Vista ve XP Kardesligi

savruk
28-08-2007, 21:35   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

Arkadaslar makinamda vista kuruluydu ancak sonra xp kurmak zorunda kaldım. şimdi her ikiside mevcut ancak xp yi kurduktan  
sonra makine hiçbir şekilde bana vista mı xp mi diye sormuyor, direk xp yi açıyor.

ne yapmam lazım?

uGuR.uK
28-08-2007, 21:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

vista'nın üstüne xp'yi kurmanın tek yolu sistemi formatlamaktır, cunku hicbir windows kendinden yeni bir sürüm yüklüyken üstüne kurulum yapamaz. sende xp yüklemek icin vista'nı feda etmisindir farkına varmadan...

keshkesh
28-08-2007, 22:48   |  #3  
keshkesh avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
910 mesaj

eğer farklı bölümlere kurduysan tekrar geri getirebilme şansın  var... ama aynı bölümlere kurduysan vistaya elveda demişsin zaten. birdaha böyle birşey yaparken eskiden yeniye doğru kur sistemleri( sakın aynı sürücüye kurmaya kalkma :D)

savruk
28-08-2007, 22:57   |  #4  
OP Yeni Üye
29 mesaj

tabikide aynı sürücüye kurmadım. nası geri getirebilirim demek isterdim ama geçti. vistaya format attım bile. ama sen yinede söyle :D

savruk
28-08-2007, 23:06   |  #5  
OP Yeni Üye
29 mesaj

offf formatta çekmiyo yahu. neymiş sistem dosyalarının olduu yere format atamazmışım
pöh

H.İ.M
28-08-2007, 23:52   |  #6  
Taze Üye
9 mesaj

kardeş formatı windows açıkken yapma. tabiki sistem dosyalarının olduğu yere format attırmaz. windows xp cd'si veya Vista dvd'si ile PC'ni yeniden başlat. CD/DVD den boot ederek sistemini aç. ondan sonrasını zaten yaparsın. hata felan da çıkmaz.

ayrıca yukarda arakadaşım belirtmiş ama yine de tekrar da fayda var. iki windows işletim sistemi kullanırken yükleme sırası her zaman eskiden yeniye doğru olsun. böylece boot problemi de olmaz ;)

uGuR.uK
29-08-2007, 10:29   |  #7  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

ya herseyi bi kenara bırak, hadi linux windows kursan neysede, yani bi eski bide yeni windows'u bi sistemde niye barındırıosun? bırakamıosan xp'ye devam et, yok sıkıldım hem almısken kullanalım diosan vista'ya gec. hem cift os sisteme yükte bindirir yani. ne gerek var.
bide bu soruya sakın "vistada bi program-oyun calısmıo ondan xpde lazım" deme. bi sey yapcan die pcyi ac kapa oteki isletim sistemine gec falan bunlarla hic ugrasma...

savruk
29-08-2007, 10:54   |  #8  
OP Yeni Üye
29 mesaj

ama malesef sorunun cevabı o. GIS uygulamalarıyla uraşıyorum ve vista malesef istediğim programları çalıştırmıyor. yahu Visual Studio 2005 te bile sorun çıkarıyor. yani bunları yaşamadan önce bırakıyordum xp. sadece vista olacaktı. baktım olmuyor zorunluluktan geri dönüş yaptık. geri dönüş yaparkende vistadan olmıyayım die bir bölümde de xp olsun dedim, olmadı. keşke önceden biraz okusaydım vista ile ilgili ama okumadan direk kurdum. akılsız başın çilesini, ayaklar çekermiş ya o mesele. şimdi uğraş dur.

uGuR.uK
29-08-2007, 10:59   |  #9  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
savruk
ama malesef sorunun cevabı o. GIS uygulamalarıyla uraşıyorum ve vista malesef istediğim programları çalıştırmıyor. yahu Visual Studio 2005 te bile sorun çıkarıyor. yani bunları yaşamadan önce bırakıyordum xp. sadece vista olacaktı. baktım olmuyor zorunluluktan geri dönüş yaptık. geri dönüş yaparkende vistadan olmıyayım die bir bölümde de xp olsun dedim, olmadı. keşke önceden biraz okusaydım vista ile ilgili ama okumadan direk kurdum. akılsız başın çilesini, ayaklar çekermiş ya o mesele. şimdi uğraş dur.
visual studio 2005'in vista uyumluluk güncelleştirmesi var, microsofttan indirebilirsin(once vs 2005 sp1'i indirip kur, ondan sora sp1 vista update var onu yükleyince vistada sorun cıkarmıo, bende kullandıgım icin biliorm:) oteki uygulamalarına gelince büyük ihtimalle onlarında vistayla calısan bi son sürümü veya uyumluluk güncellemesi vardır. üretici sitelerinde veya baska bi yolla calıstırabilmek icin forumlarda falan bi arastırma yaptınmı? programların tam adlarını bi sole bakalım istiosan ;)

uGuR.uK
29-08-2007, 11:01   |  #10  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

dur linkleride verim tam olsun:

Visual Studio 2005 Service Pack 1(standart, pro ve team sürümlerinde calısır):

savruk
29-08-2007, 13:13   |  #11  
OP Yeni Üye
29 mesaj

zahmet etme elazigli. vaz geçtim vistadan. biraz daha kararlı hale gelsin belki ondan sonra. yinede sağol yardımların için

uGuR.uK
29-08-2007, 14:38   |  #12  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
savruk
zahmet etme elazigli. vaz geçtim vistadan. biraz daha kararlı hale gelsin belki ondan sonra. yinede sağol yardımların iç
bisi deil Göz kırpma

ilerde gecersin artık sende....

