VİSTAMIN HİÇBİR CDSİ YOK

HPQ-User
31-07-2008, 01:47   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

CAHİL sormuş:
BİMEKSTEN ALDIM. HİÇBİR CDSİ YOK. VİSTA YÜKLÜ ALDIM. VİSTA CDSİ DE YOK.
D SÜRÜCÜSÜ NERDEYSE DOLU.
DEPO OLARAK C Yİ KULLANIYORUM.
SİSTEM DOSYALARI DA C DE. D Yİ KULLANAMIYORUM.
D SÜRÜCÜSÜNDE HP_RECOVERY YAZIYO.
BU NASIL BİŞEYDİR BANA İZAH EDEN OLURSA ÇOK SEVİNİRİM.
AYRICA VİSTAYA NEROYU YÜKLEMEYE ÇALIŞTIM OLMADI. DLL HATASI VERDİ. SONRA KALDIRMAYA ÇALIŞTIM KALDIRMIYO. SİTENİZDE BAZI ARKADAŞLARIN YÖNERGELERİNİ İZLEDİM AMA YİNE KALDIRAMADIM. BİLGİSAYARDAN ANLAYAN BİR KULLANICI DEĞİLİM. TEKNİK TERİMLERİ DE PEK BİLMİYORUM.
BANA AÇIK AÇIK YAZARAK ANLATAN Bİ ARKADAŞ OLURSA ÇOK MAKBULE GEÇER.
ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
HP PAVİLİON 6640 et NOTEBOOK.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; .NET CLR 1.1.4322)

bektash
31-07-2008, 01:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

depo olarak c:\ mi bu ileride buyuk sıkıntı yapar sana + Cd'yi nasıl vermediler ? Git şikayetini bildir bu konuda. + bimeksten maL alınmaz arkadaslar. Vatan bilgisayar, teknosa, teknolojix idealiniz olsun . Simdi sen bul bi yerden bilgisayarına vista ultimate yükle boylece yazılım sorunlarıyla karsılasmassın . KAC GB hdd'ye sahipsin bunuda yazarsan sevinirim

Batıkan Doğan
31-07-2008, 03:09   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Arkadaşım zaten artık işletim sisteminin CD/DVD'sini vermiyorlar. HP'lerde standart olarak C ve D sürücüsü geliyor. D sürücüsünde recovery verileri bulunuyor. Bilgisayar açılırken F10/F11 gibi tuşlardan biriyle Recovery bölümüne girip Vista DVD'sine gerek kalmadan sistemini sürücüler de dahil olmak üzere sorunsuz kurabilirsin.
Ayrıca C sürücüsünü Vista'nın kendi içinde olan disk bölümleme aracıyla bölebilirsin. Bunun için Bilgisayar Yönetimi'nden Disk Yönetimi'ne gir. Tüm verilerini C sürücüsünde tutarsan ve harici bir sabit diske yedeklemezsen format sonrasında sıkıntı yaşayabilirsin.

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 31 Temmuz 2008 03:11
y25_x
31-07-2008, 03:59   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

kardeş 1 tane kopya bul kur :)

Banned
31-07-2008, 05:29   |  #5  
Banlandı
325 mesaj
BatıkanDoğan
Arkadaşım zaten artık işletim sisteminin CD/DVD'sini vermiyorlar.
Kesinlikle eksik bir bilgi bu. Deneyimlerim(ki yakın zamanda olan şeylerde dahil) gösteriyor ki üretici firma sana ya Recovery Disk olarak bir DVD verecektir ya da işletim dvd'ni ve Driver DVD veya CD ni verecektir. Vermekle yükümlüdür.

Hayır sadece D partition daki kısımda bu mevcut diyorsan bunu bir dvd ye yazsan iyi olur derim. İlk önce Bimeks'e gidip şikayetinde bulun. Ama ondan önce Laptop'unun alt kısmındaki bandrolleri bir kontrol et. İşletim Sisteminin orjinal olup olmadığını kontrol et ve hatta seriallerini, parça kodlarını not al.

