirdi.Oysaki benim gördüğüm kendisinden kaynaklanan sadece gereksiz kaynak tüketimi ve başlarda olup sonradan düzeltilen kopyalama algoritmasındaki hata vardı.