akay15
31-08-2007, 00:52   |  #13  
Yıllanmış Üye
105 mesaj

Kardeş sistem boot edilirken işletim sistemi listesinin görüntüleme süresi 0 (Sıfır) saniye olarak ayarlanmışsa belki o listeyi göremeden direkt XP açılıyor olabilir. Bunun için Bilgisayarım simgesine sağ tıkla, oradan Gelişmiş sekmesine geç.Gelişmiş sekmesinde Başlangıç ve Kurtarma diye bir yer var. Buradaki bölümde Ayarlar'a tıkla. Buradan İşletim sistemleri listesini gösterme süresi değiştirerek sorunu giderebilirsin.
Gerçi bu dediğim herhangi bi değişiklik yapmadıysan 30sn olarak ayarlıdır ama sen yine de bir kontrol edersin. Vista'yı da kaldırdığını söylemiştin ama yine kurarsan eğer bir de bu şekilde denersin. Hadi kolay gelsin.

barisaydiner
01-09-2007, 22:59   |  #14  
Yıllanmış Üye
486 mesaj

vista üzerine xp kurma
bu sorunla bende karşılaşmıştım ufak bir araştırma ile internette çözüm yollarını buldum sizlerle de paylaşmak isterim, bende çözüm oldu dilerim sizler için de faydalı olur

bu biraz uzun ve ingilizce-> http://apcmag.com/5485/dualbooting_vista_and_xp

bunlar türkçe ve kolay yol -> http://teknodergi.org/vista-uzerine-xp-kurulumu/

kolay gelsin (:

Son Düzenleme: barisaydiner ~ 02 Eylül 2007 17:36
Kapalı Hesap (53496)
02-09-2007, 23:46   |  #15  
Kapalı Hesap
5 mesaj

Vista Boot Pro yükle. Ordan ayarla boot seçeneklerini. Başka çözüm yok. Garanti bekleme süresi 0'dır sen olu garanti olsun 10 yap. Sorar ;=)

data4use
10-09-2007, 17:24   |  #16  
Üye
60 mesaj

merhaba arkadaşlar,
elazigli arkadaşımıza katılıyorum. en iyisi vista'yı kurup, kullanacağın programlar için vista uyumluluk paketleri bulmaktır (zaten çok da zor bir iş değil). hele hele visual studio ile çalışıyorsan o zaman işin çok kolay, çünkü windows'un çıkardığı bir program (vs) için (yine kendi çıkardığı işletim sistemi) vista'ya uyumluluk paketi yapmaması saçmalıktır, ki nitekim çıkarmış da.
bir de şöyşe bir şey var; yükleme sırasına çok dikkat etmek lazım. mesela (benim yaptığım gibi) ilk önce vista'yı yükleyip sonra xp'yi yüklemek salaklıktan başka bir şey değil (ayrı partitionlardalar) (salaklıktır diyorum çünkü hala böyle bir şey nasıl yaptım diye başımı duvarlara vuruyorum, ayrıca kimseye bir gönderme yapmak istemiyorum; isteyen üstüne alınır).
vista'nın bootmanager'ı (winload.exe) xp'nin bootmanager'ini (Ntldr) eziyor ve başlangıçta öne geçiyor. bir de bunların üstüne linux yüklerseniz (yine aynı şekilde) linux'ün bootmanager'ı devreye giriyor (LILO). demek istediğim burada sıralama çok önemli. eğer linux'ten sonra (diyelim ki xp'de bşr problem çıktı) xp'yi yeniden yüklediniz; o zaman Ntldr devreye girer.

Son Düzenleme: data4use ~ 10 Eylül 2007 17:26
malkoc
11-09-2007, 14:41   |  #17  
Yıllanmış Üye
159 mesaj

S.a
Ayav ben anlayamadım ne yani orjinal vistaya bir dünya para verecem yükleyecem sonra bir sebbpten ötürü kaldıracam ve birdaha kuramayacakmıyım onumu söyküyorsunuz arkadaşlar??
Eğer öğleyse bizim atalarımızın çok güzel lafları var sıralamak isterdim ama burası yeri değil.Bilmem anlatabildimmi
Dünya para cerecem vistaya yok bir sefer kurabilirsin sildinmi birdaha kuramazsın anasının gözü.

Pöhhhhh

Not:Vistayı silip tekrar kuramayacaksam yazdığım gibi :)

uGuR.uK
11-09-2007, 17:31   |  #18  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
malkoc
S.a
Ayav ben anlayamadım ne yani orjinal vistaya bir dünya para verecem yükleyecem sonra bir sebbpten ötürü kaldıracam ve birdaha kuramayacakmıyım onumu söyküyorsunuz arkadaşlar??
Eğer öğleyse bizim atalarımızın çok güzel lafları var sıralamak isterdim ama burası yeri değil.Bilmem anlatabildimmi
Dünya para cerecem vistaya yok bir sefer kurabilirsin sildinmi birdaha kuramazsın anasının gözü.

Pöhhhhh

Not:Vistayı silip tekrar kuramayacaksam yazdığım gibi :)

oyle bisi yok, istedigin kadar silip kurabilirsin.