"Vista, Win7'den daha iyi!"

CHIP Online
12-12-2009, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows 7 herkesi memnun edemiyor: İşte güvenlik yzılımı devinden Windows 7-Vista karşılaştırması...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/vista-win7-den-daha-iyi_16968.html

Resimlerle: Windows 7'den 8 kritik özellik

Trend Micro, Windows 7'nin, Vista'dan daha az güvenli olduğunu iddia ediyor.

Windows 7'nin standart ayarlar ile Vista kadar güvenilir olmadığını belirten, Trend Micro'nun teknik şefi Raimund Genes. İddiasına göre Windows 7, kullanılabilirliği arttırabilmek için güvenliği kurban ediyor.

Genes "Windows 7'nin güvensiz olduğunu söylemiyorum. Ancak standart ayarlarla Vista çok daha güvenli" diyor.

Bu iddialar User Account Control özelliği üzerine kurulu. Kullanıcıların Windows Vista ile tanıştığı UAC, uygulamalar çalışmadan önce kullanıcıdan izin istiyor. Bu sayede zararlı yazılımların arkaplanda gizlice çalışmasına engel oluyor. Aynı özellik Windows 7'de de yer alıyor ama elden geçirilmiş bir şekilde.

Tüm konu: "Vista, Win7'den daha iyi!"

İzleyin: Windows 7 ve güvenlik

Resimlerle: Windows 7'den 8 kritik özellik

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Kullanım kolaylığı mı? Güvenlik mi?

uGuR.uK
12-12-2009, 02:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

bana kolaylık tabikide, zaten neyin ne oldugunu bilene vista'nın UAC'si fazla, win7'dekini bile kapatıyorum ben. bunlarda MS'e laf atimde nası olursa olsun diye sallıyor bol kepçeden, win7 daha dandikmiş, bende sandım açık falan buldular...

M.G.G
12-12-2009, 07:52   |  #3  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj

Her daim güvenlik

PcMaKeR
12-12-2009, 09:04   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Vistada Administrator hesabı devre dışıdır. Ben Administratoru açarım ilk iş diğer ilk oluşturulan hesabıda silerim. Çoğu kişi UAC ye takılıyor derdi. Administrator de UAC Etkin ama sorular sorulmuyordu. Ben Vistada bu yüzden rahattım. Aynısını Windows 7 de de yapıyorum. Bu sefer işim daha da rahatladı windows 7 vistadan iyi(oyunlar hariç).

Yanlız hiç zorlamıyor Antivirus kurun diye. Vista delirtiyordu.

ismet35
12-12-2009, 09:58   |  #5  
ismet35 avatarı
Yıllanmış Üye
1,037 mesaj

Bende Vista'da UAC hiç canımı sıkmadı açıkçası.
2 saniye geç açsa nolur açmasa nolur.
O yüzden güvenlik diyorum.

V E N U S
13-12-2009, 19:48   |  #6  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
93 mesaj

Vista'nın Windows 7'den daha güvenli olduğunu Microsoft da belirtmişti zaten daha önce. Aradaki güvenlik farkı Windows 7'deki UAC'nin biraz daha zayıflatılmış olmasından kaynaklıyor. İyi bir güvenlik yazılımı kullandıktan sonra fazla kafa yormaya gerek yok. Win 7'nin Vista'dan daha kullanılabilir bir işletim sistemi olduğu ortada zaten.