Vista uyumluluk programı MS'i ihya etti

CHIP Online
07-01-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Vista çok kişi tarafından Microsoft'un hatası olarak görülüyor ama siz onu bir de Microsoft'a sorun.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Vist ... hya-etti_10341.html

Resimlerle: Pratik: Windows Vista için 10 ince ayar tavsiyesi

Windows Vista daha piyasaya çıkmadan önce çok konuşulmuştu. Büyük reklam kampanyası sayesinde bazı kullanıcılar Vista'nın piyasaya çıkmasını bekleyemeyecek kadar büyük bir merak içerisindeydiler. Bu yüzden Microsoft Nisan 2006'da özel bir program başlatıp, "Vista Çalıştırabilir" etiketli ve XP yüklü PC'lerin satışına imkan verdi. Bu etikete sahip cihazları alan kullanıcılar, Vista çıktığında işletim sistemlerini rahatlıkla Vista'ya yükseltebileceklerdi. Fakat bu cihazların sadece Vista Home Basic adlı en düşük sürümüne imkan tanıması bir hayal kırıklığına yol açmıştı.

Bu sorun bununla da sınırlı kalmadı. Donanım üreticilerinin cihazlarına "Vista Capable #8211; Vista Çalıştırabilir" etiketi yapıştırabilmek için ne kadar ileri gidebileceklerini size daha önce [url=""] aktarmıştık[/url]. Durum böyle olunca piyasa "Vista Çalıştırabilir" etiketine sahip pek çok cihaz ile doldu ama bunların yarattığı kafa karışıklı ve memnuniyetsizlik kullanıcılar arasında homurdanmalara ve birkaç davaya yol açtı. Kullanıcıların bir kısmı bu etiket programının büyük bir hata olduğunu düşünüyor fakat Microsoft aynı fikirde değil. Çünkü Washington Üniversitesi'nde Ekonomi profesörü olan Keith Leffler'ın açılan benzer bir davada bilir kişi olarak yaptığı inceleme sonucunda ortaya çok ilginç bir durum çıktı.

Leffler, Microsoft'un Vista satışlarından değil, sadece bu etiket programından yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde ettiğini orta koyuyor. Bu raporun üzerine 2007'de açılmış olan ve hala devam eden davanın ne şekilde sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

Tüm konu: Vista uyumluluk programı MS'i ihya etti

Resimlerle: Pratik: Windows Vista için 10 ince ayar tavsiyesi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Vista etiketleri size amacına ulaştı mı?

Fattur
07-01-2009, 16:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Anlayana ulaştı...