Vista yanına Windows 7

kataruna
18-09-2009, 12:38   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
39 mesaj

merhaba arkadaşlar. dün akşam acemi bir bilgisayar kullanıcısı olarakVista kurulu dizüstü bilgisayarıma ikinci bir işletim sistemi olarakWindows 7 7100 uzantılı RC midir RTM'midir ne olduğunu bilmediğim birişletim sistemini kurmaya çalıştım ama başaramadım.

önceizlediğim adımları sayayım. hangi adımda hata yaptığımı ve nasıldüzeltebileceğimi acemi olduğumu göz önünde bulundurarak yazarsanız çoksevinirim.

önce diskimden yeni işletim sistemim için 20 GB'likbir alan ayırdım ve bölümledim (sonradan forumlardan öğrendiğime göreen az 30 GB'lik bir disk gerekiyor ama zaten o noktaya ulaşamadımkurulum sırasında). sonra 4.7 GB'lik bir DVD-R satın alıp flashdiskimdeki .iso uzantılı Windows 7 kopyasını DVD'ye yazdım. Sonra Vistaaçıkken DVD'yi sürücüye takıp burdan kurulum yapmaya çalıştım. Olmadı.Sonra herhalde yeniden başlatmam gerekiyor diye düşünüp DVD takılıykenlaptopu yeniden başlattım. Hiçbir şey olmamış gibi Vista eskisi gibibaşladı. Sonra herhalde BİOS'un boot ayarlarıyla oynamam gerekiyor diyedüşünüp Windows 7 DVD'si takılıyken tekrar yeniden başlattım ve busefer BİOS'a girip DVD'den başlatma komutu verdim. Yine bir şey olmamışgibi Vista normal olarak başladı.

Şimdi nerede hata yaptığımıve nasıl düzeltebileceğimi dağda yaşayan, ve eline ilk defa birbilgisayar alan bir amcaya anlatır gibi anlatırsanız çok minnettarolacağım. Şimdiden teşekkürler.

Adanalı.
18-09-2009, 12:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,336 mesaj

.ISO dosyasını dosya halinde mi yazdırdınız yoksa kalıp yazma programları kullanarak mı yazdırdınız?

kataruna
18-09-2009, 12:52   |  #3  
OP Yeni Üye
39 mesaj

Walla dosya hali ile kalıp hali arasındaki farkı bilmiyorum. HP bilgisayarımda POWER2GO diye bir program var, onunla yazdım. ve DVD'yi açtığımda 7100.......iso diye bir şey görünüyor.

İtacHi_
18-09-2009, 12:58   |  #4  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Siz kalıp dosyasını cd nin içine attınız o yüzden olmuyor yapmanız gereken yeni bir DVD temin etmek ve nero ya girip kayıtlı tasarıyı yazdır kısmınına tıklayıp windows 7 nin iso sunu seçmek.Ondan sonrada laptopunuzu boot edin ve yeni bölümlediğiniz kısma windows 7 yi yükleyin Geek

kataruna
18-09-2009, 13:02   |  #5  
OP Yeni Üye
39 mesaj

Çok teşekkürler. Hiç nero kullanmadım. Neroyu indirip dediğiniz kayıtlı tasarıyı yazdır olayını deneyeceğim. bakalım olacak mı. Bu arada her yazdırma programı bu işi yapamıyor mu? İlle nero mu kullanmalıyım?

Adanalı.
18-09-2009, 13:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,336 mesaj

İlle de nero kullanmak zorunda değilsiniz. CD Burner XP hem Nero'da daha hafiftir hem de yaptığı her işi yapabilir.<

Mustafa@PC
18-09-2009, 21:55   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

https://www.chip.com.tr/blog/sule ... -7-kurmak_3674.html

İnceleyin.