Vista yüklü pc ye xp kurmak

HPQ-User
28-02-2009, 20:06   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

_kursat_ sormuş:
bu bilgisayarıma xp kurmak istıyorum fakat diriverlarını bulmak sıkıntılı dıyorlar internette de baktım hp nin sitesinden driverlarını tam bulamadım ayrıca vits aldıgımda hdd nin içinde mevcut olarak geldi lisanslı bır sekılde bende cd si yok ve xp kurarsam kurtarma için ayrılmıs olan hdd nın 8gb lık bolumunde bulunan dosyayı nasıl koruyabılırım yanı xp kurdugumda tekrar vıstaya dönmek ıstedıgımde sıkıntı yasamamam ıcın ne yapmam gerekıyor

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
HP COMPAQ PRESARİO CQ60
AMD TURİON DUALCORE ZM-80
NVİDİA GEFORCE 8200M G
160GB HDD
VİNDOWS vista HOME basic

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.30618)

benersince
28-02-2009, 20:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

draverleri hp nin servisinden iste ayrıca vistayı da unutma recovery dışında sıfırdan format atıp patları silersen vistaya elveda dersin

OnlyMann
28-02-2009, 20:53   |  #3  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

Bence XP kurmadan önce 8 GB olarak adlandırılan recovery alanını DVD'ye basmalısınız. İleride tekrar Vista isterseniz ve bu alan giderse zorlanırsınız.

Bundan sonra C de SwSetup diye kalsör mevcuttur. Bu kalsörüünde yedeğini alınız. Bu klasörün içerisinde Driverlar ve programları mevcuttur. XP kuruluşunda muhtemelen kullanılabilir. Çünkü klasör içinde XP driver kalsörleri de olabilir.

trinity
28-02-2009, 20:54   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

back up registry e dokunmadan format atabiliyorsan at ama çok da tevsiye etmem sonra fikir değiştirisen vistayı onun dvdv sinden veye cd sinden kurarsın çok da önemli değil bence backup ın silinip silinmemesi

cix_korsan
02-03-2009, 19:54   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

driverlarını hala bulamadım bunun masa ustu pc olsa ayarlamak kolay driver ama bunda wlan gibi bır suru ıvır zıvır var onları nasıl bulurum bılemıyorum
ayrıca vıstayı tamamen yok etmeden yanı tekrar kullanmak ıstedıgımde kullanabılmek ıcın cd ye aktarmak dısında yapılabılecek bırseklı yokmu bu işin

Banned
02-03-2009, 20:06   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

1. si eğer sistem hp ise  recovery dvd setiniz vardır. Yoksa başlat tüm programlar  hp help-tools kısmı, recovery dvd seti oluştur seçeneğinden oluşturabilirsiniz. Bu dvd lerle istediğiniz zaman vistaya dönebilirsiniz.

2. si hp ne chipet üretir, ne lan, ne se kartı, ne ekran kartı nede bilmem ne. Hp diğer firmaların ürettiği donanımları bir araya getirip sistem üretir. Kısacası önemli olan hp bilgisayarın sürücüleri değil bilgisayarıızdaki donanımların sürücülerini bulmanızdır. En basiti ben olsam everest  ultimate vb. sistem donanımlarını gösteren bir yazılım indirip sistemteki donanımların neler olduğuna markalarına, modellerine bakar, bunların sürücülerini sitelerinden (hepsinin mutlaka sitesi ve sitelerinde sürücüleri vardır) indirir, cd ye çekerdim ve sistemi kurardım. Artık bunları aşmalısınız.

cix_korsan
02-03-2009, 21:17   |  #7  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

aşmak sorun diil invidia 8200m ekran kartının xp driverı sıtede bıle yok bulamadım bu konuda yardımcı olabılırmısın

Banned
02-03-2009, 21:23   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
cix_korsan
aşmak sorun diil invidia 8200m ekran kartının xp driverı sıtede bıle yok bulamadım bu konuda yardımcı olabılırmısı
Bu sürücüler seriler içindir, ayrı ayrı değil. Yani 7000 serisi 8000 serisi gibi. Muhtemelende  8000 serisi kartlar için olan sürücüler hatta son çıkan sürücüler dahi işinizi görecektir.