vistadan xp ye geçiş

HPQ-User
24-01-2008, 21:32   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

hayko sormuş:
işletim sistemim vista xp yüklemek istiyorum ama yüklenmiyor acaba cözüm bulabilirmisiniz

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
toşhıba satellite l40 notebook

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; FunWebProducts; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.1)

Sefa Adak
24-01-2008, 22:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2007

Merhaba

Vista'dan Xp'ye geçmek için yapmanız gereken bilgisayarınızı CD sürücüden Boot edip kuruluma geçmektir.Sonrasında ise standart Xp kurulumu yapacaksınız.Eğer bir hata mesajı veriyorsa bunu bildirin.Temin ettiğiniz CD bozuk olabilir.Biraz daha ayrıntılı bir şekilde açıklarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

Banned
24-01-2008, 22:31   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2008
Sefa Adak
Merhaba

Vista'dan Xp'ye geçmek için yapmanız gereken bilgisayarınızı CD sürücüden Boot edip kuruluma geçmektir.Sonrasında ise standart Xp kurulumu yapacaksınız.Eğer bir hata mesajı veriyorsa bunu bildirin.Temin ettiğiniz CD bozuk olabilir.Biraz daha ayrıntılı bir şekilde açıklarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

Helal olsun bu kadar gelişi güzel cevap vermek için bayağı bir uğraşmış olmalısınız.

Sevgili arkadaşım vistaan xp ye dömek için öncelikle vista boot loderi kaldırmanız gerekecektir. aksi halde direk xp cd sini takıp kurulum yapmaya çalıştığınızda disk biçimlendirme tamamlanmayacak ve kurulum yarım kalacaktır. vista boot  loderi kaldırma özelliği xp de bulunmamaktadır.

Peki nasıl yapmalıyız ? sorusunun cevabunı birazcık arştırma yaparsanız zaten gerekli açıklama cevapları bulunursunuz ben yinede kısayoldan alıntı ile vereyim
Vistayı xp gibi format atmayla sisteminizden kaldıramazsınız.


! Eğer işin teknik kısmıyla ilgilenmiyorsanız yazıyı okumaya “Windows Vista’ yı kaldırma:” kısmından başlayabilirsiniz !

Windows Vista’ nın eski versiyonunu kaldırıp son versiyonunu kurmak istiyorsunuz veya Vista’ yı beğenmediniz, sisteminiz yetmedi… bu gibi nedenlerden dolayı Vista’ yı kaldırmak istiyorsunuz. Vista’ nın bulunduğu bölüme format atarsanız boot yöneticisi yine yerinde durur.

Şimdi öncelikle Vista’ nın boot düzenini anlayıp ardından Vista’ yı temiz bir şekilde sistemden nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz.

Windows Vista daha hızlı ve güvenli boot bileşenleri içeriyor. “Ntldr” yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe” var, ayrıca Windows açılırken ntldr’ ın okuduğu işletim sistem(ler)inin disk üzerindeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren “boot.ini” dosyası yok yerine registryde tutulan Boot Configuration Data (BCD) var.

Windows Vistanın açılışı şu şekilde gerçekleşiyor:
1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record’ u (MBR) yükler.
2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yükler.
3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yükler.
4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve boot menüsünü gösterir. Eğer bu menüde Vista’ dan önceki bir Windows versiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr” a verir…

Windows Vista’ yı kaldırma:
Aslında burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz. Çünkü Vista’ nın bulunduğu bölümü silmek veya diski formatlamak problem değil. Başlamadan önce Acronis True Image gibi bir programla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedeceğimiz VistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedeğini alın.

Diğer bir önemli nokta da aşağıdaki yöntemleri sadece Windows işletim sistemleri için anlattım, eğer Linux kullanıyorsanızyazısına bakabilirsiniz.

1. Yöntem, Komut satırı:
Windows Vista’ yı kurduktan sonra eğer sisteminizde Vista’ dan önceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en başa şu 2 satırın eklendiğini göreceksiniz.

;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.

Buradada söylendiği gibi Windows Vista’ nın boot seçeneklerini Vista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptığı işi yapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yi kullandım.

a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.

b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “d:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızı koyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini(d değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve diğer Windows’ un kurulu olduğu bölümdeki (C “Boot.BAK ve Bootsect.BAK” dosyalarını silin, bu dosyalar önceki bootloader’ ın yedeğidir.

2. Yöntem, EasyBCD:
EasyBCD programında Manage Bootloader > Uninstall the Vista Bootloader seçeneğini seçip “Write MBR” a tıklayın. Şimdi Vista bölümüne format atabilirsiniz. EasyBCD bu işi yapan en iyi program.

3. Yöntem, VistaBootPRO:
VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center” bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip “Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.

Yanlışlıkla kaldırılan boot menüsünü geri getirme:
Eğer birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye doğru yapmadıysanız örneğin Vista kurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünü kaybettiyseniz şu yazıdan faydalanabilirsiniz. Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader” seçeneğininde sorunu çözmesi gerek.

Vista’ nın boot menüsünü geri getirmenin diğer bir yolu, bilgisayar’ ı Vista medyasıyla açıp Repair your computer > System Recovery Options’ a gelin buradan komut satırına geçip “bootrec /rebuildbcd” komutunu kullanın.

3. yol olarak EasyBCD programında Vista dışındaki bir Windows’ a kurun, program’ ı açmak istediğinizde karşınıza 2 tane uyarı çıkacak “Yes” deyip Vista bootloader’ ı yeniden kurmasını sağlayın.

Son olarak eğer Linux, XP ve Vistayı bir arada kullanmak istiyorsanız How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısına bakmanızı öneririm.

Vista’ nın kullanımı arttıkça bu boot problemleriyle çok karşılaşılacağını düşünüyorum o yüzden yazının bir çok arkadaş’ a yardımcı olacağı kanaatindeyim.Ayrıca not olarak her iki programında sisteminizde çalışabilmesi için sisteminizde dotnetfx 2 yazılımının yüklenmesi gerekmekmektedir.İlgili yazılımı microsoft wep istesinden indirebilirsiniz.

Konuyla ilgili kaynaklar:
Boot Configuration Data in Windows Vista
Windows Vista Startup

alexisbledel
30-05-2010, 13:23   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2010

iyi güzel anlatmışsın ama bunu bu kadar karışık düzeyde anlatmana gerek yoktu keşke basit adım adım şekilde yazsaydın.. hiç bişi anlamadım ya da uzun yazıyı okumak işime gelmedi... maalesef

Banned
30-05-2010, 13:34   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2008
Alıntı: alexisbledel  
iyi güzel anlatmışsın ama bunu bu kadar karışık düzeyde anlatmana gerek yoktu keşke basit adım adım şekilde yazsaydın.. hiç bişi anlamadım ya da uzun yazıyı okumak işime gelmedi...
Okumaya bile üşenen birine ne deyim ki şimdi.

mcafee23 ayrılmıştır
30-05-2010, 14:40   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

2 senelik konu hortlamış yine bence boot loader ile alakası yok.Biliyor musunuz vista çıktığında böyle bir şey çıkmıştı,heryerde yazılmıştı ama ben bugüne kadar böyle birşeyle karşılaşmadım.Xp cd'si ile format atıyorum hiç problem çıkmıyor.
 
Biostan;
sata modu: achi'den ide yada disable'a alınız.