Bunun haricinde bir çok siteden, bilgisayar işi ile uğraşan bir arkadaşından Bir işletim cd si edin. Üretici firmanın internet sitesine girerek o işletim sistemine uygun olan sürücüleri indir ve mümkünse DVD veya CD ye kaydet...

Kolay gelsin..

Son Düzenleme: n/a ~ 31 Temmuz 2008 05:30
Kapalı Hesap (34907)
31-07-2008, 07:42   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Katılıyorum donanımların ve yazılımların cd,dvd sini vermekle yükümlüdürler,kullanıcılar ise almakla istemekle,sorumlu tüketici olarak almalıdırlar.,

Ahmet_79
31-07-2008, 07:58   |  #7  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

o cd leri almalısın yoksa ilerde daha çoooook başın ağrır

waybe
31-07-2008, 08:55   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

alamassan da sorun degil kossan vista alırsın [cracksiz ]ondan sonra normal formatı cekersin kendi seri no nu kullanırsan sorun yaratmaz
ayrıca recovery ile de formatlıya birsin açılırken f10 ve f11 bas formata başladı bile

SAİNT
31-07-2008, 09:08   |  #9  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj
BatıkanDoğan
Arkadaşım zaten artık işletim sisteminin CD/DVD'sini vermiyorlar. HP'lerde standart olarak C ve D sürücüsü geliyor. D sürücüsünde recovery verileri bulunuyor. Bilgisayar açılırken F10/F11 gibi tuşlardan biriyle Recovery bölümüne girip Vista DVD'sine gerek kalmadan sistemini sürücüler de dahil olmak üzere sorunsuz kurabilirsin.
Ayrıca C sürücüsünü Vista'nın kendi içinde olan disk bölümleme aracıyla bölebilirsin. Bunun için Bilgisayar Yönetimi'nden Disk Yönetimi'ne gir. Tüm verilerini C sürücüsünde tutarsan ve harici bir sabit diske yedeklemezsen format sonrasında sıkıntı yaşayabilirsin.
BeğendimBeğendimBeğendim adam biliyor daha dün yine bunun konusu oldu açıkladım ama arkadaşlar bir göz gezdirseler

Son Düzenleme: SAİNT ~ 31 Temmuz 2008 09:11
Banned
31-07-2008, 14:07   |  #10  
Banlandı
325 mesaj
saint
arkadaşlar ya vista kullanan az var sanırım birde bilmeden yorum yapmayın vista pc alırken üstünde kurulu gelir cd vermiyorlar pc açılışında boot ayarlarından giridğiniz an herşey hazır size sadece sistemei yeniden kurma talimatı vermek kalıyor bazı istisnalar oluyor çok eski vistanın ilk çıktığı anki pc lerde belkiverilmiştir korsana bi nebze engel olmak için ama ne çare birçok form sitesinde vista link var kırılmış vista korsan
Çok eski derken neyi kastettiğini bi bilsek. Zira bende Dell marka laptopumu aldığımda (ki daha sonra Toshiba ve MSI marka laptop satın alan arkadaşlarım oldu) hiç birisinde İşletim DVD sinin yoksunluğuna rastlamadım. Ya işletim DVD si verirler (tıpkı bende olduğu gibi) ya da Recovery Disk verirler. Toshiba da olduğu gibi..Ama sanırım HP kullanıcılarına Vista DVD si yerine hdd lerinde recovery adında bi partition veriyor. Buda extra maliyetten kaçınmak için olsa gerek...

Vistayı Windows Longhorn Build 4051 den beridir takip ettim, denedim şuan da Ultimate x64 kullanmaktayım...
Şunu az bilirler yok şunu çok bilirler demek yerine çözüm üretsek daha mantıklı olur.

Saygılar...

