vista ve xp birarada

gurtug
13-02-2007, 11:56   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

elimde vista dvd si var. yakın bir zamanda yüklemek istiyorum. ancak ramim düşük olduğu için oyunları ve sistemi zorlayan uygulamaları xp üzerinden çalıştırmak istiyorum. Vistayı kurarken 2. sistem olarak kurmak mümkünmü deneyen varsa yardımcı olabilir mi arkadaşlar ?

gokhan2413
13-02-2007, 12:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
519 mesaj

ewet mümkün xp yi c ye yüklüyosun ve vista yı da d gibi ikinci bir bölüme yüklüyorsun
dikkat etmen gereken önce xp yi c ye yüklemen gerek ardından vistayı d ye yüklemen yoksa sorun çıkartır
örneğin vista üzerine xp yi yüklersen sorun çıkar
ben kendim denemedim fakat daha önce okumuştum forumda

Mustafa Akın
13-02-2007, 17:03   |  #3  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Vista üzerine XP yüklediğin zaman BOOT bilgisi gidiyor , onu Vista DVD'si ile belki düzeltebilirsin. Ama sen yine de önce XP yükle, C ya da D farketmez. Vista kendini C de görüyor , XP de D gözükse bile. Ben denedim ondan biliyorum.
RAM'inin az olmasını ise bir USB Bellek ya da SD kart ile giderebilirsin. Yeterince hızlı ise USB Bellek ReadyBoost teknolojisi ile kulllanılıyor(istediğin miktarı) ve RAM gibi çalışabiliyor.Benim 2GB lık bir USB Diskim var ve yeterince hızlı olduğundan büyük bir bölümünü ReadyBoost ile kullanabiliyorum. Performans da bayağı artabiliyor.(RAM yeterli değilse).
Ne kadar arttığını şurdan öğrenebilirsin:  http://www.activewin.com/reviews ... ta/readyboost.shtml

gurtug
13-02-2007, 23:03   |  #4  
OP Taze Üye
2 mesaj

sağolun arkadaşlar yardımlarınız için bakalım vistalı hayat nasıl olacak

fbaran
16-02-2007, 10:42   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj

1.Hardisk inde XP çalışan bilgisayarımın 2. Harddisk ine VISTA kurdum ve sorunsuz her iki sistemi de çalıştırabiliyordum (Açılıştaki XP/VISTA tercih duraklamasında seçerek). Sonra XP onarma işlemi yapmam gerekti. Bu sefer PC açılışta direkt XP sistemini başlatır oldu. Arkadan VISTA onarımı da yineleyince tekrar XP/VISTA tercihli başlatma seçeneğine döndü.
Şu anda problemsiz çalışıyor gibi...

xzer172
12-04-2007, 05:36   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

vista üzerine xp kurulumu yapmak için xp cd sini taktım boot ettikten sonra biçimlendirme ekranında d sürücüsünü biçimlendirdim(c de vista 32 bit ultimate kurulu)dosyalar kopyalandı bilgisayar yeniden başladı.İşletim sistemi kurulum hatası diye bir hata çıktı ekrana.Tekrar xp cd mi takıp r ile kurtarma konsoluna bağlandım fixboot ve fixmbr yaptım.Bilgisayar yeniden başladığında delete ile setupa girdiimiz kısımda takılıp kaldı bilgisayar.HDD değiştirdim başka diske xp kurdum çalıştı.Diske erişemiyorum 2. disk olarakta bağladım fayda etmedi.Yine sistem kilitlendi.Ama bu disk(250 mb sata disk)sistem tarafından görünmüyor.Ne yapmalıyım acilen cevaplarınızı bekliyorum.

bayrahmi
13-04-2007, 11:36   |  #7  
Taze Üye
13 mesaj

arkadaşlar bu konuyu biraz daha açabilirmiyiz...yani c ye xp yi kuruyoruz...şu an sistemimde c de xp kurulu...vista dvd sini takıyoruz d ye kur diyoruz ve sistem kurulduktan sonra başlangıçta bize hangi sistemle  başlayacağımızı soruyor ve başlatıyoruz...bu kadar mı...herhangi bir programa ihtiyaç var mı bunun için?

Borga-x
13-04-2007, 11:51   |  #8  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

HAYIR sen sistemleri kurduğun zaman boot menusunde bu otomatık çıkıyor.

bayrahmi
13-04-2007, 14:07   |  #9  
Taze Üye
13 mesaj

kardeş kusura bakmayın valla anlayamadım

secfur
22-07-2008, 00:42   |  #10  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

ben anlatmaya çalışayım.bilgisayarında xp kurulu ise diğer bir yerel diske visatayı kurabilirsin.tavsiyem harddiskini 3 e bölmen 1.xp 2. vista 3.ise verilerini saklayacağın yereldisk.dikkat etmen gereken ilk önce xp yi kuracaksın sonra vistayı kuracaksın.bilgisayar açılışında sana soracak windowsun eski sürümü(xp) altında ise windows vista. soracak 30 sn zamanın var seçmezsen otomatik vistadan başlayacaktır.her iki sistemdende diğer yereldisklere ulaşabilirsin.benim sistemimde bu şekilde unutma ilk önce xp yi kuracaksın tekrar etmemin sebebi tersini yaparsan sadece xp açılır vistayı görmez.umarım anlatabilmişimdir.

desteknik
30-04-2009, 21:52   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

xp nin üzerine vista yüklediğimde açılışa müdahale etmediğim takdirde vista açılıyor.bu açılışı default xp üzerinden yapmam mümkün mü?