Son Düzenleme: n/a ~ 31 Temmuz 2008 14:12
SAİNT
31-07-2008, 14:18   |  #11  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

Arkadaşım zaten artık işletim sisteminin CD/DVD'sini vermiyorlar. HP'lerde standart olarak C ve D sürücüsü geliyor. D sürücüsünde recovery verileri bulunuyor. Bilgisayar açılırken F10/F11 gibi tuşlardan biriyle Recovery bölümüne girip Vista DVD'sine gerek kalmadan sistemini sürücüler de dahil olmak üzere sorunsuz kurabilirsin. genç arkadaşım yazıyı tekrar okuman için tekrar kopyaladım senin için oku sadece oku iyi bak ne yazıyor benim yazdığımı tasdiklemişssin sende kendi kendine çukur kazıyorsun genç dedim çünkü fotoğrafından genç olduğunu çıkardım yani daha uzun yolun var

GazI_9o9
31-07-2008, 14:23   |  #12  
GazI_9o9 avatarı
Yıllanmış Üye
1,126 mesaj

Artık harddiskler eskisi gibi 40 gb vs değil.100 gb den aşağı yapmıyorlar.nu yüzden sana verecekleri vista CD sini harddiskin bir bölümüne yerleştiriyorlar.

Fattur
31-07-2008, 16:25   |  #13  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

--
arkadaşlar ya vista kullanan az var sanırım birde bilmeden yorum yapmayın vista pc alırken üstünde kurulu gelir cd vermiyorlar pc açılışında boot ayarlarından giridğiniz an herşey hazır size sadece sistemei yeniden kurma talimatı vermek kalıyor bazı istisnalar oluyor çok eski vistanın ilk çıktığı anki pc lerde belkiverilmiştir korsana bi nebze engel olmak için ama ne çare birçok form sitesinde vista link var kırılmış vista korsan vista
--
.Bu işin eski vista yeni vista ile alakası yokçHer türlü DVD yi veriyorlar.HP ise bu konuda dava açılırsa ne yapar bilemiyorum.mesela ben açacak olsam şöyle bir sebeten olabilirdi.
Hard Diskimi tam kapasitteyle kullanamıyorum bna ise hp markasının bana format ve sürücü dvd sini vermeyip yerine bunları hdd ye koymuş olmasıdır.
mesela örnek bir dava.Tabii kide HP laptop kullanmadım ve sanırsam da kullanmayacağım. HP nin en iyi olduğu yer Baskı Ürünleri.(yazıcı,mürekkep, vbvbvbvb.)

SAİNT
31-07-2008, 16:30   |  #14  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

çok uzatıldı bu konuya kapansada herkes fikrini kendine saklasa alma kardeşim ya hp sana yalvarıyordu ama şuda unutulmasın en fazla pc satan hp ve arkasından casper ve dell geliyor yani sana ihtiyaçları yok çokta mühim değil BeğenmedimBeğenmedim

Son Düzenleme: SAİNT ~ 31 Temmuz 2008 16:32
Banned
31-07-2008, 16:54   |  #15  
Banlandı
325 mesaj

En çok satılan laptop un Hp olması Vista DVD sinin eski veya yeni (senin deyiminle) bir süreçte verilmediği anlamına gelmez. Hp den sıyrılıp diğer markaların zaten İşletim DVD si sağladığı gerçeğini kabul edersen daha mantıklı olur gibi geliyor..

Not: Eğer zamanlama ile ilgili bir sıkıntın varsa laptopumu 7 ay önce aldım. Toshiba laptop alan arkadaşlarım birisi 12 ay önce diğeri ise daha 2 ay önce aldı.

Saygılar...

bektash
31-07-2008, 17:05   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

En güzel açıklama Yaşar Tuna'ya TesekkurLer :)

Ahmet_79
31-07-2008, 20:33   |  #17  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

ben iki tane vista yüklü bilgisayar aldım ikisindede vista dvd si verdiler size vermediler mi? soğuk su için o zaman:)

katana
01-08-2008, 00:33   |  #18  
Yeni Üye
20 mesaj

ARKADAŞLAR MERHABA BİRBİRİNİZE KIZMAYIN YAA BEN ASUS ALDIM İZMİR TEKMAR DAN BANA CD VERDİLER AMA HENÜZ KULLANMADIM NİYEMİ ASUS TA ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ AÇILIRKEN F9 YAPINCA ON NUMARA KURUYO TERTEMİZ KENDİNİZE İYİ BAKIN SELAMLAR

Kapalı Hesap (34907)
01-08-2008, 00:59   |  #19  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

HP ürünleriyle ilgili olarak müşterilerinin sorun yaşamaması için HP iki yıldır . Windows Vista sorunsuz olması için . Internet'ten sohbet, e-posta, çevrimiçi çözümler dahil olmak üzere günde 24 saat, haftada 7 gün destek ya da HP Yardım ve Destek Merkezi gibi ürününüze katılmış seçeneklerle ihtiyacınız olduğu her zaman HP müşteri desteğine erişebilirsiniz.
tüketici ürünleri için (212) 444 0307 no’lu HP Tüketici Ürünleri Destek Hattı’nı arayabilirler.

http://www.hp.com.tr/destek/tr/

http://h20219.www2.hp.com/services/cache/454779-0-0-217-428.html

Vista Oem  sürümlerde pc de kurulu gelir pc donanım satış şirketleri tarafından toplu olarak lisanslanmıştır.  
Yazılımla yapabildiğiniz tek şey, onu satın almış olduğunuz bilgisayara yeniden yüklemektir. Ayrıca, önceden yüklenmiş yazılım, yazılım üreticisinin ücretsiz yükseltmelerini veya teknik desteğini içermez. Ancak, bilgisayar üreticisinden teknik destek alabilirsiniz.

Windows Vista'yı perakende (kutulu ürün) olarak satın aldıysanız, ilk beş etkinleştirmenizde Internet üzerinden etkinleştirebilirsiniz. Sonraki etkinleştirme işlemlerinin telefonla gerçekleştirilmesi gerekir.

Windows Vista bir bilgisayara önceden yüklenmiş olarak geldiyse, önemli donanım değişiklikleri yapılmadığı takdirde, yeniden yükleme işleminde etkinleştirme  gerektirir.farklı bir yol izlemeyiniz.,

Windows Vista'yı perakende (kutulu ürün) olarak satın aldıysanız, aynı anda tek bir bilgisayarda kullanabilir.etkinleştirebilirsiniz Windows Vista'yı ilk bilgisayardan kaldırıp başka bir bilgisayara yüklemeyide seçebilirsiniz. Bu durumda, Windows'un ilgili kopyasını yeni bilgisayarda yeniden etkinleştirmeniz gerekir.

Windows Vista bir bilgisayara önceden yüklenmiş olarak geldiyse,( Oem )yazılımdır yalnızca O bilgisayarda kullanılabilir.
Windows Vista'yı toplu lisans aracılığıyla edinmiş olursunuz,

Toplu Lisans Nedir?

son çareniz windows vista kurulum dvd ni temin et.,

DVD'den Windows'u başlatma,(kurmak)
format atacaksınız bot'lu(XP,Vista) kurulum bios'a giriş ayarları
Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği an kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse üreticinizle temasa geçmenizi öneririm.

Advanced Bios features menüsü ne giriyoruz

(Boot sequence)
Sistemin açılışta arayacağı sürücülerin sıralamasını belirtir
CD,DVD 1.
HDD 2.Sıraya alıyoruz
Save settings and Exit
Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz.

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, Windows yükleme CD'sini veya DVD'sini yerleştirin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2. İstendiğinde herhangi bir tuşa basın ve yönerge görüntülenirse bunları izleyin.

3. Windows'u Yükle sayfası göründüğünde, yükleme işlemini başlatmak için Şimdi yükle'yi tıklatın veya sistem kurtarma seçeneklerine erişmek için Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.

4. Yönergeleri izleyin.

kurulum bittikten sonra biostaki işlemi HDD 1.sıraya CD,DVD2.sıraya alıp Save settings and Exit
Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz.

not:
BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset) tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.Adımları izlemeniz gerekiyor.

daha ayrıntılı tüm Donanım Sürücüleri ve Bios güncellemeleri..hakkında bilgi istiyorsanız.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (41714) ~ 01 Ağustos 2008 00:59